Klaus Johannis a csütörtökön aláírt sztrádatörvénnyel
Fotó: Presidency.ro
A bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve a Dăncilă-kabinet elleni támadásra használta fel Klaus Johannis államfő csütörtökön az úgynevezett „Egyesülés Autópályájáról” – a Moldvát Erdéllyel összekötő gyorsforgalmi útról – szóló törvény kihirdetését.
2018. november 29., 22:392018. november 29., 22:39
2018. november 29., 22:432018. november 29., 22:43
A bukaresti elnöki hivatalban most először rendeztek nyilvános eseményt egy törvény kihirdetéséből, amelyre ez alkalommal meghívták a november elején csaknem egyhangúlag megszavazott törvény ellenzéki kezdeményezőit és az autópályáért tüntetéseket szervező civil szervezetek képviselőit. A PSD egyetlen politikusa sem vett részt az eseményen.
Az MTI szerint az elnök közölte: a kormány feladata lenne az ország adminisztrálása és csak azért kellett a parlamentnek közbelépnie, mert a kormány érdektelensége és hozzá nem értése nemzetbiztonsági problémává súlyosbította a moldvai régió leszakadását, az ottani munkaerő elvándorlását. Az államfő arra figyelmeztette a Dăncilă-kabinetet, hogy immár törvényt sért, ha nem indítja el azonnal a sztráda-projektet. Burkoltan azt is kilátásba helyezte, hogy nem fogja kihirdetni a jövő évi költségvetési törvényt, ha az nem irányozza elő a szükséges összegeket a Marosvásárhely–Jászvásár (Iași) autópályára.
Johannis nemcsak a moldvai autópálya-projekt több mint egy évtizedes halogatásának felelősségét igyekezett a PSD-re hárítani: a csütörtöki eseményen arra is felhívta a kormánypárt figyelmét, hogy súlyos politikai válságba sodorná az országot azzal, ha közkegyelmi rendeletet hozva próbálná meg megelőzni a „bűnöző Dragnea” (a PSD elnöke) bebörtönzését. Az elnök felidézte: tavaly, a büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, elhíresült 13-as kormányrendelet hatalmas tüntetéseket váltott ki.
A román ellenzéki sajtó napok óta azt híreszteli, hogy a Dăncilă-kabinet a karácsonyi ünnepek környékén szándékszik olyan közkegyelmi sürgősségi kormányrendeletet hozni, amely megmentené a börtöntől a korrupcióért két éve felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtott, második perében pedig – első fokon – letöltendő szabadságveszésre ítélt szociáldemokrata pártelnököt. Johannis újságírói kérdésre válaszolva elismerte: nincsenek konkrét információi erről, de hozzátette: ha bebizonyosodik, hogy a PSD ilyesmire készül, mindenképpen megpróbál majd közbelépni.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
szóljon hozzá!