Rálépnek a gázra. Az energiaválság közepette egyre sürgősebbé válik a kitermelés megkezdése
Fotó: E-nergia.ro
A fekete-tengeri földgáz kitermelésében érdekelt Black Sea Oil and Gas (BSOG) amerikai vállalat megerősítette, hogy a párizsi kereskedelmi bírósághoz fordul, ha a román állam nem módosítja a befektetők számára kedvezőbb formában a tengeri földgázmezők kitermelését szabályozó törvényt, amit a román hatóságok már többször megígértek.
2022. április 05., 19:472022. április 05., 19:47
A Profit.ro gazdasági hírportálnak az amerikai Carlyle befektetési alap és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tulajdonában levő romániai BSOG vállalat vezetői elmondták, hogy már hivatalosan is értesítették a hatóságokat arról a szándékukról, hogy a bírósághoz fordulnak. Ugyanakkor leszögezték, hogy a kitermelési tervüket nem módosítja ez az elhatározásuk.
A BSOG az idén nyáron hozza felszínre az első gázmennyiséget a Midia gázmezőből, ahonnan a tervek szerint évente 1 milliárd köbméter nyersanyagot termel ki. Ez a mennyiség a román éves gázfogyasztásnak mintegy 10 százalékát fedezi.
Az amerikai vállalat már 2019-ben elhatározta, hogy kitermeli ezt a kisebb méretű gázmezőt, de elégedetlen a jogszabály jelenlegi formájával.
A BSOG vezetőit viszont az aggasztja, hogy nem látták még a tervezet szövegét.
A román hatóságok azzal magyarázták a késést, hogy várják a román állami Romgaz és az amerikai ExxonMobil közötti tranzakció lezárását, amelynek értelmében a román vállalat megvásárolja az amerikai 50 százalékos részesedését egy nagyobb, a Neptun Deep elnevezésű fekete-tengeri földgázmezőben, amelyet az osztrák OMV-vel együtt termelnek ki. Ott évente várhatóan 10 milliárd köbméter gázt hoznának felszínre.
Az OMV is többször leszögezte, hogy csak akkor hajlandó dönteni a kitermelés elkezdéséről, ha a jogszabályt a befektetők számára kedvezőbben módosítják.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!