Fotó: Pixabay.com
Az előző évhez mérten 10,1 százalékkal (187 lejjel) nőtt 2016-ban a nettó átlagbér Romániában, az országos bruttó átlagfizetés pedig 2809 lej volt, ami 9,9 százalékkal (254 lejjel) haladta meg a 2015-öst – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. szeptember 26., 20:242017. szeptember 26., 20:24
Az országos átlagot meghaladó nettó átlagbérek tavaly az IT-szektorban voltak (2,1-szerese az átlagnak), illetve pénzügyi közvetítés és biztosítás (az átlag csaknem kétszerese), elektromos energia, gáz, meleg víz és légkondicionálás termelése és szolgáltatása (57,6 százalékkal az átlag fölött), közigazgatás (50,7 százalékkal az átlag fölött), illetve szakértői, tudományos és műszaki tevékenységek (47,2 százalékkal az átlag fölött) terén.
Az átlagnál sokkal kisebb nettó béreket regisztráltak ugyanakkor a szállodai és közélelmezési szektorban (-39,8%), egyéb szolgáltatások terén (-32,0%), az építőiparban (-25,5%), előadások, kulturális és szabadidős tevékenységek terén (-22,3%), adminisztratív szolgáltatások és egyéb kiegészítő szolgáltatások terén (-21,2%), illetve a mező-, erdő- és halgazdaságban, ahol -20,8 százalékkal kerestek kevesebbet az átlagnál.
A nők átlagban 7 százalékkal kerestek kevesebbet tavaly, mint a férfiak, a nőknél a havi bruttó átlagbér 2707 lej (szemben a férfiaknál mért 2900 lejjel), a nettó pedig 1968 lej (férfiak esetében 2116).
2016-ban az ország 36 megyéjében volt az átlagbér alacsonyabb az országos átlagnál.
A skála túlsó végén áll Bukarest, ahol az átlag havi nettó bér 2925 lej – ez 43 százalékkal több, mint az országos átlag. 2016-ban átlagot számítva 4,75 millióan dolgoztak az országban, ami 148 ezerrel több, mint az előző évben.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
szóljon hozzá!