Behajtási díjjal ellensúlyoznák Bukarestben és Kolozsváron is a megnövekedett gépkocsiforgalmat

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Bukarestben és Kolozsváron egyaránt környezetvédelmi illeték bevezetését fontolgatják a személygépkocsik számának látványos megugrása miatt. A kormány szándéka egyelőre nem ismert.

Rostás Szabolcs

2017. október 24., 15:292017. október 24., 15:29

Némi meglepetésre hevesen kifakadt a román balliberális kormánykoalícióra Gabriela Firea, Bukarest főpolgármestere. A szociáldemokrata politikus az Adevărul napilapnak adott interjúban helytelen döntésnek nevezte, hogy az előző, Sorin Grindeanu vezette kabinet az év elején kivezette a használt személygépkocsik regisztrációs adóját, és ezáltal „rászabadította" az országra „Európa négykerekű roncsait”.

„A környezetvédelmi illeték megszüntetésével Európa összes tragacsa Romániában kötött ki, különösen a fővárosban. Ez így nem mehet tovább, lassan lehetetlen lesz közlekedni nálunk” – méltatlankodott a bukaresti közlekedés gördülékennyé tételére vonatkozó kérdésre válaszolva a főpolgármester.

Firea közölte, kikéri Bukarest lakosságának véleményét egy új környezetvédelmi illeték bevezetéséről, és ha a lakosok beleegyeznek, a közeljövőben kivetik az adót azokra a sofőrökre, akik be kívánnak hajtani a belvárosba.

Később kiderült, az elöljáró nem referendumot, hanem közvélemény-kutatást, „népi konzultációt" tervez, ennek keretében pedig a lakótársulások és a kerületi polgármesteri hivatalok álláspontját kéri ki az ügyben. Gabriela Firea egyébként hónapokkal ezelőtt, a bukaresti buszsávok tesztelésekor előrebocsátotta, hogy fokozatosan le kívánja szoktatni az autózásról a fővárosiakat, ellenkező esetben ugyanis szerinte a városi közlekedés egyszerűen bedugul.

A felpörgött gépkocsivásárlás a többi romániai nagyvárost is lépéskényszerbe hozta. Számos önkormányzat fontolgatja, hogy a városközpont forgalmának csökkentése érdekében matricarendszert vezet be, ennek megfelelően a járművekre környezetszennyezési adataik alapján különböző színű matricákat lehet váltani, a nagyvárosokat pedig övezetekre osztják, megszabva, hogy egy adott zónába milyen színű matricával lehet majd behajtani.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere kedden a Krónika erre vonatkozó kérdésére emlékeztetett: Emil Boc polgármester már hónapokkal ezelőtt bejelentette, megtörténhet, hogy környezetvédelmi adót vet ki az önkormányzat a központba behajtó gépkocsik tulajdonosaira. „Konkrét lépés még nem történt, a döntést pedig mindenképpen hosszas konzultáció, közvita után hozná meg az önkormányzat. De

Idézet
gondolkodunk egy ilyen illeték bevezetésében, hiszen a gépkocsik számának növekedése Bukarest után nálunk érezhető leginkább”

– nyilatkozta lapunknak az alpolgármester, hozzátéve: a megnövekedett autóforgalmon leginkább Kolozsvár régóta tervezett körgyűrűjének megépítése enyhítene.

A román kormány idén február elsejei hatállyal vonta vissza a gépkocsik első forgalomba íratásakor felszámolt speciális adót, ennek köszönhetően olcsóbban lehet használt autó birtokába jutni. Nem véletlenül, hiszen a Románia 2007-es uniós csatlakozása után bevezetett, környezetvédelmi bélyegilletéknek és autóregisztrációs díjnak egyaránt nevezett adónem például az Euro 3-as besorolású gépkocsik esetén az autó árának a felét is meghaladhatta.

A regisztrációs adó vagy a környezetvédelmi illeték eddig kipróbált változatairól kiderült, hogy sértik az uniós jogot,

és mindegyik próbálkozásnak az lett a vége, hogy a román állam futószalagon veszítette el az ellene indított kártérítési pereket, vagy önként visszafizette a járművek forgalomba íratásakor beszedett illetéket. (A kormány nemrég döntött a regisztrációs illeték visszafizetéséről, amelyet jövő év augusztusáig lehet igényelni).

Az illeték eltörlése nyomán óriási mértékben megnőtt a kereslet a használt autók importja iránt, hasonló tendenciára – kisebb mértékben – egyedül 2012-ben volt példa, amikor a regisztrációs díjnak az Európai Bizottság felszólítására történt ideiglenesen felfüggesztése nyomán egész évben 175 ezer használt külföldi személygépkocsi gurult be az országba.

Időközben a balliberális koalíció vezetői is belátták: mégse jó, ha Románia a kontinens autótemetőjévé válik. Liviu Dragnea PSD-elnök nemrég bejelentette: olyan intézkedéscsomagon dolgozik a környezetvédelmi minisztérium, amely megfékezi a használt gépkocsik importját, ez azonban nem új adó lesz, hanem esetleg a roncsautóprogramra kiutalt keretet növelik. A szaktárca egyelőre nem állt elő konkrétummal, korábban viszont Grațiela Gavrilescu miniszter arról beszélt, hogy új illetékkel fogják pótolni a gépkocsi-regisztrációs adót. Sőt a kabinetben azt is tervbe vették, hogy németországi mintára környezetvédelmimatrica-rendszert vezetnek be a nagyvárosokban, ezzel helyettesítve a környezetszennyezési díjat.

Felturbózott gépkocsivásárlás

Hazai autókereskedők becslése szerint év végéig a használt autók importja eléri a félmilliót, ha pedig a tendencia ilyen ütemben folytatódik, az ország nem sokáig marad sereghajtó az EU-ban az ezer lakosra jutó autók száma alapján felállított rangsorban, ahol az uniós átlag 497, míg Romániában 261 gépkocsi jut ezer emberre. Hivatalos adatok szerint az év első kilenc hónapjában 378 424 használt gépkocsit írattak forgalomba Romániában, hetven százalékkal többet, mint 2016 hasonló időszakában. A behozott használt autók száma ötször nagyobb az újonnan vásárolt személygépkocsikénál, amelyekből idén 78 769 fogyott (16 százalékkal több, mint a tavalyi év első kilenc hónapjában).

Különben a tavalyi év egészében 396 538 autót állítottak forgalomba az országban (19 százalékkal többet, mint 2015-ben), amiből 300 ezer volt a használt gépjármű. Márkákra lebontva a használt autók körében a vásárlók a Volkswagent (98 919 darab idén), az Opelt (47 614) és a Fordot (37 707) kedvelik leginkább. A romániai személygépkocsipark létszáma 2016 végén meghaladta a hétmilliót, ebből 1,2 millió Bukarestben közlekedik. A fővárosi gépkocsik mindössze kevesebb mint tíz százaléka fiatalabb két évesnél.

Behajtási pótdíj Londonban

Csaknem a kétszeresére, 20 font (102 lej) fölé emelkedett hétfőtől a londoni behajtási díj a régi, korszerűtlen motorokkal felszerelt járművek számára. A Sadiq Khan polgármester által elrendelt intézkedés alapján a 2006 előtt gyártott benzin- és dízelüzemű magángépkocsik tulajdonosainak a jelenlegi 11,50 fontos behajtási alapdíjon felül 10 font szennyezési pótdíjat kell fizetniük minden egyes alkalommal, amikor hétköznap reggel hét és este hat óra között behajtanak a díjasított belvárosi övezetbe.

Khan a BBC rádiónak elmondta: Londonban a krónikusan szennyezett levegő miatt egészségügyi válsághelyzet alakult ki, évente 9 ezer londoni hal meg olyan betegségekben, amelyek a légszennyezettséghez köthetők. A YouGov közvélemény-kutató cég a díjemelés napjára időzített felmérésében kimutatta: a brit főváros lakosságának 74 százaléka támogatja a pótdíj kivetését a legszennyezőbb régi járművekre. Nagy-Britanniában 2040-től meg is tiltják a benzin- és dízelüzemű új személyautók és furgonok értékesítését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?

A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat