Fotó: Pixabay.com
Miközben becslések szerint több százezer érdeklődő várja a napelemek vásárlását-felszerelését támogató állami program idei kiírásának rajtját, a pályázás könnyítését régóta szorgalmazó Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter újabb elképzeléseket vázolt fel.
2023. február 09., 14:032023. február 09., 14:03
Az RMDSZ-es tárcavezető az Economedia gazdasági szakportálnak elmondta, olyan informatikai rendszert szeretne, amely révén a pályázatokat mindjárt a feltöltés után, digitálisan le lehet ellenőrizni, az eredményt pedig azonnal közölhetnék. Így a támogatást igénylőknek nem kellene akár egy évet is várniuk, mint ahogyan az előző kiírásban történt.
De ez a rendszer kiváltaná az emberi erőforrást – amelynek hiánya, a rendkívül kevés alkalmazott miatt rengeteget késett a program –, és ez esetben az önkormányzatokat sem kellene bevonni a feldolgozási folyamatba, mint ahogy eddig, fontos változtatásként tervezték.
„Minden elektronikus formában történne, az első szakaszban a pályázó iratainak feltöltése is, majd a cég is így küldhetné az utolsó dokumentumokat, így igazolhatná, hogy felszerelte a napelemeket. Az ellenőrzés is elektronikus módon történhetne, két-három héten belül közöljük a részleteket” – nyilatkozta a miniszter.
Tánczos Barna hozzátette, ez az első olyan próbálkozásuk, amely csaknem 100 százalékos digitalizációt céloz; ezt csak azokban a támogatási programokban tudják megvalósítani, ahol kevés irat szükségeltetik, de kiterjeszthetnék más programokra is.
Mint ismeretes, Tánczos Barna január végén, egy kormányülésen közölte, február 15-éig jóváhagyják a Környezetvédelmi Alap (AFM) igazgatóságának költségvetését, amelyből 3 milliárd lejt szánnak napelemrendszerek telepítésének támogatására. Ez legalább 150 ezer pályázat finanszírozására lesz elegendő.
A miniszter kijelentette, egyszerűsítik a támogatás igénylésének eljárását, a pályázóknak csak a személyi igazolványt, a telekkönyvi kivonatot, valamint a villamosenergia-hálózathoz való csatlakozásról szóló igazolást kell csatolniuk a dokumentációhoz, és bizonyítaniuk kell, hogy nincs adótartozásuk. A tárcavezető beszélt arról is, hogy a jobb teherbírás érdekében javítanak az AFM informatikai rendszerén.
Február 15-éig jóváhagyják a Környezetvédelmi Alap Igazgatóságának (AFM) költségvetését, amelyből 3 milliárd lejt szánnak napelemrendszerek telepítésének támogatására – jelentette ki a keddi kormányülés elején a környezetvédelmi miniszter.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!