Fotó: Gov.ro
Újabb jelentős előrelépés történt a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
2023. március 17., 09:592023. március 17., 09:59
2023. március 17., 10:102023. március 17., 10:10
A négymilliárd eurós beruházás munkálatai várhatóan idén nyáron kezdődnek.
„Ez a megállapodás döntő lépés, az utolsó előtti a Fekete-tengerből a Neptun Deepben található gáz kitermelésére irányuló lépések sorában. (…) Mindannyian azt szeretnénk, hogy ez a Románia számára stratégiai fontosságú projekt előrehaladjon, és a Neptun Deepből származó földgáz kitermelése minél hamarabb megkezdődjön” – mondta Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki jelen volt a szerződés aláírásakor.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy már hatályba lépett az offshore-törvény, amely kedvező keretet biztosít az energetikai beruházások számára, és amely jelentősen segítheti a Fekete-tengerből kitermelhető gáz szállítási infrastruktúrájának fejlesztését.
A most aláírt dokumentum egy több mint 300 kilométer hosszú földgázvezeték építéséről szól Tuzla és Podișor között. Az 500 millió euróra becsült beruházás lehetővé teszi majd, hogy a Fekete-tengerből származó gáz a podișori csomópontnál belépjen az országos szállítási rendszerbe, és így eljusson a rendszerhez csatlakozó települések gazdasági szereplőihez és háztartásaihoz.
Miután a Transgaz aláírta a kivitelezési szerződést, a munkálatok azt követően kezdődnek meg, hogy a fekete-tengeri gázmezők koncessziós jogosultjai meghozták a végleges döntést a beruházásról.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kijelentette, arra ösztönzi a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, hogy gyorsítsák fel a kitermelési munkálatok megkezdését.
„A szerződés megkötése biztosítja a szükséges műszaki kapacitást a gáznak az országos szállítási rendszerbe való bevezetéséhez, ami lehetővé teszi, hogy a Neptun Deep mezőről származó földgázt a piacon értékesítsék. Arra bátorítom a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, gyorsítsák fel a folyamatot, hogy a kitermelési munkálatok minél hamarabb megkezdődhessenek. Mert azt akarjuk, hogy a romániai gáz a romániaiak otthonaiban hasznosuljon, ugyanakkor biztosítsuk az energiafüggetlenségünket” – mondta.
A földgázszállítási keretszerződést az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) által jóváhagyott eljárásnak megfelelően a kapacitáslekötési folyamat sikeres lezárását követően kötötték meg az országos földgázszállító rendszer üzemeltetőjével, a Transgazzal.
Mint arról beszámoltunk, februárban két jelentős piaci szereplő, az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a Transgazhoz. A szándéknyilatkozat arra vonatkozik, hogy a két cég előre leköti a földgázszállítmányok egy részét a gázlelőhelyhez kiépítendő vezetéken.
A két cég, amely egyébként partnerségben vesz részt a Neptun Deep gázmezőn található természeti kincs kitermelésében, külön-külön nyújtott be saját nyilatkozatot.
Akkor ugyanis csupán 15 millió euró volt a garancia értéke.
Az Economica.net gazdasági portál szerint a kapacitáslekötési szándéknyilatkozatok benyújtása azt jelenti, hogy a Románia egyik legnagyobb energetikai beruházásának számító kitermelés valóban megindul a mintegy 100 milliárd köbméternyi földgázt rejtő gázmezőn.
A Neptun Deep gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.
Az OMV a földgázmező 50 százalékát birtokolja, a másik fele a román Romgaz állami gázvállalaté lett, miután 2021 októberében 1,06 milliárd dollárért megvette az Exxon 50 százalékos részesedését a Neptun Deep földgázmezőben.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!