Szép teljesítmény. A vállalat termékei mintegy harminc országban kaphatók
Fotó: Facebook/Farmec
Több mint 40 millió eurós beruházással új termelőegységet építene a Kolozsvárral szomszédos Dezmérben a kincses város egyik leghíresebb „márkája”, a Farmec kozmetikai vállalat. A cég közleménye szerint vezetői abban bíznak, hogy állami támogatást is kapnak nagyszabású terveik megvalósításához.
2023. május 04., 20:432023. május 04., 20:43
A több száz termékével mintegy harminc országban jelen lévő Farmec jelenleg kolozsvári üzemében gyártja különböző szépségpraktikák kellékeit, illetve az Apahidához tartozó Dezmérben is működtet egy kisebb egységet. Most azonban azt tervezik, hogy a teljes gyártókapacitást Dezmérbe költöztetik, ahol egy teljesen új üzemet építenek, a kolozsvári helyszínük pedig a jövőben székhelyként, irodaházként működne.
A tervek szerint a több mint 40 millió eurót felemésztő beruházás nagyobbik fele, mintegy 24 millió euró az új gyárközpont megépítésére menne el (17 700 négyzetméteres beépített területen), a fennmaradó összeget pedig a szükséges gépek, berendezések beszerzésére költenék. A munkálatokat jövőre kezdenék el, és három év alatt fejeznék be. A beruházás 100 százalékkal megnövelné a termelőkapacitást, és mintegy száz új munkahelyet teremtene.
A vezetőség szerint a Farmec életében történelminek számító döntést hoztak, amely hozzájárul a helyi és országos gazdaság fejlődéséhez, növeli a helyiek jólétét, miközben korszerű munkakörülményeket, fenntartható, zöldenergiát is felhasználó, csökkentett energiaigényű, környezetbarát termelést biztosítanak. Ugyanakkor a közleményből az is kiolvasható, nem teljesen rózsás a helyzet, ugyanis különleges állami támogatást kérnek terveik megvalósításához.
– nyilatkozta Mircea Turdean vezérigazgató. A Farmec jelenleg kizárólag Erdélyben – Kolozsváron kívül Aradon, Brassóban, Nagyszebenben, Marosvásárhelyen és Temesváron – működtet saját név alatt futó bemutató üzletet, illetve az egyik leghíresebb termékcsaládja, a Gerovital már 12 városban van jelen külön boltokkal.
Korabeli felvétel a Magyarországról „érkező” egykori kolozsvári Mol-Mos laboratóriumról
Fotó: Farmec.ro
A híres Molnár és Moser Laboratóriuma az 1920-as években szerzett nemzetközi elismerést, miután Bartha István gyógyszerész megvásárolta a vállalkozást, és – megtartva eredeti nevét – „szépségipari fellegvárat” varázsolt Budapest szívébe, Közép-Európa leghíresebb kozmetikai termékeivé téve saját fejlesztésű készítményeit.
A kolozsvári Mol-Mos laboratóriumot 1949-ben államosították, és a kozmetikai termékek 21-es számú gyára nevet kapta. Igazi jelentőséget a hatvanas években kapott, amikor a kommunista rezsim felismerte, hogy a szépségipar területén is versenybe lehet szállni a Nyugattal. 1965-ben megalkották a híres Doina bőrápoló és tisztító tejet,
Két évvel később az első spray-t is a kolozsvári gyárban állították elő Romániában. A Farmec nevet (ami varázst, bájt jelent) 1972 óta viseli. Az addig állami tulajdonú vállalatot 1995-ben privatizálták, száz százalékban román tulajdonba került.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!