Rálépnek a gázra. Az energiaválság közepette egyre sürgősebbé válik a kitermelés megkezdése
Fotó: E-nergia.ro
A fekete-tengeri földgáz kitermelésében érdekelt Black Sea Oil and Gas (BSOG) amerikai vállalat megerősítette, hogy a párizsi kereskedelmi bírósághoz fordul, ha a román állam nem módosítja a befektetők számára kedvezőbb formában a tengeri földgázmezők kitermelését szabályozó törvényt, amit a román hatóságok már többször megígértek.
2022. április 05., 19:472022. április 05., 19:47
A Profit.ro gazdasági hírportálnak az amerikai Carlyle befektetési alap és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tulajdonában levő romániai BSOG vállalat vezetői elmondták, hogy már hivatalosan is értesítették a hatóságokat arról a szándékukról, hogy a bírósághoz fordulnak. Ugyanakkor leszögezték, hogy a kitermelési tervüket nem módosítja ez az elhatározásuk.
A BSOG az idén nyáron hozza felszínre az első gázmennyiséget a Midia gázmezőből, ahonnan a tervek szerint évente 1 milliárd köbméter nyersanyagot termel ki. Ez a mennyiség a román éves gázfogyasztásnak mintegy 10 százalékát fedezi.
Az amerikai vállalat már 2019-ben elhatározta, hogy kitermeli ezt a kisebb méretű gázmezőt, de elégedetlen a jogszabály jelenlegi formájával.
A BSOG vezetőit viszont az aggasztja, hogy nem látták még a tervezet szövegét.
A román hatóságok azzal magyarázták a késést, hogy várják a román állami Romgaz és az amerikai ExxonMobil közötti tranzakció lezárását, amelynek értelmében a román vállalat megvásárolja az amerikai 50 százalékos részesedését egy nagyobb, a Neptun Deep elnevezésű fekete-tengeri földgázmezőben, amelyet az osztrák OMV-vel együtt termelnek ki. Ott évente várhatóan 10 milliárd köbméter gázt hoznának felszínre.
Az OMV is többször leszögezte, hogy csak akkor hajlandó dönteni a kitermelés elkezdéséről, ha a jogszabályt a befektetők számára kedvezőbben módosítják.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!