A szárazföldön szállított ukrán gabona 97 százaléka az Unióban marad – Több tagország a tilalom meghosszabbítását kéri

A rekordhozamok ellenére is nehéz helyzetben vannak a hazai gabonatermesztő gazdák •  Fotó: MTI

A rekordhozamok ellenére is nehéz helyzetben vannak a hazai gabonatermesztő gazdák

Fotó: MTI

Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Miközben az ukrán külügyminiszter mindenféle exporttilalom eltörlését követeli Brüsszeltől, a magyar és lengyel kormány egyoldalú behozatali tilalmat helyezett kilátásba, ha az Európai Bizottság nem lép idejében. A mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona több mint 95 százaléka az uniós piacokon landol. A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligáját vezető Nicu Vasile a Krónikának úgy fogalmazott: az ukrán gabonaexport teljes felszabadítása után „belefulladnánk” az eladhatatlan belföldi gabonába.

Makkay József

2023. szeptember 01., 17:552023. szeptember 01., 17:55

2023. szeptember 01., 18:162023. szeptember 01., 18:16

A magyar és a lengyel kormány továbbra is kiáll korábbi követelése mellett, hogy az Európai Unió hosszabbítsa meg a szeptember 15-én lejáró egyes ukrán gabonatermékek behozatali tilalmát. Nagy István magyar agrárminiszter legutóbb Tihanyban, a Tranzit politikai fesztiválon úgy fogalmazott, amennyiben az uniós döntés elmarad, a magyar kormány megvédi a gazdákat, és ha kell, szeptember 16-ától nemzeti hatáskörben zárja le a határt az Ukrajnából érkező gabonatermékek előtt.

Idézet
Amennyiben az unió nem hosszabbítja meg az általunk is kért behozatali tilalmat, akkor a belső piac védelme érdekében már nemcsak az eddigi négy termékre, hanem mind a 24 korábbi termékre Magyarország kiveti a behozatali tilalmat”

– fogalmazott Nagy István agrárminiszter. A budapesti szaktárca vezetője szerint a magyar mezőgazdaság az elmúlt években az egyik sokkból a másikba esik. A koronavírus-járvány, az aszály, a szomszédban dúló háború és annak következményei, az elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválság, az árnövekedés, és az, hogy az olcsó ukrán mezőgazdasági termékek vámmentesen elárasztották Európa piacát, mind nehézséget jelentenek a termelőknek.

Az agrárminiszter példákkal illusztrálta, hogy mekkora gondot okoz a magyar piacra bekerülő olcsó ukrán gabona. Mint fogalmazott, annak ellenére, hogy kukoricából idén rekordközeli termés várható, az olcsó konkurencia miatt az értékesítés nehézségekbe ütközik.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón elmondta, hogy Magyarország mindenkivel egyeztet az uniós tilalom megszűnése esetén bevezetendő nemzeti gabonabehozatali tilalomról, különösen a másik négy érintett országgal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a magyar döntés független a többi ország döntésétől. Megjegyezte,

Lengyelország egészen biztosan a magyarral azonos intézkedést vezet be.

Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a magyar kormány továbbra is biztosítja a tranzitútvonalat az ukrajnai gabonaexport számára. ,,A szegény, éhező afrikai országokra hivatkozva Magyarországra szállított nagy mennyiségű, olcsó ukrán gabona azonban tönkretette volna a magyar piacot és a magyar gazdákat, mivel az igen szigorú EU-s előírások miatt a gabonatermesztés jóval költségesebb Magyarországon, mint Ukrajnában” – nyilatkozta a külügyi tárcavezető.

Nagy István 24 ukrajnai mezőgazdasági termék behozatalát  tiltaná meg Magyarországon •  Fotó: Agrárminisztérium Galéria

Nagy István 24 ukrajnai mezőgazdasági termék behozatalát tiltaná meg Magyarországon

Fotó: Agrárminisztérium

Kelet-európai egyetértés a gabonatilalom ügyében

Mint ismeretes, öt európai uniós tagállam – Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia – miniszterelnökei még áprilisban közös állásfoglalásban kérték az Európai Bizottságot, hogy lépjen fel a helyi gazdáknak kárt okozó ukrán gabona vámmentes behozatalának ügyében. Az állásfoglalást később a szaktárcák vezetői is megerősítették. A kelet-európai országok közös állásfoglalása mellé csatlakozott Janusz Wojciechowski, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosa is, így született meg az Ukrajnából származó gabona behozatalára foganatosított uniós rendelet, ami nemsokára, szeptember 15-én lejár.

Az ukrajnai gabona importtilalmának meghosszabbítását szorgalmazta múlt pénteken Robert Telus lengyel agrárminiszter is, aki varsói állásfoglalásában azt mondta, hogy a bolgár, magyar, román és szlovák szaktárcák vezetői is kérik az Európai Uniótól, hogy a behozatali tilalmat hosszabbítsa meg 2023 végéig. A lengyel szaktárca vezetője azt is elmondta, hogy

mind az öt kelet-európai ország támogatja az ukrán gabona átszállítását az ország területén a szolidaritási folyósón keresztül azzal a feltétellel, hogy csak tranzitútvonalról lengyel szó, és az ukrajnai gabona ne kerülhessen helyi forgalmazásba.

Az Európai Unió támogatná az ukrajnai gabonaexportot

Az Európai Bizottságban (EB) nincs egyetértés az ukrajnai gabona behozatali tilalmának meghosszabbításáról. Brüsszeli források szerint az EB szeptember 15-től felfüggesztené az ukrán termékek importkorlátozását, ezt viszont éppen a lengyel uniós biztos, Janusz Wojciechowski ellenzi, aki a napokban elismerte, hogy a szárazföldön érkező ukrajnai gabonának mindössze 2-3 százaléka hagyja el az Európai Unió területét.

Idézet
Az ukrajnai gabona legalább 95 százaléka azért marad a tagországokban, mert a közúti és vasúti szállítás költségei túl magasak,

így gazdaságilag nem kifizetődő eljuttatni a gabonát nagyobb távolságokra” – fogalmazott az uniós biztos, aki ellentmondott az eddigi hivatalos brüsszeli véleménynek – amely az Európai Bizottság honlapján is megtalálható –, hogy az ukrán gabona több mint fele afrikai éhező országokba került.

Janusz Wojciechowski javaslata szerint fenn kell tartani a kelet-európai országok által kért gabonabehozatali tilalmat, ezzel párhuzamosan viszont javaslatot tett az Európai Bizottságnak az ukrán gabona tranzitjának uniós támogatására az uniós tagországok kikötőibe. A biztos tonnánként 20-30 eurós dotációt javasolt az uniós kikötőkbe érkező ukrán gabona továbbszállításához. Év végéig húszmillió tonnás ukrajnai gabonaexporttal számolva, az Európai Unió részéről 600 millió eurós támogatást kapna az unión kívüli országokba elindított ukrajnai gabonaexport.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter tiltakozott a kelet-európai országok által kért importtilalom meghosszabbítása ellen. Úgy fogalmazott, Ukrajna számára elfogadhatatlan bármilyen korlátozás mezőgazdasági termékeinek exportjára az uniós piacra.

A román piacon 40 baniért kínálják az ukrán búza kilóját

A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnökét, Nicu Vasilét az úgynevezett szolidaritási folyósókon érkező ukrán gabonáról kérdeztük, amely elméletileg a konstancai kikötőbe kerül. A dél-romániai mezőgazdasági szakember és gabonatermesztő vállalkozó szerint Romániában sokkal nagyobb gondokat okozott és okoz az ukrajnai gabona, mint amiről a közvélemény tud.

,,Komoly fenntartásaim vannak azzal kapcsolatban, hogy a tranzitként érkező ukrán gabonaexportból mennyi jut a belföldi piacra, és mekkora mennyiséget pakolnak fel a hajókra. Ha erre még rájönne az ukrán gabonaexport teljes felszabadítása szeptember 15-től, akkor gyakorlatilag »belefulladnánk« az eladhatatlan belföldi gabonába.

Idézet
A romániai piacon jelenleg 40-45 baniért lehet egy kg ukrajnai búzát vásárolni, miközben a hazai termelők önköltségi ára 60-65 bani.

El lehet képzelni, milyen gondokat okoz már most is az eladhatatlan romániai gabonakészlet a termelőink számára” – fogalmazott a Krónikának a legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a LAPAR elnöke.

korábban írtuk

Többletjogokat kért Ciolacu az ukrajnai románok számára és megállapodott a gabonatranzit bővítéséről Smihallal
Többletjogokat kért Ciolacu az ukrajnai románok számára és megállapodott a gabonatranzit bővítéséről Smihallal

A román kormány addig fogja segíteni Ukrajnát, amíg szükséges, Ukrajna győzelméig és területi integritásának helyreállításáig, majd az ország újjáépítésének folyamatában is – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken a Victoria-palotában.

korábban írtuk

Az ukrajnai gabonaexport árnyékában Brüsszellel vitatkoznak a kelet-közép-európai mezőgazdasági miniszterek
Az ukrajnai gabonaexport árnyékában Brüsszellel vitatkoznak a kelet-közép-európai mezőgazdasági miniszterek

Továbbra is tagállami viták övezik az Európai Unió mezőgazdaságának környezetbarát átalakítását. A román tárcavezető az előírások alkalmazásának elhalasztását kérte, a magyar miniszter a vegyszerhasználat egységes arányú csökkentését utasította el.

korábban írtuk

Rekord búzatermés ígérkezik Romániában, a kelet-európai országok meghosszabbítanák az ukrán gabonaimport uniós tilalmát
Rekord búzatermés ígérkezik Romániában, a kelet-európai országok meghosszabbítanák az ukrán gabonaimport uniós tilalmát

Romániában rekord búzatermés várható, amivel az EU egyik legfontosabb gabonatermesztő államává válik az ország. Öt kelet-európai állam mezőgazdasági minisztere arról állapodott meg, hogy továbbra is korlátozzák az EU-ba irányuló ukrán gabonaexportot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra