Fotó: Pixabay.com
Az előző évhez mérten 10,1 százalékkal (187 lejjel) nőtt 2016-ban a nettó átlagbér Romániában, az országos bruttó átlagfizetés pedig 2809 lej volt, ami 9,9 százalékkal (254 lejjel) haladta meg a 2015-öst – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. szeptember 26., 20:242017. szeptember 26., 20:24
Az országos átlagot meghaladó nettó átlagbérek tavaly az IT-szektorban voltak (2,1-szerese az átlagnak), illetve pénzügyi közvetítés és biztosítás (az átlag csaknem kétszerese), elektromos energia, gáz, meleg víz és légkondicionálás termelése és szolgáltatása (57,6 százalékkal az átlag fölött), közigazgatás (50,7 százalékkal az átlag fölött), illetve szakértői, tudományos és műszaki tevékenységek (47,2 százalékkal az átlag fölött) terén.
Az átlagnál sokkal kisebb nettó béreket regisztráltak ugyanakkor a szállodai és közélelmezési szektorban (-39,8%), egyéb szolgáltatások terén (-32,0%), az építőiparban (-25,5%), előadások, kulturális és szabadidős tevékenységek terén (-22,3%), adminisztratív szolgáltatások és egyéb kiegészítő szolgáltatások terén (-21,2%), illetve a mező-, erdő- és halgazdaságban, ahol -20,8 százalékkal kerestek kevesebbet az átlagnál.
A nők átlagban 7 százalékkal kerestek kevesebbet tavaly, mint a férfiak, a nőknél a havi bruttó átlagbér 2707 lej (szemben a férfiaknál mért 2900 lejjel), a nettó pedig 1968 lej (férfiak esetében 2116).
2016-ban az ország 36 megyéjében volt az átlagbér alacsonyabb az országos átlagnál.
A skála túlsó végén áll Bukarest, ahol az átlag havi nettó bér 2925 lej – ez 43 százalékkal több, mint az országos átlag. 2016-ban átlagot számítva 4,75 millióan dolgoztak az országban, ami 148 ezerrel több, mint az előző évben.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!