Nekik is van. Autópályának minősül Bákó városát elkerülő körgyűrű
Fotó: Tamás Attila
Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök jelenlétében nyitották meg szerdán a forgalom előtt a moldvai országrész első autópályaszakaszát.
2020. december 02., 19:222020. december 02., 19:22
2020. december 02., 20:042020. december 02., 20:04
A Bákó körgyűrűjének részét képező, a Moldvát – Ploiești-en keresztül – a fővárossal összekötő A-7-es autópálya első 16 kilométeres szakaszára a kivitelezésre megszabott határidő előtt több mint egy évvel, a parlamenti választások előtt négy nappal hajthattak fel az autósok.
Klaus Iohannis államfő szerint az előző szociáldemokrata (PSD) kormányok „gondoskodtak” Moldva leszakadásáról, de a tavaly óta kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) megelégelte az üres ígéreteket, és szerinte a most elkészült útszakasz is azt bizonyítja, hogy a PNL kiemelt fontosságot tulajdonít a keleti országrész bekapcsolásának az európai gyorsforgalmi hálózatba.
Az ukrán határt Szeretvásárnál (Siret) elérő A7-es autópálya esetében az első négy szakasz megvalósíthatósági tanulmánya közel áll a befejezéshez, tehát amint hozzáfér Románia az európai helyreállítási alapból számára elkülönített 30 milliárd euróhoz, meg lehet kötni a kivitelezési szerződést az A7-es autópálya első négy szakaszaira.
Fotó: Presidency.ro
Lucian Bode közlekedési miniszter történelmi esélynek nevezte azt, hogy Románia a következő hét évben legalább 9,3 milliárd eurót hívhat le a helyreállítási alapból infrastruktúra-fejlesztésre. A felzárkózást, a történelmi régiók gyorsforgalmi úthálózattal történő összekapcsolását a mostani uniós költségvetésből felhasználható kohéziós alapokból és a következő hétéves időszak közlekedési operatív programjának részét képező pénzforrásokkal is kiegészítik – magyarázta.
Az erősödő társadalmi elégedetlenségre alapozva a parlament két éve törvényt is elfogadott az Erdélyt Moldvával összekötő „Egyesülés Autópályájáról”, de a Marosvásárhely és Jászvásár közötti sztráda építése még nem kezdődött el.
A moldvaiak több ízben tüntettek amiatt, hogy a keleti országrészben eddig egyetlen méternyi autópálya sem épült
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Románia eddig 873 kilométernyi autópályával rendelkezett. Az A7-es szerdán átadott bákói szakaszával és az A10-es sztráda még idén megnyitandó Szászsebed-Gyulafehérvár szakaszával együtt a gyorsforgalmi úthálózat év végéig meghaladhatja a 900 kilométert.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!