Az idegenforgalom sírját ássa a kormány?

Leolthatják a villanyt. Továbbra sem nyithatnak meg a beltéri éttermek •  Fotó: Pixabay

Leolthatják a villanyt. Továbbra sem nyithatnak meg a beltéri éttermek

Fotó: Pixabay

Perrel fenyegetik a kormányt az idegenforgalomban érdekelt vállalkozók, ha az ígéretekkel ellentétben mégsem nyithatnak meg június 15-én. Már pedig biztos, hogy legalább július elsejéig zárva kell tartaniuk, ezt a kormány illetékese is megerősítette szerdán. Az érintettek tömeges csődöktől tartanak.

Krónika

2020. június 10., 19:442020. június 10., 19:44

A nemzetgazdaság aláaknázása miatt perrel fenyegetik a kormányt az idegenforgalmi munkáltatók, amennyiben június 15-étől – a korábbi kormányzati ígéretektől eltérőn – mégsem nyithatják ki a szállodák vendéglőit. A Romániai Turisztikai Munkáltatói Szövetség (FPTR) szerdai közleményében rámutatott: június 15-étől kezdődően már több mint 500 ezer utazni vágyó romániai lakos foglalt magának szállást az ország különböző tájain, a csomagban pedig az étkezés is benne van. A kedd este kiszivárgott hírek szerint azonban a beltéri éttermeket leghamarabb július elsejétől lehet megnyitni.

A szállodák kétharmada csődbe mehet

„A hoteléttermek megnyitásának akár kéthetes késése is óriási versenyhátrányba kényszeríti Romániát azokkal a környező országokkal szemben, amelyek már feloldották ezeket a korlátozásokat, és csődbe taszítja az ország szállodáinak több mint kétharmadát” – kongatja meg a vészharangot szerdai közleményében a szakmai szövetség. Kiemelik:

az a kilátás, hogy a szállodák vendéglői három hónap szünet után, már nyári szezonban, zárva maradnak, „sokkolta a teljes romániai idegenforgalmi ágazatot”.

„A városi üdülőtelepi vagy hegyi szállodák közül sok van, amelyiknek nincs akkora terasza, hogy biztosítani tudja valamennyi elszállásolt vendég étkeztetését, ezért nem fogják tudni újraindítani tevékenységüket. Olyan körülmények között, hogy az elmúlt három hónapban leállni kényszerültek, az elrajtolt idényben minden egyes nap létfontosságú, hogy a lehető legkisebbre tudják csökkenteni a koronavírus-járvány negatív hatásait. Úgy számolunk, hogy ha június 15-én nem nyithatnak meg a vendéglők, és legalább két hetet késni fog ez az intézkedés, úgy a romániai szállodák több mint 70 százaléka csődbe fog menni” – fogalmaz a közlemény.

A járvány alakulásával érvel a kormány

A kormány részéről Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője reagált a turisztikai munkáltatók közleményére. A Digi24 hírtelevíziónak adott telefonos nyilatkozatában elismerte, hogy június 15-étől még nem nyithatnak meg az éttermek.

Idézet
Nincs semmiféle ellentmondás abban, amiről tárgyaltuk, és amilyen döntés született. Meghatározott szabályok vannak, amelyek mentén ezek a döntések születnek. Azt mondtuk, hogy fokozatos lesz a lazítás, az epidemiológiai kritériumok mentén. Most, június 15-étől a beltéri vendéglők zárva maradnak, mivel nagy a járvány terjedésének kockázata. Ez az emberek egészségével áll összefüggésben”

– fogalmazott a kormány képviselője.

Felrótta ugyanakkor az elégedetlenkedő vendéglátósoknak, hogy az Orban-kabinet számos intézkedéssel támogatta őket a szükségállapot kihirdetése óta. „Nem hiszem, hogy egy kormány többet tudott volna tenni. Nem hiszem, hogy létezett olyan gazdasági ágazat Romániában az elmúlt években, amelyik ennyi támogatásban és könnyítésben részesült volna, mint a vendéglátás ebben a periódusban” – húzta alá a miniszterelnöki kancellária vezetője.

A késlekedő nyitás miatt félő, hogy a szakácsok és pincérek egy része külföldön vállal majd munkát •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

A késlekedő nyitás miatt félő, hogy a szakácsok és pincérek egy része külföldön vállal majd munkát

Fotó: Erdély Bálint Előd

Kockázatos késleltetni a teljes újraindulást

Az egész gazdaságra hatással lesz, ha nem indulhat újra teljes kapacitással a belföldi turizmus és vendéglátás – szögezte le a Krónika megkeresésére Daragus Attila, a 2500 romániai szállásadóval kapcsolatot tartó Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei képviselője, aki a népszerű turisztikai célpontnak számító Kovászna megyei Bálványoson maga is panziót és éttermet működtet. Hangsúlyozta:

az csak félmegoldás, hogy megnyithatták a teraszokat, a beltéri egységeket is működtetni kell ahhoz, hogy helyreálljon az ágazat.

Ráadásul Bulgária, Görögország június 15-től újraindítja a turizmust, így ha Románia késlekedik a lazításokkal, nem nyithatnak meg a beltéri vendéglátóipari egységek, fennáll annak a kockázata, hogy a turisták nagy része a várakozásokkal ellentétben külföldre megy nyaralni.

„Az ágazatban vállalkozók abban bíztak, hogy az újraindulással csökkenteni tudják a veszteségeiket, hogy a hazai turisták többsége a belföldi úti célokat választja, ha ezt a lehetőséget elszalasztjuk, és mégis külföldre mennek nyaralni, az egész gazdaságra negatív hatással lesz” – fejtette ki Daragus Attila. Kiemelte ugyanakkor, hogy

ha a turisták kiviszik a pénzt az országból, nemcsak az ágazatnak, hanem az államnak is veszteséget jelent, hiszen hatalmas adóbevételektől esik el.

Arra is ráirányította egyúttal figyelmünket, hogy a Székelyföldön késő délután nyáron is hűvös van, a vendégeket nem lehet a teraszokon tartani. De országszerte gondot jelenthet, ha a zajos, szórakozó vendégek a teraszokon ülnek késő este, és zavarják a környéken lakókat.

Személyzet nélkül maradhatnak

Az idegenforgalmi szakember szerint a beltéri egységek késlekedő nyitásának másik vetülete, hogy a szakácsok és pincérek egy része külföldön vállal majd munkát. „Nem lehet a kényszerszabadságért járó havi 900 lejért itthon tartani őket, nem ennyi bevételhez vannak szokva. Ha elmennek külföldre, az újrainduláskor már nem lesznek szakemberek” – részletezte a szövetség képviselője.

A vállalkozó úgy látja, a kormány, valamint az államfő nem konzultál megfelelően a szakmai szervezetekkel, különben belátnák, mekkora érvágást jelent a vendéglátásnak a késlekedés. Szerencsétlen kijelentésnek tartja Ludovic Orban miniszterelnök nyilatkozatát, miszerint a turizmus „csak” a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát jelenti. „Ez csak statisztika, a szállásadók 30-40 százaléka jelenleg is feketén működik, azonkívül a turista helyi élelmiszert, kézműves terméket vásárol, helyben tankol üzemanyagot, tehát minden ágazatra élénkítő hatással van, ha pörög a turizmus.

Idézet
Ha az idegenforgalom leáll, azt minden ágazat megérzi. Tanulni kellene a görögöktől, akik mindent megtesznek, hogy az idegenforgalmat újraindítsák”

– összegzett Daragus Attila.

Nemcsak a vendéglősök sínylik meg. Az állam is hatalmas adóbevételtől esik el •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Nemcsak a vendéglősök sínylik meg. Az állam is hatalmas adóbevételtől esik el

Fotó: Rostás Szabolcs

Gazemberségnek tartott korlátozások

Gazemberségnek tartja az államfő által meglebegtetett döntést Valkay Ferenc, a marosvásárhelyi Tip-Top étterem tulajdonosa. Szerinte a hatalom ezzel nemcsak a csőd szélére sodort vállalkozókra mér újabb csapást, hanem a vendéglőbe kívánkozókat is bünteti. „Nem értem a logikát, hisz nálunk jóformán füst sem volt, de mi már hatalmas tűzről beszélünk. Akkoráról, hogy az emberek még a teraszokra is félnek kiülni” – értékelte a helyzetet a vásárhelyi vendéglátós.

Valkay egyetért azzal az óvintézkedéssel, amely megtiltja a hatalmas bulik és lagzik szervezését, de nem érti, hogy kulturált módon miért nem lehet egy érettségi bankettet, osztálytalálkozót, családi eseményt megszervezni az éttermekben. Amióta az asztalok egymástól távolabbra kerültek a Tip-Top teraszán, az addigi nyolcvan-száz vendég helyett ötven-hatvan most is elfér, de kedvezőtlen időjárás esetén a szabadtéri összejövetel kellemetlen lehet.

Idézet
Bent három, folyosóval elválasztott, külön teremben kényelmesen elfér hatvan-hetven személy. Miért nem lehet őket beengedni?”

– tette fel a költői kérdést a közel három évtizedes múlttal rendelkező közkedvelt étterem és panzió tulajdonosa.

„Ha a sóbánya fogadhat vendégeket, nyitunk, ha nem, marad a lakat” •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

„Ha a sóbánya fogadhat vendégeket, nyitunk, ha nem, marad a lakat”

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Bányafüggő” vendéglők

Mindaddig, amíg a sóbánya nem fogadhatja a vendégeket, Parajdon szinte mindegy, hogy meg szabad-e nyitni az éttermeket , vagy sem – állítják eközben Hargita megyei településen vendéglátóipari egységeket működtetők. „Nemcsak a község, az egész kistérség a bányából és az általa generált idegenforgalomból él. Ha a sóbánya fogadhat vendégeket, nyitunk, ha nem, marad a lakat” – összegezte a többség álláspontját László Endre. A turisztikai szakember elmondta: csalódniuk kellett azoknak, akik június elsején megnyitották a teraszaikat. Csak azok a turisták vetődtek oda az ortodox pünkösdön, akik azt hitték, hogy megnyílt a bánya. Amint megtudták, hogy álhír az egész, tovább is álltak.

A sóvidéki településen nemsokára megnyílik az újjáépített, korszerű szabadtéri strand, de a vendéglátóiparosok kétlik, hogy a fürdő egymaga komoly tömegeket tudna vonzani a térségbe.

„Januárban az egyik nap csak a mi parkolónkban harminc moldáviai rendszámú autót számoltam össze. Ehhez képest az utóbbi három hónapban még áthaladóban sem láttam kisautót vagy buszt a Pruton túli köztársaságból” – mondta el a Telegdy-házat vezető László Endre.

Tetemes bírság a Covid-19-díj miatt egy bukaresti vendéglősnek

Tízezer lejre bírságolt a fogyasztóvédelem egy bukaresti vendéglőst a Covid-19-díj alkalmazása miatt. Mint érveltek, a terasz működtetője nem tartotta be a 2007/363-as törvényt, ami szabályozza, miként kell eljárniuk a kereskedőknek a fogyasztókkal, és nem értesítette a betérő vendégeket, hogy ez a hely különdíjat számol fel a koronavírus-járvány okán bevezetett óvintézkedések kompenzálására. A fogyasztóvédelem egyúttal bejelentette, hogy ellenőrizni fognak minden vendéglátóst, aki hasonló díjat vetett ki, hogy tájékoztatják-e erről vendégeiket. Amúgy a Covid-díjat nem asztalra számolják, hanem annyiszor kell lepengetni az értékét, ahány személy rendelése az adott számlára felkerül. Amint arról korábban beszámoltunk, az egyik bukaresti étteremnél például 5 lejre rúg ez az összeg. Tulajdonosa az Economica.net gazdasági portálnak elmondta: a fizikai távolságtartásra vonatkozó szabályok miatt kéri az extra összeget. „És mert mások is így járnak el. A többi vendéglő és a fogorvosok is” – fogalmazott. Az Országos Adóhatóság (ANAF) illetékesei szerint a vendégeket erről a díjról előre kell tájékoztatni, hogy maga dönthesse el, hogy beül-e, vagy sem. Amennyiben viszont valakinek utólag számlázzák ki az összeget, és előzetesen nem értesítették róla, úgy a fogyasztóvédelemhez fordulhat. Az illeték különben először az Amerikai Egyesült Államokban jelent meg, majd több európai ország is átvette, köztük Dánia, Olaszország és Románia.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint