Az intézkedés az ukrajnai katonai konfliktus által közvetlenül és közvetett módon érintett cégekre egyaránt vonatkozik
Fotó: Jakab Mónika
Bértámogatást nyújt a román állam az ukrajnai háború miatt tevékenységüket csökkenteni vagy felfüggeszteni kényszerülő vállalatok kényszerszabadságra küldött alkalmazottainak – az erről szóló sürgősségi rendeletet szerdán fogadta el a bukaresti kormány.
2022. április 06., 17:552022. április 06., 17:55
Az intézkedés az ukrajnai katonai konfliktus által közvetlenül és közvetett módon érintett cégekre egyaránt vonatkozik, a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bérének 75 százalékát fizeti ki az állam ilyen esetekben – idézi az Agerpres a munkaügyi miniszter Facebook-oldalán posztolt nyilatkozatot.
A kormányülést követő sajtótájékoztatón Marius Budăi rámutatott, a kormány támogat minden olyan intézkedést, amely Oroszország szankcionálására irányul,
A minisztérium közleménye szerint az intézkedés 2022. december 31-éig érvényes, és azon cégek alkalmazottai élhetnek vele, amelyek tevékenységét közvetlenül vagy közvetve befolyásolja, hogy az ukrajnai háború ellehetetlenítette az ügyletek lebonyolítását ukrajnai, oroszországi és fehéroroszországi gazdasági szereplőkkel.
A támogatásra azok a munkáltatók jogosultak,
A becslések szerint az intézkedés 736 millió lejes terhet ró a költségvetésre. A támogatásra vonatkozó igényléseket az illetékes megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséghez lehet majd benyújtani.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!