Még elemzi a Romgaz az Azomureș megvásárlását
Fotó: Haáz Vince
Az állami tulajdonú Romgaz bejelentette, hogy érdeklődik a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlása iránt, amely földgáz feldolgozásával állít elő vegyi műtrágyát, és ezzel Románia legnagyobb gázfogyasztójaként tartják számon, miután a rendszerváltást követően sorra zártak be a nagy gyárak, kombinátok. Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a kormányülés előtt azt mondta, hogy támogatja a kezdeményezést, szerinte ez a legjobb megoldás a romániai gazdák számára.
2025. február 27., 13:592025. február 27., 13:59
2025. február 27., 14:182025. február 27., 14:18
„Ez egy összetett elemzés tárgya, abban az értelemben, hogy nem egyetlen üzemet vizsgálunk, hanem a romániai műtrágyapiacot. Egy földgáztermelőnek automatikusan érdekes szinergiája lenne egy ilyen eszközzel. Jelenleg még korai szakaszban vagyunk. Egy tanácsadóval fogjuk elvégeztetni ezt a piaci tanulmányt” – nyilatkozta Răzvan Popescu, a Romgaz ügyvezető igazgatója az Azomureș megvásárlásának lehetősége kapcsán szerdán a ZF Power Summit konferencián a Hotnews.ro portál szerint.
Szerinte műszaki és környezetvédelmi átvilágításra van szükség. „A Romgaz bármilyen beruházását be kell illeszteni a következő 10 évre vonatkozó tervünkbe. 2025-ben és 2026-ban a vállalat történetének legnagyobb tőkebefektetéseire (CAPX) kerül sor. A CAPX fele hitelekből származik, és a Romgaz bármely beruházásának illeszkednie kell ehhez a tervhez” – mutatott rá az állami gázkitermelő vállalat képviselője.
Egy potenciális vevő megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát felvásárlásáról. Sajtóhírek szerint a jelenlegi svájci tulajdonos a magas gázárak miatt hajlana az Azomureș eladására.
„Fontos hír, hogy a Romgaz át akarja venni az ország legnagyobb vegyipari műtrágyagyártóját. Teljes mértékben támogatom a projektet, ez a legjobb megoldás a gazdáink számára” – jelentette ki a kormányfő.
Mint ismeretes, a marosvásárhelyi Azomureș kombinát Románia legnagyobb műtrágyagyártója és egyben legnagyobb gázfogyasztója is, teljes kapacitással üzemelve az országos fogyasztás 10 százalékát használja fel. Az üzem optimális működése idején 1,6 millió tonna műtrágyát gyártott, melynek 75 százaléka a román piacra került, a romániai farmok felét látta el műtrágyával.
A kombinátot azonban 2021 végén bezárták a földgáz túl magas ára miatt, 2023 nyarán ugyan újra megnyitotta kapuit, ám azóta is csak megszakításokkal működik, idén január végén is arról cikkezett a gazdasági sajtó, hogy egyelőre nem indul újra a termelés.
Történelmi mélypontra süllyedt 2023-ban a romániai gázfogyasztás; a gáztermelés kissé, az export azonban jelentősen nőtt, míg az import szerény mértékben csökkent – írja a Ziarul Financiar a Transgaz adatai alapján.
Igaz, akkor még arról szóltak a hírek, hogy a potenciális vásárló a Ștefan Vuza román üzletember tulajdonában levő Chimcomplex lehet. Az október eleji értesülések szerint a két fél el is kezdte a tárgyalást az akvizícióról, de a jelek szerint nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót.
Ismét leállították a termelést az egyetlen romániai műtrágyagyárban, a marosvásárhelyi Azomureșben – írja az Economedia.ro gazdasági portál.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!