„Az irány jó, de még nem értünk célba” – Válságköltségvetés született a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakember szerint

„Az irány jó, de még nem értünk célba” – Válságköltségvetés született a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakember szerint

Az elemző szerint nem indokolt az adóemelés, de nagyobb hatékonyságú begyűjtés kell

Fotó: Pinti Attila

Az elmúlt évekből megörökölt szerkezeti egyensúlytalanságok rontják tovább a koronavírus-világjárvány és a fertőzés terjedésének megakadályozására bevezetett óvintézkedések miatt kialakult gazdasági válságot Romániában a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. Rácz Béla Gergely szerint jó hír ugyanakkor, hogy a kormány több pénzt tervez beruházásokra fordítani, ezzel párhuzamosan viszont növelnie kellene az adóbegyűjtés hatékonyságát.

Bíró Blanka

2021. március 04., 08:062021. március 04., 08:06

„Az elfogadott 2021-es évi állami költségvetés sarokszámaiból kiindulva jó hír, és pozitív folyamat kezdete lehet, hogy beruházásokra a bruttó hazai termék (GDP) 5, 5 százalékát különítették el, ami magasabb, mint a tavalyi 5,1 százalék” – értékelt szerdán Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának  egyetemi adjunktusa a parlamentben egy nappal korábban a kormány által beterjesztett formában elfogadott büdzsé kapcsán. Kifejtette,  a százalékarányos növekedés nem tűnik jelentősnek, ám abszolút számokban nagy a különbség. Ez meglátása szerint azért iránymutató, mert

a stabil növekedés záloga a beruházás, az infrastrukturális fejlesztések – például autópálya építések –, és minden állami beruházás megalapozza a növekedést, a működő külföldi tőke beáramlását, ami által a növekedés fenntartható.

„Ez biztató kezdet. Ha a beruházásokra, fejlesztésekre szánt összegeket a következő években tovább tudják növelni, az kiegyensúlyozottabb államháztartáshoz, gazdaságpolitikához vezet” – szögezte le a szakértő.

Hangsúlyozta továbbá, hogy Románia relatív jól teljesített 2020-ban, a költségvetési hiány magas volt ugyan, de a GDP csökkenése mindössze 3,9 százalékos volt, a legkisebb visszaesés az Európai Unióban, miközben korábban még a optimista hitelminősítő és gazdasági intézmények is 5 százalékos vagy még annál is nagyobb visszaesést jeleztek előre. „A vártnál kisebb visszaeséssel zárta az elmúlt évet az ország, pedig még a mezőgazdaság sem teljesített jól a kedvezőtlen időjárás miatt.

Idézet
Idén  4,3 százalékos gazdasági növekedés a cél, és reálisnak tűnik, hogy 2021 végére a romániai gazdaságnak el kellene érnie a 2019-es szintet”

– mondta Rácz Béla Gergely. 

Öröklött szerkezeti
egyensúlytalanságok

A rossz hír viszont véleménye szerint az, hogy az elmúlt évek strukturális egyensúlytalanságai átöröklődtek az idei költségvetésbe, az elmúlt évek erős jövedelempolitikája növekvő költségtételt jelent az idei büdzsében is. Rácz emlékeztetett, már 2019-ben 4,3 százalékos volt a költségvetési hiány, tehát meghaladta a 3 százalékos határt, és 2020-ban – bár még nincsenek végleges számok – is valószínűleg eléri a 10 százalékot.

Az idei költségvetésben 7,16 százalékos hiánnyal számolnak.

„Az idei egy válságköltségvetés, hiszen az elmúlt évet nemcsak Románia, hanem a globális gazdaság is visszaeséssel zárta, tehát a 7,16 százalékos deficit még nem lenne a világvége, hiszen a kormányzat feladata, hogy a gazdaságot kirángassa a válságból, és ezt túlköltekezéssel tudja megtenni. Az idei 7,16 százalékos államháztartási hiány akkor nem lenne gond, ha ez a válságkezelő, válságtompító intézkedések következménye lenne, de a szerkezeti aránytalanságok miatt a deficit akkor is magas lenne Romániában, ha nincs válság” – részletezte  Rácz Béla Gergely.

Közgazdászként aláhúzta, a költségvetésben a kormány úgy számol, hogy idén 364,9 milliárd lej bevétele lesz az államháztartásnak, és a személyzeti kiadásokra, vagyis a közalkalmazottak fizetésére 110 milliárd lejt szánnak, a szociális kiadások – nyugdíjak, segélyek – 143 milliárd lejre rúgnak. Tehát

a költségvetés bevételének 70 százaléka elmegy személyi és szociális kiadásokra, a fennmaradó 30 százalékból kell működtetni az állami intézményeket, az egészségügyet, oktatást, és ebből kell kieszközölni a beruházásokat.

„Ez a szerkezeti egyensúlytalanság legfontosabb eleme, ezért törekedett arra a kormány, hogy a tavalyi deficitet leszorítsa. A közalkalmazottak bérét befagyasztották, nem adják meg a beígért béremeléseket, a nyugdíjakat sem növelik a korábban tervezett mértékben, a közalkalmazottak nem kapnak üdülési utalványokat, az egyetemisták, diákok ingyenes utazását korlátozták. Ezekről az intézkedésekről gondolta a kormány, hogy nem annyira húsba vágók, de mégis valamit lehet ezekkel spórolni. Reméljük az idei költségvetés kiegyensúlyozottabb lesz, mint az elmúlt években, az irány jó, de még nem érkeztünk meg” – összegzett az elemző.

Nem indokolt az adóemelés,
de hatékonyság kell

Arra is ráirányította ugyanakkor a figyelmet, hogy Románia az Európai Unióban az utolsó helyen áll az adóbehajtás tekintetében, ezzel pedig „valamit kezdeni kell”.  Rácz Béla Gergely rámutatott, az állami intézményekben szinte ugyanannyian dolgoznak, mint 1990-ben, miközben a feladatok egy részét automatizálni lehetett vagy lehetne, és közben csökkent az ország lakossága.

Idézet
Egyre nehezebb indokolni a közalkalmazottak magas számát, közben az állami alkalmazottak fizetése több mint 40 százalékkal magasabb mint a magánszektorban. Ezzel önmagában még nem lenne baj, ha az állami intézmények, az adóhivatal, hatékonyan működnének. A fizetések magasak, sokkal több az alkalmazott, mint amennyire valóban szükség lenne, az adóbehajtás mégis rosszul teljesít”

– szögezte le a szakértő.

Felidézte, a sokszor beígért reform, a digitalizálás elmaradt. „A jelenlegi kormány is ezt szorgalmazza, a költségvetésben is szerepel a digitalizálás, ha ez nemcsak üres frázis, hanem meg is valósul, az adóbegyűjtés mértéke növekedhet, és el lehet kerülni az adóemelést” – mondta az egyetemi adjunktus. Rámutatott, Romániában az uniós átlagnál alacsonyabbak az adók, tehát még azzal sem lehet indokolni a rossz adóbeszedést, hogy a magas adók miatt nagy az adóelkerülés, hiszen nem éri meg ezt kockáztatni. „Válságban nem indokolt az adóemelés, de indokolt a hatékony begyűjtés” – összegezte az elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában