Nekik is van. Autópályának minősül Bákó városát elkerülő körgyűrű
Fotó: Tamás Attila
Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök jelenlétében nyitották meg szerdán a forgalom előtt a moldvai országrész első autópályaszakaszát.
2020. december 02., 19:222020. december 02., 19:22
2020. december 02., 20:042020. december 02., 20:04
A Bákó körgyűrűjének részét képező, a Moldvát – Ploiești-en keresztül – a fővárossal összekötő A-7-es autópálya első 16 kilométeres szakaszára a kivitelezésre megszabott határidő előtt több mint egy évvel, a parlamenti választások előtt négy nappal hajthattak fel az autósok.
Klaus Iohannis államfő szerint az előző szociáldemokrata (PSD) kormányok „gondoskodtak” Moldva leszakadásáról, de a tavaly óta kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) megelégelte az üres ígéreteket, és szerinte a most elkészült útszakasz is azt bizonyítja, hogy a PNL kiemelt fontosságot tulajdonít a keleti országrész bekapcsolásának az európai gyorsforgalmi hálózatba.
Az ukrán határt Szeretvásárnál (Siret) elérő A7-es autópálya esetében az első négy szakasz megvalósíthatósági tanulmánya közel áll a befejezéshez, tehát amint hozzáfér Románia az európai helyreállítási alapból számára elkülönített 30 milliárd euróhoz, meg lehet kötni a kivitelezési szerződést az A7-es autópálya első négy szakaszaira.
Fotó: Presidency.ro
Lucian Bode közlekedési miniszter történelmi esélynek nevezte azt, hogy Románia a következő hét évben legalább 9,3 milliárd eurót hívhat le a helyreállítási alapból infrastruktúra-fejlesztésre. A felzárkózást, a történelmi régiók gyorsforgalmi úthálózattal történő összekapcsolását a mostani uniós költségvetésből felhasználható kohéziós alapokból és a következő hétéves időszak közlekedési operatív programjának részét képező pénzforrásokkal is kiegészítik – magyarázta.
Az erősödő társadalmi elégedetlenségre alapozva a parlament két éve törvényt is elfogadott az Erdélyt Moldvával összekötő „Egyesülés Autópályájáról”, de a Marosvásárhely és Jászvásár közötti sztráda építése még nem kezdődött el.
A moldvaiak több ízben tüntettek amiatt, hogy a keleti országrészben eddig egyetlen méternyi autópálya sem épült
Fotó: Facebook/Catalin Urtoi
Románia eddig 873 kilométernyi autópályával rendelkezett. Az A7-es szerdán átadott bákói szakaszával és az A10-es sztráda még idén megnyitandó Szászsebed-Gyulafehérvár szakaszával együtt a gyorsforgalmi úthálózat év végéig meghaladhatja a 900 kilométert.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
szóljon hozzá!