Az Orangeways szerint dolgozóik ellopták a cég profitjának jelentős részét

Az Orangeways szerint dolgozóik ellopták a cég profitjának jelentős részét
Fizetésképtelenséggel vádolják az Orangeways Zrt-t. saját munkavállalói, akik szerint hónapok óta nem kapnak fizetést, és a pénzhiány már a járatok menetidejét és biztonságát is veszélyezteti. Kovács Miklós, az erdélyi járatokat is üzemeltető budapesti társaság vezérigazgatója elismeri, hogy a dolgozók fizetése késik, ám az elmaradásokat folyamatosan pótolják, a számlákat rendezik. A vállalat ideiglenes pénzügyi nehézségeit a nemrég feltárt üzemanyaglopással és menetjeggyel való visszaélésekkel magyarázza, a lapunknak nyilatkozó munkatársak azonban állítják: a vállalat olyan rossz pénzügyi helyzetben van, hogy gyakorlatilag nem lett volna honnan 60-70 millió forintot ellopni.

Túrós-Bense Levente

2011. december 19., 07:352011. december 19., 07:35

Az autóbusz-vezetők és utaskísérők közreműködésével elkövetett benzinlopás- és mentjeggyel való üzérkedés-sorozatra az Orangeways belső vizsgálata derített fényt.

„A 25-30 fős, szervezetten működő társaság tíz hónap alatt 65-70 millió forintos kárt okozott a vállalatnak” – tájékoztatta lapunkat Kovács Miklós, a magyarországi komfortbusztársaság vezérigazgatója. Január és október között havonta átlagosan háromezer liter üzemanyag tűnt el, nagyjából 10 millió forint értékben. Próbavásárlások során derült fény arra is, hogy az utaskísérők tíz hónap alatt 15 ezer jegy ellenértékének megfelelő összeget, azaz közel 60 millió forintot (900 ezer lej) tettek zsebre úgy, hogy nem adtak nyugtát az utasoknak, vagy pedig a buszon hátrahagyott jegyeket újraértékesítették.

„A jegyüzérkedéssel okozott kár eléri az éves, 1,5 milliárd forintos árbevétel 6-7 százalékát” – összegzett Kovács. Eközben a társaság volt és jelenlegi alkalmazottai arra panaszkodnak, hogy már az év elején folyamatosan késtek a fizetések, sokan a júniusi bérüket sem kapták meg. Osvalda Tibor – aki júliusi felmondásáig buszvezetőként teljesített szolgálatot nemzetközi járatokon – szerint nem egyszer előfordult, hogy az üzemanyagkártyán nem volt elegendő fedezet a tankolásra, így az utasokkal teli busznak órákat kellett a benzinkútnál vesztegelni, míg a központból átutalták az összeget.

Hozzátette, szintén pénzhiány miatt több, előzetesen meghirdetett szolgáltatás sem volt elérhető a buszok fedélzetén, sok esetben az ingyenesen fogyasztható meleg italt sem lehetett felszolgálni, mivel a büfé feltöltésére nem volt forrás. Egy másik, a cégtől júniusban távozott gépjárművezető, Szigetváry József szerint a pénzügyi gondok akkor kezdődtek, amikor a korábbi többségi tulajdonos, Kedves Ferenc kiszállt az Orangewaysből. Az év elejétől egyre gyakoribbá vált, hogy nem volt a buszokon kávé, WC-papír, szemeteszsák, később pedig már üzemanyagra sem volt pénz.

„Eredetileg a telephelyen működő saját kútból tankoltunk, de a beszállító egy idő után már nem hozott több üzemanyagot, mivel a számlákat nem rendezte a cég” – mondta Szigetváry. Több járatot alvállalkozásban kénytelen üzemeltetni a társaság, mivel a saját buszai olyan rossz műszaki állapotban vannak, hogy azokkal lehetetlen szolgáltatni – állítja egy neve elhallgatását kérő alkalmazott. A gépkocsivezető szerint a szeptemberi fizetéseket december hatodikán utalták, az októberi és novemberi bérekkel még tartozik a cég.

Lázadás helyközi járatoknál

Sikkasztás gyanúja miatt tett feljelentést a rendőrségen a magyarországi Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ), mivel az Orangeways Zrt. a dombóvári dolgozók munkabéréből levont nyugdíjpénztári tagdíjat, illetve a szakszervezeti tagdíjakat nem utalta tovább az érintett szervezeteknek. December 13-án reggel a Tolna megyei Tamási és Dombóvár közötti szakaszon szolgálatot teljesítő 40 autóbusz helyett mindössze három kezdte meg a műszakot, a spontán munkabeszüntetést azért kezdeményezték a vállalat alkalmazottai, mivel két hónapja nem kapják meg bérüket. Az Orangeways a Gemenc Volán Zrt. alvállalkozójaként 2009-től foglalkoztat Tolna megyei közlekedési dolgozókat.

Egy nappal később az érintett szakaszon már menetrend szerint közlekedtek az autóbuszok, a spontán munkabeszüntetés azonban súlyos következményekkel járt a munkát megtagadó alkalmazottakra nézve, mivel közülük hetet elbocsátottak. „Az Orangewaysnél szigorúbbak a feltételek, mint egy állami vállalatnál, ezért kiskapukkal, kollektív szerződések mögé bújva próbálnak egyesek kibújni a munka alól” – indokolta az intézkedést Kovács Miklós vezérigazgató, aki szerint éppen az eltulajdonított 60-70 millió forint hiányzik a zavartalan működéshez, ezért késik a nemzetközi járatokon dolgozók fizetése is.

Hozzátette: a járatok menetidejét és biztonságát azonban semmi nem veszélyezteti, minden szolgáltatás elérhető, és üzemanyagra is van pénz, továbbá „a cégnek nincsenek felhalmozott tartozásai, ami van, azt folyamatosan rendezik”. A vezérigazgató kérdésünkre megerősítette azt a hírt, mely szerint a társaság új befektetővel tárgyal, ennél többet azonban egyelőre nem kívánt elárulni.

Új területeken próbálkozna

A 2007-ben magyar tőkéből létrehozott társaság elsősorban nemzetközi járatairól ismert, az évek során azonban a menedzsment mindent megtett annak érdekében, hogy a helyi tömegközlekedési piacon is megvesse a lábát. A helyközi közlekedésről többszöri próbálkozás után kénytelen volt lemondani az Orangeways, miután a budapesti szaktárca 2016-ig kitolta a volántársaságok monopóliumát. Rossz nyelvek szerint ennek a döntésnek volt tulajdonítható, hogy a korábbi többségi tulajdonos, Kedves Ferenc kiszállt a cégből. Tény, hogy az Orangeways Zrt. 90 százaléka 2010. szeptember elején az ORW Hungaria Kft. birtokába került, a fennmaradó 10 százalék Kovács Miklósnál maradt.

A piacszerzés reményében a vállalat minden városi tömegközlekedés üzemeltetésére kiírt pályázaton elindult, a budapesti közlekedési piacra azonban minden igyekezet ellenére sem sikerült betörni. A sorozatos kudarcok után a társaság az autóbusz-közlekedéstől merőben eltérő területeken jelent meg: 2011 augusztusában a vállalat saját neve alatt futó energiaitalt dobott piacra, és bejelentette, hamarosan megnyitja kapuit az Orangeways-szállodalánc első budapesti, háromcsillagos szolgáltatást nyújtó szállodája is.

Erdélyben sem sikerült gyökeret verni

Úgy tűnik, az erdélyi piacról egyelőre lemondott a cég. Kovács 2010 nyarán még egy romániai leányvállalat bejegyzéséről és a helyközi piac megszerzéséről beszélt, hiszen Románia előnye, hogy itt már liberalizált a piac, így a pályázaton meghirdetett járatokat a legjobb ajánlatot tevő cég kapja. A romániai bázist Székelyudvarhelyen tervezte kiépíteni a cég, ahonnan 600-800 kilométeres körben szállíthattak volna költséghatékonyan, akár Bukarestbe, de Bulgáriába vagy Ukrajnába is. A tervekből viszont ez idáig semmi sem valósult meg, a naponta közlekedő Budapest–Csíkszereda járat azonban – a cégvezető állítása szerint – jelentős bevételt termel.

Az erdélyi járat üzemeltetése azonban korántsem zökkenőmentes. A vállalatot nemegyszer azzal vádolták, hogy nem tartja be a menetidőket, nincsenek kiépített állomásaik, ezért benzinkutaknál vagy az út széléről veszik fel az utasokat. Több alkalommal büntették a vállalatot a hatóságok is különböző jogszabályok megsértése miatt. Az Orangeways korábban összetűzésbe keveredett a helyi érdekképviseletekkel is, amelyek azzal vádolták a magyarországi céget, hogy dömpingárakkal próbálja magának megszerezni a teljes erdélyi piacot.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD
2024. április 03., szerda

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 336,9552 lejt ért, miután hétfőn 336,2958 lej volt az ára. Ezzel a nemesfém ára 65,94 banival drágult, és újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej
2024. április 03., szerda

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók

Több mint 169 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly a biztosítótársaságok különféle lakáskárok miatt, 63 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban – közölte szerdán a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók