2007. június 27., 00:002007. június 27., 00:00
Az eseményen a Bihar Megyei Tanács és a prefektúra is képviseltette magát. Romániában a borsi az első ipari park, amelyben területet bérel a CTP Invest itt a cég két parcellán öszszesen 7 hektáron kezdi meg a munkálatokat. A befektetés összértéke meghaladja a 19 millió eurót – jelentette be Laurenţiu Cătălin Hanu. A cégvezető hozzátette, Romániában a stratégiai útvonalak környékén eszközlik befektetéseiket, így a Partiumra, Belső-Erdélyre és a Brassó–Bukarest közötti térségre esett a cég választása. Borson két csarnokot építenek, a haszonbérleti szerződés értelmében 18 hónap alatt kell befejezniük a munkálatokat. „A cégnek 25 évre, négyzetméterenkénti évi 2 euróért adtuk bérbe a területet, a szerződés szerint arra is lehetőségük lesz, hogy 5 év múlva négyzetméterenkénti 20 euróért megvásárolják” – nyilatkozta lapunknak Bátori Géza.
A CTP Invest stratégiai helyeken található ipari- és üzletiingatlan-befektetésekkel foglalkozik, ipari parkokban bérel, vagy stratégiai helyeken vásárol területeket, azokon minden követelménynek megfelelő, gyártásnak, logisztikai tevékenységeknek, irodáknak megfelelő csarnokokat épít, és ezeket bérbe adja helyi és külföldről érkező befektetőknek. Rugalmas koncepción alapuló szolgáltatásukkal elsősorban a kis- és középvállalkozásokat célozzák meg. Zömmel 1100–3000 négyzetméteres csarnokokat, raktárhelyiségeket, bemutatóüzleteket építenek és adnak bérbe, de bármilyen megrendelést teljesítenek. A CTP központja Hollandiában van, és több alvállalkozást fog össze. A CTPO Invest ipari ingatlan-befektetésekkel, a CTP Products különféle termékek előállításával foglalkozik, a CTP Property befektetési alapként működik. A cég több mint egymillió négyzetméter beépített területen gazdálkodik Közép-Kelet-Európában, ezek Csehországban a CTPark Network köré tömörülnek. Brnóban található a Spielberk Irodaközpont nevű létesítmény, Ostravában és Modricében pedig az Axis Office Park. Teljes csehországi befektetésük értéke meghaladja az 1 milliárd eurót.
Egy-egy ipari parkban 50–150 millió eurós beruházást eszközöltek. Romániai központját Bukarestben hozta létre. Romániában a továbbiakban több, a borsihoz hasonló beruházást terveznek végrehajtani.
G. G.
Huszonöt hektár várja a befektetőket
Borson az Európai Unió Phare alapjából kapott támogatásból decemberre készült el a 25 hektáros ipari park. Ezt a területet 9 parcellára osztották, szükség esetén további 25 hektárral tudják bővíteni. A létesítményben 3,5 kilométer aszfaltutat építettek, bevezették a vizet és a földgázt. Az új derítőállomás naponta 170 köbméter víz tisztítására képes. Az ipari vizet 200 méter mély kutakból nyerik. Három transzformátorállomásuk összesen 2,4 megawatt energiát tud biztosítani, de tervben van egy 40 megawattos transzformátorállomás kiépítése is.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.