Fotó: Gov.ro
Elfogadta a román kormány szerdán az idei második költségvetés-kiigazítást, és kiderült: Bukarest hivatalosan is 6,1 százalékos gazdasági növekedésre számít 2,96 százalékos államháztartási hiány mellett.
2017. november 15., 18:522017. november 15., 18:52
2017. november 15., 18:562017. november 15., 18:56
A Mihai Tudose vezette kabinet felfele módosította az idén remélt gazdasági növekedést a szeptemberi első költségvetés-kiigazításkor közölt 5,6 százalékhoz képest. Az év elején a kabinet még 5,2 százalékos növekedéssel számolt, de az idei évben a hazai össztermék (GDP) várakozáson felül nőtt.
Kedden közölte az országos statisztikai intézet, hogy a GDP az első kilenc hónapban 7 százalékkal bővült. Mihai Tudose miniszterelnök és Ionuț Mișa pénzügyminiszter a szerdai kormányülésen kijelentették, hogy az államháztartási hiány év végén nem haladja meg majd GDP-arányosan a 3 százalékot.
A kiigazítás következtében főleg tanárok bérelmaradásait, a gyermekvédelmi rendszer kiadásait, a fogyatékos személyek juttatásait, a katonai nyugdíjakat, valamint egészségügyi programok finanszírozását fedezik. Kevesebb pénz jut az üzleti környezet minisztériumának (mínusz 78,5 millió lej), a pénzügyminisztériumnak (mínusz 52,9 millió lej), a fejlesztési minisztériumnak (összességében mínusz 43,7 millió lej, de 71,5 millióval megemelték a helyi fejlesztések országos programjának keretét), a művelődési minisztériumnak (mínusz 27,8 millió lej), a környezetvédelmi minisztériumnak (mínusz 27,4 millió lej) – derül ki a kormány közleményéből.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!