A fogyasztás látványos visszaesésében az enyhe tél mellett szerepet játszott, hogy tavaly alig termelt a legnagyobb romániai gázfogyasztó, a marosvásárhelyi Azomureș kombinát
Fotó: Haáz Vince
Történelmi mélypontra süllyedt 2023-ban a romániai gázfogyasztás; a gáztermelés kissé, az export azonban jelentősen nőtt, míg az import szerény mértékben csökkent – írja a Ziarul Financiar a Transgaz adatai alapján.
2024. január 12., 15:332024. január 12., 15:33
Tavaly a romániai gázfogyasztás mintegy 12 százalékkal csökkent 2022-höz viszonyítva, 9,7 milliárd köbméterre, 1,3 milliárd köbméterrel maradt el az egy évvel korábbitól.
Az országos elosztó hálózatot működtető Transgaz ismertette, hogy körülbelül 9,3 milliárd köbméter földgázt termeltek ki tavaly Romániában, a mennyiségen 10 vállalat osztozott, 95 százalékát a Romgaz, az OMV Petrom és a Black Sea Oil & Gas (BSOG) adta. A 2023-as kitermelés hozzávetőleg 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget, mely 9,1 milliárd köbméter volt.
Nem jött be Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter előrejelzése, miszerint jöhet a fagy, Románia mostantól a saját kitermelésből, illetve a tározókban levő mennyiségből is képes lesz fedezni a földgázszükségletet, így nem lesz szükség importra.
2023 első kilenc hónapjában az állami tulajdonban levő Romgaz 5 százalékkal kevesebb földgázt aknázott ki, mint 2022 azonos időszakában, 3,5 milliárd köbmétert. Az osztrák többségi tulajdonú OMV Petrom esetében a visszaesés 4 százalékos volt, a kitermelt mennyiség pedig 2,59 milliárd köbméter. Az éves adatokat még nem közölték, azonban a Ziarul Financiar becslései szerint a két nagyvállalat kitermelése 500 millió köbméterrel csökkent. Ezt a kiesést a nyíltvízi kitermelést folytató BSOG ellensúlyozta, mely tavaly 1,1 milliárd köbméter földgázt hozott felszínre, szemben az egy évvel korábbi 500 millió köbméterrel.
2,6 milliárd köbméterre a 2022-es 2,8 milliárdról. Az export csaknem két és félszeresére nőtt, 900 millió köbméterről 2,2 milliárd köbméterre, egy évvel korábban még 1,9 milliárd köbméterrel haladta meg a behozatal az exportot.
Az MTI emlékeztet 1989-ben 37,4 milliárd volt az országos fogyasztás; 30 milliárd köbméter alá 1992-ben csökkent, 20 milliárd alá 1998-ban, 10 milliárd köbméter alá pedig 2023-ban. Ezzel párhuzamosan, a kiaknázás alatt álló gázmezők hozamának apadása miatt Romániában hosszú idő óta leszálló ágon van a kitermelés is. 2014-ben még 11,2 milliárd köbméter földgázt termeltek ki az, ami 2023-ra 17 százalékkal csökkent. A visszaesést mérsékelte, hogy 2022 nyarán elkezdődött a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatából.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken reményét fejezte ki, hogy a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari vállalat hamarosan újraindítja a kedvezőtlen üzleti környezet miatt leállított termelését.
Csalódottságát fejezte ki csütörtökön Marosvásárhelyen Virgil Popescu energiaügyi miniszter amiatt, hogy a földgáz árának csökkenése ellenére az Azomureş csak részlegesen indította újra a termelést.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!