Kiárusítást amúgy csupán évente kétszer, január 15. és április 15. között az õszi–téli, augusztus 1. és szeptember 30 között a tavaszi–nyári árucikkek esetében hirdethetnek meg a kereskedõk. Az erre vonatkozó, 2000-ben megjelent 99-es számú kormányrendelet azt is meghatározza, milyen termékeket lehet kiárusítani: ruházat, bõrdíszmû, lábbeli, idényjellegû sport- és turisztikai cikkekre lehet árengedményt adni ezekben az idõszakokban. Ilyenkor akár a beszerzési ár alá is mehet a kereskedõ, míg más esetekben a törvény a veszteséges értékesítést nem engedélyezi. Ugyanakkor csakis olyan termék kerülhet kiárusításra, amelynek árát a kereskedõ legkevesebb egy hónappal korábban már kifizette a szállítónak, és 15 nappal a leárazás kezdete elõtt a helyi önkormányzatot értesítenie kell az akció idõtartamáról és a kiárusítandó termékekrõl.
Nagyvárad: minden fél áron
A nagyváradi sétálóutcán találomra tértünk be olyan üzletekbe, amelyekben árengedménnyel csalogatják a vevõket. A Benvenuti üzletében divatos cipõket, csizmákat, öveket és táskákat kínálnak – a kirakatba ragasztott felirat tanúsága szerint fél áron. A kínálat bõséges, sokan nézelõdnek és vásárolnak. Február 28-áig az üzletbe betérõk 50 százalékos engedménnyel vehetik meg az õszi–téli szezon árucikkeit – tudtuk meg Monica Luncan igazgatótól. Az évet árleszállítással kezdték, január harmadika óta tart az akció. A karácsonyi forgalommal elégedettek, igaz, különleges akcióval kedveskedtek vevõiknek: az ünnep elõtt 200 lej fölötti értékben vásárlók két kalácsot is kaptak ajándékba a cégtõl, amely például Laura Biagiotti-, vagy Lacoste-termékeket forgalmaz.
Több üzletben másként csalogatják a vevõket, gyakoriak az egyet fizet, másfelet kap típusú akciók, azaz egy termék megvásárlása után a másodikat fél áron veheti meg az érdeklõdõ, másutt pedig havonként más-más árucikket kínálnak leszállított áron.
Nem mindenkinek volt azonban sikeres a karácsonyi szezon. A tavalyelõttihez képest felére esett vissza a forgalom az egyik, nõi divatcikkeket árusító butikban – feleli kérdésünkre az üzlet névtelenséget kérõ tulajdonosnõje. Az árengedmény nála is 50 százalékos, de ez csak az estélyi ruhákra és a kötött pulóverekre érvényes. A néhány négyzetméteres üzletben az említett estélyik és pulóverek mellett nadrágokat, blúzokat és szoknyákat, valamint táskákat, öveket, sõt bizsukat és karórákat is találhatunk. A visszaesés okait keresgélve a pénztelenség mellett szóba kerül, hogy sokan nem a kis butikokban, hanem valamelyik bevásárlóközpontban szerezték be a karácsonyi ajándékokat. Az árleszállítás egyébként itt is január elején kezdõdött, és e hónap végéig tart – mondja a hölgy. Az a legfontosabb számára, hogy az árleszállítás idején eladhassa a raktáron maradt ruhákat.
Akár nyolcvan százalékos árengedmény
A nagyváradihoz hasonló a helyzet a kincses városban is. Bár a legtöbb kolozsvári ruházati és cipõbolt már a január 3-i nyitáskor kecsegtetõ árleszállításokkal próbálta csalogatni vásárlóit, az igazi árcsökkentések a legtöbb kereskedelmi egységben hétfõtõl kezdõdnek. Érdeklõdésünkre több bolt vezetõje arról tájékoztatott, hogy általában január 14-étõl április 15-éig akár 70–80 százalékos árcsökkentésre is számíthat az a vásárló, aki a ruházati kellékek megvásárlását karácsony utánra halasztotta. A karácsony elõtti árleszállítások, illetve az elmúlt napokban, hetekben szinte még az ünnepek elõttinél is olcsóbb kínálat még csak az egyes cégek ajánlatát jelentette, amikor még beszerzési áron vagy minimális árréssel értékesítették árujukat. Hétfõtõl azonban már szabad kezet kapnak mindazok, akik idõben értesítették a polgármesteri hivatalokat.
Az elmúlt évek tapasztalata viszont azt mutatja, hogy inkább a nagy bevásárlóközpontok, illetve a márkaképviseletek boltjaiban lehet 20-tól 75 százalékig terjedõ árleszállításokra számítani. Így a raktáráruházak, a Iulius Mall, a Polus Center, a Cora hipermarket, valamint többek között a Kenvelo, Aboriginal, Lee Cooper, Meli Melo, Leonardo, Levi’s, Puma márkaboltok polcain, vállfáin találhatunk az ünnepek elõttinél akár 75–80 százalékkal is olcsóbb termékeket.
Ahol nincs szükség leárazásra
Csíkszeredában ezzel szemben inkább a karácsonyi rohamra készültek fel. A szupermarketekben jelentõs volt a forgalom, a kisebb vegyes boltokban azonban a korábbinál kevesebb vásárló fordult meg. A tavaly megnyílt Merkúr az elõbbi kategóriába tartozik. „Olyan nagy tömeg volt az ünnepek környékén, hogy ha meghirdettük volna, hogy minden ingyen van, akkor sem lettek volna többen, mert nem fértek volna be\" – mondta Bálint Tibor igazgató. A nagy vásárlási kedv ellenére maradt raktáron szaloncukor és pezsgõ, valamint játékok, amire körülbelül 50 százalékos leárazást helyeznek kilátásba. A Pennyben is rengeteg ügyfél járt, így leárazás egyelõre nincs. A Profiban már december folyamán, 15-étõl elkezdõdtek az akciók a karácsonyi díszekre, élelmiszerekre. „Már december közepén elõre látható az addigi forgalom alapján, hogy mi várható a továbbiakban, ezért már idõben gondoskodtunk akciókkal, hogy elfogyjon a szezonális áru\" – mondta el Tõke Árpád üzletvezetõ. A Profiban kevesebben vásároltak idén, ami az üzletvezetõ szerint valószínûleg a szupermarketek szaporodásának tudható be. A tömeg azonban így is nagy volt, szinte mozdulni sem lehetett az üzlethelyiségben. A Szuper üzletben nagyobb forgalom volt, mint tavaly, leárazást ugyan terveznek, ám Kurkó Cecília, az üzlet tulajdonosa szerint nem biztos, hogy szükséges lesz, mivel a megmaradt árut akár vissza is adhatják a gyártónak. A kisboltokban is azt tapasztalták, hogy nõtt a forgalom, ezért leárazásra nem készülnek, mivel nagyon kevés áru maradt meg.
Az ünnepek elõtt az elektronikai cikkeknek volt még nagy kereslete, a csíkszeredai Cosmo üzletet valósággal megrohamozták karácsony elõtt. „Sokkal többet vásároltak, mint tavaly, és nagyon türelmetlenek voltak, míg a garanciapapír és más adminisztratív ügyeket intéztünk, legszívesebben fizetés után azonnal vitték volna a vásárolt terméket\" – mondja Csata Attila üzletvezetõ. A szokásos akciókon kívül nem terveznek leárazásokat, mivel nem szezonjellegû termékeket árulnak.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.