Anomáliák jellemzik az agrárpályázati rendszert: jól működő szövetkezeti háló nélkül kilátástalan a hazai gazdatársadalom jövője

Hupka Félix, az EMGESZ elnöke átalakítaná a pályázati rendszert •  Fotó: Makkay József

Hupka Félix, az EMGESZ elnöke átalakítaná a pályázati rendszert

Fotó: Makkay József

Az agrárpályázatok gyökeres átalakításával lehetne megmenteni a kisgazdákat, akik a járvány időszakában anyagilag még nehezebb helyzetbe kerültek. Az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségét vezető Hupka Félix a Krónikának elmondta: a kormány gyors intézkedéseire várnak az állattenyésztés több területén is.

Makkay József

2021. április 10., 08:302021. április 10., 08:30

A mezőgazdasági pályázatokat tartja a romániai gazdák legnagyobb kihívásának az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségét (EMGESZ) tavaly nyár óta vezető Hupka Félix közgazdász és pályázatíró. A Felsőbányán élő szakemberhez nagyon sok gazda és agrárvállalkozó fordul Máramaros megyéből pályázati tanácsadás ügyében, de polgármesteri hivatalokat is segít a pályázatok lebonyolításában.

Idézet
A romániai agrárpályázatok legnagyobb gondja, hogy nem a gazdákat, hanem a nagyobb agrárvállalkozókat célozza meg. Vállalkozói engedély vagy cég nélkül őstermelői igazolvánnyal Romániában nem lehet pályázni, ezzel szemben Magyarországon a kisgazdák számára is rendszeresen meghirdetnek pályázatokat”

– foglalja össze a romániai pályázati rendszer legfontosabb kerékkötőjét a szakember.

Önmagában ezzel a megszorítással sem volna gond, ha a gazda a kisvállalkozói engedéllyel könnyebben hozzájutna bukaresti vagy az európai uniós forrásokhoz, valójában azonban akkora a bürokrácia, hogy amíg minden szükséges dokumentációt beszerez, lekési a pályázat leadási határidejét.

Sok pályázati kiírás például megköveteli, hogy a gazda nevén szereplő földterületek, illetve az állatállomány átkerüljön a vállalkozás nevére, ami egyrészt pénz-, másrészt időigényes művelet.

Hupka szerint sok gazda ezzel együtt is vállalná a megmérettetést, azonban a kisebb összegű uniós pályázatok sem a családi gazdaságok számára születnek.

„A mezőgazdasági termények feldolgozását támogató pályázatok többségének a feltételrendszerében az is szerepel, hogy a sikeres pályázó bizonyos számú munkavállalót kell hogy alkalmazzon. Egy 200 ezer eurós uniós pályázat esetében legalább 7 személyt kell alkalmaznia a sajtfeldolgozó műhelynek, pékségnek vagy egy kis konzervüzemnek olyan körülmények között, amikor ezek a kisvállalkozások simán működhetnek külső munkaerő nélkül, a családtagokkal” – magyarázza Hupka Félix.

Amikor a kötelező alkalmazás szóba kerül, a legtöbb gazda visszalép, mert az alkalmazottak fizetése és az államkassza fele történő adók és illetékek törlesztése akkora megterhelést jelent, hogy nem merik vállalni.

Nehézkes az ellenőrzés

Az EMGESZ vezetője a román kormány mezőgazdasági szaktárcájánál azt szorgalmazza, hogy gondolják újra a teljes agrárpályázati rendszert, és tegyenek különbséget az agrárvállalkozók számára kiírt nagy összegű pályázatok és a kisgazdák, az őstermelők támogatását célzó kiírások feltételrendszere között.

Hupka aggályosnak tartja, hogy az ifjú gazdákat támogató pályázatok is nagyon nehezen hívhatók le. Egyrészt az ifjú gazda földterülettel és jelentős állatállománnyal kell hogy rendelkezzen ahhoz, hogy pályázata sikeres legyen, holott ez csak úgy kivitelezhető, ha a szülők a saját birtokukat íratják át a gyerekre.

De mi történik azzal a fiatal gazdával vagy agrárszakemberrel, akinek nincsenek jómódú szülei? Ő hogyan kezdje el, ha az állam vagy a helyi önkormányzat nem támogatja földterülettel a pályakezdő fiatal gazdát?

A máramarosi magyar szakember szerint nem sok közük volt a mindennapi vidéki élethez azoknak, akik a pályázatokat kidolgozták. Amit bizonyít a pályázatok megvalósításának ellenőrzése is. A munkát elvégző hivatalnok nem a gazda szemével közelít a dologhoz: a gazdától elvárja, hogy könyvelő legyen, minden papírját éveken át rendszerezze, és jelentéseket írjon. Ha valami elmarad, akkor a kifizetések leállnak. A nehézkes ellenőrzési mechanizmus miatt sok elnyert pályázat utólag akad el, vagy rosszabb esetben el sem kezdődik.

Nem kezelik a krízishelyzetet

Nem csak az előző kormányoktól örökölt és változatlanul hagyott, hibás agrárpályázati rendszer keseríti a gazdák életét.

Hupka szerint az új kormány szabályozni akarja a közutakra kimenő traktorok beíratását is, ami azt jelenti, hogy ugyanolyan szigorú műszaki vizsgának vetnének alá minden erőgépet, mint a személygépkocsikat.

„Az elképzelés teljesen tönkreverné a kisebb gazdaságokat, ahol 30-40 vagy éppen 60-70 éves traktorokkal dolgoznak. Ha ezeket kivonják a forgalomból, ellehetetlenítik a gazdákat. Hosszabb távon szükség van erre a lépésre, de ezt csak úgy tudom elképzelni, ha ehhez egy ötéves átmeneti időszakot biztosítanak, amelynek során új erőgépek vásárlását támogató pályázatokat írnak ki, hogy a mai elöregedett traktorparkot fel lehessen újítani” – érvel az EMGESZ elnöke.

Ahogyan azt is nehezményezi, hogy az új rendelkezések szerint a juhtartó gazdák a juhászaikat főállásban kell hogy alkalmazzák, és ugyanannyi közterhet kell befizessenek utánuk, mint bármelyik más ágazatban.

Ezzel a legősibb mezőgazdasági szakmát küldik padlóra, hiszen a szaporodó munkaügyi ellenőrzések nyomán egyre több gazda hagy fel a juhászattal. A hirtelen megugró költségeket ugyanis nem lehet a bárány értékesítéséből fedezni.

Hupka szerint hasonló a gond a szarvasmarhatartásban is, ahol évek óta olyan alacsony a nyers tehéntej felvásárlási ára, hogy a tenyészállatokért járó uniós támogatás sem tudja pótolni a kisebb tehénállománnyal rendelkező gazdák ráfizetését. Emiatt egyre több gazda vált húsmarhatartásra, és nem feji a teheneket. De nincs jobb helyzetben a sertéságazat sem, ahol a pandémia miatti felvásárlási árcsökkenést súlyosbítja a megállíthatatlan sertéspestis terjedése. Az érdekvédelmi szervezet vezetője szerint Bukarestből nem kapnak a gazdák segítséget az agrárágazatot sújtó krízishelyzet orvoslására.

Kézműves pékség a Máramaros megyei Koltón. A kisvállalkozók nem tudnak uniós pénzeket igényelni •  Fotó: Makkay József Galéria

Kézműves pékség a Máramaros megyei Koltón. A kisvállalkozók nem tudnak uniós pénzeket igényelni

Fotó: Makkay József

Csak támogatással lehet szövetkezeteket alakítani

A mostani nehéz helyzetben az erdélyi magyar gazdák számára mindennél fontosabb lenne a magyar kormány által támogatott Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program kiterjesztése Bihar, Szatmár és Szilágy megye mellett Máramaros és Beszterce-Naszód megyére is, véli az EMGESZ vezetője. Aki új javaslatokkal is jönne az eddigi, kisgazdákat segítő programok mellé.

Idézet
Sokat beszélünk a szövetkezetek fontosságáról. Az erdélyi gazdatársadalom számára óriási előrelépés volna, ha az Erdélybe kerülő magyar kormányzati források egy részét célzott szövetkezeti támogatásra fordítanák. Akár egy nagyobb falut vagy több falut kiszolgáló szövetkezeti hálót kellene létesíteni.”

Hupka a bajok fő okát abban látja, hogy a szövetkezetek működésére megpályázható uniós pénzek utólagos finanszírozásúak, ami azt jelenti, hogy a társuló gazdák kell előre befizessék a szövetkezet kasszájába a működő tőkét. Ez az út nem járható, és emiatt nincsenek szövetkezetek, miközben egyértelmű, hogy jól működő szövetkezeti háló nélkül esélytelen a hazai gazdatársadalom talpon maradása.

Hupka figyelmeztető jelnek tartja, hogy a román agrárágazat legtöbb területéről a külföldről bejövő nagyvállalatok szorítják ki a gazdákat, és vásárolják fel földjeiket.

Ha a mai gazdatársadalmat nem lehet megerősíteni, belátható időn belül átalakul az agrárágazat, és a kisgazdák boldogulása még nehezebbé válik. Amit az is bizonyít, hogy egyre kevesebb fiatal köteleződik el a mezőgazdaság mellett.

Idézet
Több megyében sincs jól működő mezőgazdasági szakiskola vagy szaklíceum. Tavaly országosan több ezer szakiskolai helyet szüntettek meg, mert úgymond nem volt érdeklődés a nyolcadikos diákok részéről. Ez a kormány hibája, képviselői nem látják át a szakoktatás, és azon belül a gazdaképzés fontosságát”

– érvel a szakember.

A 24 tagegyesületből álló szervezet vezetője szerint manapság még nagyobb szükség van a gazdafórumok szervezésére és a szakoktatásra. Ezen a területen kifejtett munkájukat nagymértékben hátráltatta a koronavírus-járvány – ilyenkor, tavasszal a fák metszésével kapcsolatos néhány szabadtéri bemutatóra vállalkoztak, de a pandémia elmúltával, csökkenésével újraindítanák az évek óta bejáratott szaktanácsadási hálózatukat is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint