Fotó: Vargyasi Levente
Idén először került az országos átlag alá a Kovászna megyei munkanélküliségi mutató, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint a minimálbért legalább kétezer lejre kell emelni, hogy a munkaerőt itthon tudják tartani.
2017. május 27., 11:312017. május 27., 11:31
Az elmúlt közel tíz évben látványosan csökkent a munkanélküliség Háromszéken, cél, hogy ez stabilizálódjon, a fizetések növekedjenek, és a mélyszegénységben élőket felzárkóztassák – jelentette ki Antal Árpád.
Kiderült, hogy 2008-ban Kovászna megye az utolsók között kullogott a munkanélküliség tekintetében, csak Mehedinți és Vaslui megyékben volt arányaiban több nyilvántartott állástalan. Azóta folyamatosan javult a helyzet, 2015-ben már 17 megyét, tavaly 24-et, míg idén 26 megyét utasít maga mögé Háromszék, és idén először az országos átlag alatt van a munkanélküliségi mutató.
Antal hangsúlyozta, amikor első polgármesteri mandátumát elkezdte,
A kettő összefügg, hiszen ha a vállalkozók kell versenyezzenek a munkavállalókért, kénytelenek emelni a béreket. A sepsiszentgyörgyi fizetések már kúsznak felfelé, hiszen idén egymillió lejjel ki kellett egészíteni a város költségvetését, a vártnál ennyivel többet kaptak vissza a személyi jövedelemadóból.
A szociológus végezettségű székelyföldi elöljáró szerint három tényező járult hozzá a munkanélküliség csökkenéséhez. Egyrészt a több millió eurós közberuházások munkát, jövedelmet generáltak, új üzemek jelentek meg, és Brassó közelsége a hátrányok mellett előnyt is jelent, hiszen bár a sepsiszentgyörgyiek egy része a közeli nagyvárosban dolgozik és költekezik, az ottani munkaerőpiac telítettsége miatt a cégek egy része átpártolhat Háromszékre.
„Romániából 3,5 millió ember elment külföldre, ugyanakkor a születési arány 1989-hez képest a felére csökkent. A brutálisan negatív demográfiai spirált, a kivándorlást a minimálbér növelésével lehet megállítani. A vállalkozóknak pedig a versenyképességet kell növelni, a minimálbér mögötti munka hatékonyságát” – összegezte a polgármester.
Az elöljáró hangsúlyozta, a mélyszegénységben élőket próbálják a munkaerőpiacra bevonni, bár ez lassabban halad, mint szeretnék. Az elmúlt 27 évben a román kormányok szociális politikája arra ösztönözte a szegényebbeket, hogy segélyekből éljenek, sok gyereket vállalva várják a támogatásokat, és nemzedékek nőttek fel úgy, hogy nem látták a szüleiket reggel elmenni munkába.
„Változás akkor következik be, ha lesz veszíteni valójuk. Amíg törvénytelenül épített lakásokban élnek, nincs veszítenivalójuk, önkormányzati, állami lakásokat kell építeni számukra, integrált projektekben kell gondolkodni”– részletezte Antal Árpád.
„Csak becsült adatok vannak a romániai kitelepülőkről, így a szakemberek számára is nehéz megfogni ezt a valóságot” – állítja Horváth István szociológus, egyetemi tanár. Az erdélyi magyarok esetében nehezebb nyomon követni a folyamatot.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!