Fotó: Agerpres
2011. szeptember 15., 13:512011. szeptember 15., 13:51
A megállapodás felbontását a román hatóságok a nyáron jelentették be azt követően, hogy erről hónapokig folytattak tárgyalásokat az amerikai óriásvállalattal. Arra hivatkozva kezdeményezték a szerződés felbontását, hogy a megállapodás előnytelen volt a román állam számára.
Băsescu kijelentette: a Világbanknak kellett volna javasolnia, hogy Románia ne kösse meg a szerződést, de ezt nem tette meg, akárcsak az Európai Beruházási Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) sem annak ellenére, hogy akkor nyilvános volt a szerződés, így hozzáférhettek a tartalmához.
Az államfő szerint a Világbank megtehette volna ezt a figyelmeztetést annak alapján, hogy már húsz éve együttműködnek a román hatóságokkal. Romániának jelenleg is többoldalú nemzetközi elővigyázatossági hitelmegállapodása van az IMF szervezésében, a kölcsön egy részét a Világbank biztosítja.
Băsescu kifejtette, hogy a Bechtel-szerződés előnytelen volt, hiszen Románia a világ legdrágább autópályáját építtette, a megállapodás nyomán pedig „mindkét fél lopni akart”. Hozzátette: a szerződést versenytárgyalás nélkül ítélték oda a hatóságok az amerikai vállalatnak.
Mint arról korábban beszámoltunk, a megállapodás felbontását a román hatóságok a nyáron jelentették be azt követően, hogy erről hónapokig folytattak tárgyalásokat az amerikai óriásvállalattal. Arra hivatkozva kezdeményezték a szerződés felbontását, hogy a megállapodás előnytelen volt a román állam számára. Anca Boagiu közlekedésügyi miniszter akkor úgy nyilatkozott, hogy a szerződés felbontásával az autópálya-építési költségek 6,9 millió euró/kilométerre csökkennek, ami pedig mintegy 50 százalékkal lesz kevesebb. Ugyanakkor korábban Emil Boc miniszterelnök is leszögezte, hogy a Bechtel nem fog a szerződésbontás miatt kártérítésben részesülni.
Az államfő washingtoni bejelentése máris felháborodást keltett a szociáldemokraták körében. Olguţa Vasilescu, párt szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy Mark Gitensteinnak, az Egyesült Államok bukaresti nagykövetének értesítenie kellene országa főügyészét Traian Băsescu Bechtellel kapcsolatos kijelentései miatt. Szerinte ugyanis az amerikai ügyészeknek vizsgálatot kellene indítaniuk a román államfő kijelentései nyomán. „Amennyiben a Bechtel meglopta a román államot, ahogyan Băsescu állítja, menedzsereit el kell ítélni” – véli Olguţa Vasilescu. A témában a szociáldemokraták értesíteni fogják a nagykövet mellett a Bechtel vállalat vezetőit is. Ez utóbbiban leszögezik majd, hogy ha nem reagálnak az államfő kijelentéseire, akkor hallgatólagosan elismerik, hogy meglopták a román államot. Vasilescu ugyanakkor felszólította az államelnököt, hogy hozza nyilvánosságra a Bechtel-szerződés kapcsán tapasztalt rendellenességeket.
Mint ismeretes, a Bechtel 2004-ben kezdte el építeni a Bors és Brassó közötti nyomvonalon vezető 415 kilométer hosszú autópályát, de hét év alatt mindössze 52 kilométer készült el. A szerződés felbontásáról szóló megállapodás szerint a Bechtel befejezi még a Bihar megyei Bors és Berettyószéplak közötti 64 kilométert, így az autópályának mintegy egynegyedét építi meg az amerikai vállalat, a többi hat szakaszra közbeszerzési pályázatokat ír ki a román állam.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.