Răzvan Cuc szállításügyi miniszter pénteken Nagyváradon úgy nyilatkozott, hogy 2020-ban autópályán lehet majd közlekedni Kolozsvár és Nagyvárad között.
2017. július 21., 15:042017. július 21., 15:04
2017. július 21., 17:382017. július 21., 17:38
A közlekedési tárca vezetője (akinek vezetékneve kakukkot jelent) elmondta, a Berettyószéplak és Bors közötti autópálya építését három kisebb szakaszban, egymástól függetlenül hirdetik meg. A minisztérium célja elkerülni, hogy az egymilliárdos projekt „komolytalan építő” kezébe kerüljön.
Ugyanakkor a sajtóban is közzéteszik az „óvásra szakosodott” vállalkozók listáját.
Ştefan Ioniţă, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója elmondta: a tervezésnél figyelembe vették, hogy a sztráda jól illeszkedjék a román–magyar országhatárhoz érkező magyar autópályával. „Az építést is azzal az öt kilométeres szakasszal kezdik, amely a leendő magyar pályát Bihar községnél a 79-es országútra vezeti” – idézte az igazgatót az Agerpres hírügynökség.
Az észak-erdélyi autópálya Bors-Berettyószéplak szakaszának első kivitelezőjével, az amerikai Bechtellel még 2013-ban bontottak szerződést a bukaresti hatóságok. A félig kész szakasz befejezésével 2015-ben megbízott spanyol-román konzorciummal kötött kivitelezői megállapodást ugyanakkor tavaly bontotta fel a román közútkezelő társaság (CNAIR). A konzorcium mintegy másfél éven keresztül húzta a munkálatok elkezdését arra hivatkozva, hogy a változó tervezési előírások miatt a projekt elavulttá vált, ezen túlmenően pedig a konzorcium tagjai között vita tört ki a pénzek elosztásáról.
A román és a magyar hatóságok tavaly abban állapodtak meg, hogy 2018-ban mind a magyar, mind a román oldalon eléri az államhatárt az autópálya, és az M4-es pálya összekapcsolódik a romániai A3-assal. Ehhez azonban be kellene fejezni a partiumi oldalon a Bors-Berettyószéplak szakaszt. A román kormánynak a Berettyószéplak és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti szakaszt is meg kell még építenie teljes egészében ahhoz, hogy a Bors-Berettyószéplak szakasz csatlakozzon az észak-erdélyi autópálya már megépült Kolozs megyei, Gyalu és Aranyosgyéres közötti részével, és így Nagyváradtól Kolozsvárig lehessen autópályán közlekedni.
Az MTI által idézett Mediafax hírügynökség a héten számolta ki, hogy a bukaresti kormányok az elmúlt 25 évben 10 ezer kilométer autópályát ígértek, ennek ellenére Romániának jelenleg alig 750 kilométer autópályája van.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
szóljon hozzá!