A szivattyús-tározós vízerőmű a legfontosabb projekt az ország energetikai hálózata számára (illusztráció)
Fotó: Pixabay.com
Egy japán és egy francia óriásvállalat továbbra is érdeklődik a Románia legfontosabb energetikai beruházásának tartott tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű projektje iránt. Az energiaügyi miniszter által most B tervnek nevezett lehetőség szerint a konzorcium saját költségén készítené el a megvalósíthatósági tanulmányt, majd meg is építhetné a korábban egymilliárd eurós költségvetéssel számoló vízerőművet Kolozsvár közelében.
2024. október 09., 14:022024. október 09., 14:02
Amint arról beszámoltunk, az először az 1970-es években kiötlött, azóta időnként el-el-, majd fel-felmerülő vízerőmű-gigaprojektet – melyet a Kolozsvártól 30 kilométerre található Tarnica-víztározónál akartak-akarnak megvalósítani –
A hatóságok ennek megfelelően tavaly ismét versenytárgyalást írtak ki a korábban egymilliárd eurósra becsült befektetés megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére, annak ellenére, hogy jóval korábban már készült hasonló terv.
Az energetikai vállalatokban birtokolt állami résztulajdont kezelő országos társaság (SAPE) először 2023 októberében írt ki ismét versenytárgyalást, de idén januárban törölték a kiírást, mivel senki nem jelentkezett. Viszont néhány napra rá ismét kiírták a versenytárgyalást. Az ár változatlan maradt (17,5 millió lej plusz áfa), de változtattak a műszaki követelményeken. A júniusi határidőig két – meg nem nevezett – cég jelentkezett a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére.
„Ezáltal kijelenthetjük, hogy hivatalosan elkezdődött a tarnicai vízerőmű megvalósítása” – jelentette ki Bogdan Stănescu, a SAPE igazgatótanácsának elnöke.
Két ajánlat érkezett a tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű új megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére, ezzel a román hatóságok elkezdettnek nyilvánították az energetikai óriásberuházás megvalósítási folyamatát.
Burudja azonban most nem mutatkozott lelkesnek. Emlékeztetett, hogy miniszteri kinevezése után felszólította a SAPE-t, intézkedjen a megvalósíthatósági tanulmány ügyében.
– jelentette ki Burduja. Aki ennek ismeretében közölte, a japán Itochu és a francia EDF energetikai óriásvállalat továbbra is érdeklődik a tarnicai projekt iránt, a napokban is tárgyaltak az említett „stratégiai partnerekkel”, akik saját költségen elkészítenék a megvalósíthatósági tanulmányt, és természetesen meg is építenék a vízerőművet (ezt már bizonyára a román állam pénzéből).
A szivattyús-tározós vízerőmű energiabiztonság szempontjából is fontos lenne az országnak
Fotó: Pixabay.com
Egyébként a francia EDF-et Európa legnagyobb energiaszolgáltatójának nevezte Burduja – a kontinens elektromosáram-előállításának több mint 16 százaléka hozzá köthető –, a japán Itochu pedig a nukleáris energiában érdekelt, több mint 180 ezer embert foglalkoztat, bevételei pedig elérik a 90 milliárd amerikai dollárt, ami Románia bruttó hazai termékének több mint negyede.
„Ha törik, ha szakad, nem mondok le róla, a projekt napvilágot lát, miniszterként velem vagy nélkülem, ugyanis Románia energiája nem várathat többet magára az ország és a következő generációk jövője érdekében” – hangoztatta Burduja.
Mint ismeretes, a szivattyús-tározós vízerőmű működési elve szerint két tavat hoznak létre, az egyiket magasabban, mint a másikat. Amikor az országos hálózatban túlteng a villamos energia, a vizet a felső tározóba szivattyúzzák (éjszaka, alacsony energiaárak közepette), amikor pedig hiány van (csúcsidőben), beindítják a turbinákat, a fentről lezúduló víz pedig (drága) áramot termel.
A Kolozs megyei Roska, Havasnagyfalu és Gyalu határában, mintegy 215 hektáron elterülő Tarnica vízgyűjtő nevét a román tarniță szóról kapta, mely (hegy)nyerget jelent. A tó mintegy nyolc kilométer hosszú, legnagyobb mélysége 70 méter, a Meleg-Szamos táplálja. „Létét” egy 97 méter magas, felső részén 232 méter hosszú gátnak köszönheti, melynek építését 1974-ben fejezték be. A víztározó létrehozásának egyik célja a villamosenergia-termelés volt, kisebb vízerőművek jelenleg is működnek. A tó számos települést lát el ivóvízzel, köztük Kolozsvárt is, ugyanakkor a víztározó és az azt övező gyönyörű táj turisztikai célpontként is szolgál.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!