Elkészült a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ömböly község és a Szatmár megyei Szaniszló közötti útszakasz, az 5,6 millió eurós beruházás átadási ünnepségét szombaton tartották a magyar–román határon.
2014. szeptember 21., 15:012014. szeptember 21., 15:01
A 12 kilométer hosszú út több mint 10 kilométeres szakasza romániai oldalon Szaniszlót és az országhatárt, a fennmaradó csaknem 2 kilométeres része a határt és Ömbölyt köti össze.
A fejlesztéshez mintegy 4,8 millió eurós támogatást nyert el az Európai Regionális Fejlesztési Alapból a két település, a fennmaradó összeget saját forrásból, illetve nemzeti támogatásból finanszírozták. A beruházáshoz hiányzó 65 millió forintot (209 ezer eurót) a magyar kormány biztosította a községnek – mondta Trefán Gábor (Fidesz-KDNP), Ömböly polgármestere az MTI-nek.
Tőkés László néppárti európai parlamenti képviselő gratulált a beruházáshoz, majd arról beszélt, hogy bár a két falu között kicsi a távolság, Trianon után nagyon hosszú volt ez az út, hiszen a határ gyakorlatilag átjárhatatlan volt.
A közös Európában ez a távolság „semmiség számunkra” – mondta a politikus. Tőkés László szerint nem a földrajzi távolság a döntő, hanem inkább a százszorosan hosszabb politikai utat nehéz megtenni „nemzettől nemzetig és embertől emberig”.
Ma kölcsönösen jó románnak és magyarnak lenni, hiszen elkészült egy út, és remélhetőleg itt egy új határátkelő is megnyílik majd a közeljövőben – mondta az EP-képviselő. Elmondta, a tervek szerint tizennyolc új átkelőt alakítanának ki a román–magyar határon, ezek közül néhány már megépült, többet pedig hamarosan átadnak.
Az átkelők jövője függ attól, hogyan alakul a magyar–román viszony, és attól is, –mikor veszik fel végre Romániát a schengeni övezetbe” – mondta Tőkés László, hozzátéve, hogy Magyarország támogatja Románia felvételét. A schengeni övezethez tartozó országok között nincs határellenőrzés.
Az ünnepségen megjelent Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megye több elöljárója is, köztük Seszták Oszkár, a szabolcsi közgyűlés elnöke, Adrian Ștef, a Szatmár megyei tanács elnöke, illetve Simon Miklós, a Fidesz országgyűlési képviselője is.
A határon átvezető új utat Románia schengeni csatlakozása után használhatják az utazók. Az utat jelenleg sorompó zárja le.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!