A fogyasztás látványos visszaesésében az enyhe tél mellett szerepet játszott, hogy tavaly alig termelt a legnagyobb romániai gázfogyasztó, a marosvásárhelyi Azomureș kombinát
Fotó: Haáz Vince
Történelmi mélypontra süllyedt 2023-ban a romániai gázfogyasztás; a gáztermelés kissé, az export azonban jelentősen nőtt, míg az import szerény mértékben csökkent – írja a Ziarul Financiar a Transgaz adatai alapján.
2024. január 12., 15:332024. január 12., 15:33
Tavaly a romániai gázfogyasztás mintegy 12 százalékkal csökkent 2022-höz viszonyítva, 9,7 milliárd köbméterre, 1,3 milliárd köbméterrel maradt el az egy évvel korábbitól.
Az országos elosztó hálózatot működtető Transgaz ismertette, hogy körülbelül 9,3 milliárd köbméter földgázt termeltek ki tavaly Romániában, a mennyiségen 10 vállalat osztozott, 95 százalékát a Romgaz, az OMV Petrom és a Black Sea Oil & Gas (BSOG) adta. A 2023-as kitermelés hozzávetőleg 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget, mely 9,1 milliárd köbméter volt.
Nem jött be Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter előrejelzése, miszerint jöhet a fagy, Románia mostantól a saját kitermelésből, illetve a tározókban levő mennyiségből is képes lesz fedezni a földgázszükségletet, így nem lesz szükség importra.
2023 első kilenc hónapjában az állami tulajdonban levő Romgaz 5 százalékkal kevesebb földgázt aknázott ki, mint 2022 azonos időszakában, 3,5 milliárd köbmétert. Az osztrák többségi tulajdonú OMV Petrom esetében a visszaesés 4 százalékos volt, a kitermelt mennyiség pedig 2,59 milliárd köbméter. Az éves adatokat még nem közölték, azonban a Ziarul Financiar becslései szerint a két nagyvállalat kitermelése 500 millió köbméterrel csökkent. Ezt a kiesést a nyíltvízi kitermelést folytató BSOG ellensúlyozta, mely tavaly 1,1 milliárd köbméter földgázt hozott felszínre, szemben az egy évvel korábbi 500 millió köbméterrel.
2,6 milliárd köbméterre a 2022-es 2,8 milliárdról. Az export csaknem két és félszeresére nőtt, 900 millió köbméterről 2,2 milliárd köbméterre, egy évvel korábban még 1,9 milliárd köbméterrel haladta meg a behozatal az exportot.
Az MTI emlékeztet 1989-ben 37,4 milliárd volt az országos fogyasztás; 30 milliárd köbméter alá 1992-ben csökkent, 20 milliárd alá 1998-ban, 10 milliárd köbméter alá pedig 2023-ban. Ezzel párhuzamosan, a kiaknázás alatt álló gázmezők hozamának apadása miatt Romániában hosszú idő óta leszálló ágon van a kitermelés is. 2014-ben még 11,2 milliárd köbméter földgázt termeltek ki az, ami 2023-ra 17 százalékkal csökkent. A visszaesést mérsékelte, hogy 2022 nyarán elkezdődött a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatából.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken reményét fejezte ki, hogy a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari vállalat hamarosan újraindítja a kedvezőtlen üzleti környezet miatt leállított termelését.
Csalódottságát fejezte ki csütörtökön Marosvásárhelyen Virgil Popescu energiaügyi miniszter amiatt, hogy a földgáz árának csökkenése ellenére az Azomureş csak részlegesen indította újra a termelést.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!