A külföldön nyaralók 27 százalékának esett Görögországra a választása
Fotó: Rostás Szabolcs
Minden harmadik romániai lakos idén külföldön nyaral, azok közül pedig, akik elhagyják az országot, a legtöbben olyan célpontokat választanak, mint Görögország, Törökország, Bulgária és Olaszország, 52,5 százalék pedig személygépkocsival utazik – derül ki a CEC Bank és a FinZoom.ro banki összehasonlító oldal közös felméréséből.
2024. július 27., 17:032024. július 27., 17:03
A külföldi desztinációk preferencialistáját Görögország vezeti – a külföldön nyaralók 27 százaléka választotta –, a második helyezés 13 százalékkal Törökország, a bronzérem pedig megosztva Bulgáriáé és Olaszországé 11,6–011,6 százalékkal. Csaknem 5 százalék választotta Egyiptomot is.
Amikor arról van szó, hogy milyen közlekedési eszközt választanak az utazásra, a válaszadók 52,5 százaléka a saját autóját említette, míg a légi utazást 20 százalék választotta, körülbelül ugyanennyien a vonatot – valamivel több mint 19 százalék – és 8,5 százalék az autóbuszt.
valamivel több mint 13 százalékuk mondta, hogy üdülési utalványt használ a nyaralás kifizetésére, és csaknem 5 százalékuk hitelkártyát/folyószámlahitelt (overdraft) használ.
Nagyon kevesen, alig 3 százalékuk mondta azt, hogy munkáltatójától kapja a nyaralási bónuszt, és még kevesebben (2 százalék alatt) igénylenek kölcsönt rokonoktól vagy barátoktól.
Úgy tűnik, sokan nem engedhetik meg maguknak a külföldi nyaralást, a romániai lakosok egynegyede reméli, hogy 3000 lejből megússza a vakációzást – derül ki egy friss felmérésből.
Közel 34 százalékuknál 10 százalék és 30 százalék közötti csökkenést figyeltek meg, míg több mint 21 százalékuknál 10 százalék és 30 százalék közötti növekedést.
Arra a kérdésre, hogy hogyan fognak fizetni a nyaralás alatt, a válaszadók több mint 62 százaléka azt válaszolta, hogy kártyával, legyen az bankkártya vagy hitelkártya, többdevizás kártya; vagy készpénz és kártya kombinációja. Kevesebb mint 28 százalék mondta, hogy kizárólag készpénzzel fog fizetni a nyaralás alatt.
A felmérést a CEC Bank megbízásából a FinZoom pénzügyi összehasonlító cég végezte online, az internetet használó romániai lakosságra reprezentatív mintán, mintegy 1200 személy megkérdezésével. A válaszadók 57,7 százaléka alkalmazott, 83,99 százalékuk városon él, 37,86 százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
Javarészt a megnövekedett árak miatt választják kevesebben a román tengerpartot, viszont a vakációs jegyeket előszeretettel használják a belföldi tengerparti nyaralásra – tudtuk meg Hargita megyei utazási irodáknál érdeklődve.
Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!