Răzvan Cuc szállításügyi miniszter pénteken Nagyváradon úgy nyilatkozott, hogy 2020-ban autópályán lehet majd közlekedni Kolozsvár és Nagyvárad között.
2017. július 21., 15:042017. július 21., 15:04
2017. július 21., 17:382017. július 21., 17:38
A közlekedési tárca vezetője (akinek vezetékneve kakukkot jelent) elmondta, a Berettyószéplak és Bors közötti autópálya építését három kisebb szakaszban, egymástól függetlenül hirdetik meg. A minisztérium célja elkerülni, hogy az egymilliárdos projekt „komolytalan építő” kezébe kerüljön.
Ugyanakkor a sajtóban is közzéteszik az „óvásra szakosodott” vállalkozók listáját.
Ştefan Ioniţă, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója elmondta: a tervezésnél figyelembe vették, hogy a sztráda jól illeszkedjék a román–magyar országhatárhoz érkező magyar autópályával. „Az építést is azzal az öt kilométeres szakasszal kezdik, amely a leendő magyar pályát Bihar községnél a 79-es országútra vezeti” – idézte az igazgatót az Agerpres hírügynökség.
Az észak-erdélyi autópálya Bors-Berettyószéplak szakaszának első kivitelezőjével, az amerikai Bechtellel még 2013-ban bontottak szerződést a bukaresti hatóságok. A félig kész szakasz befejezésével 2015-ben megbízott spanyol-román konzorciummal kötött kivitelezői megállapodást ugyanakkor tavaly bontotta fel a román közútkezelő társaság (CNAIR). A konzorcium mintegy másfél éven keresztül húzta a munkálatok elkezdését arra hivatkozva, hogy a változó tervezési előírások miatt a projekt elavulttá vált, ezen túlmenően pedig a konzorcium tagjai között vita tört ki a pénzek elosztásáról.
A román és a magyar hatóságok tavaly abban állapodtak meg, hogy 2018-ban mind a magyar, mind a román oldalon eléri az államhatárt az autópálya, és az M4-es pálya összekapcsolódik a romániai A3-assal. Ehhez azonban be kellene fejezni a partiumi oldalon a Bors-Berettyószéplak szakaszt. A román kormánynak a Berettyószéplak és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti szakaszt is meg kell még építenie teljes egészében ahhoz, hogy a Bors-Berettyószéplak szakasz csatlakozzon az észak-erdélyi autópálya már megépült Kolozs megyei, Gyalu és Aranyosgyéres közötti részével, és így Nagyváradtól Kolozsvárig lehessen autópályán közlekedni.
Az MTI által idézett Mediafax hírügynökség a héten számolta ki, hogy a bukaresti kormányok az elmúlt 25 évben 10 ezer kilométer autópályát ígértek, ennek ellenére Romániának jelenleg alig 750 kilométer autópályája van.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!