Ilie Bolojan: a következő kormány, a következő államfő személye és a két hatalom együttműködése olyan tényezők, amelyek segíthetnek megoldani a költségvetési válságot, de ronthatják is azt
Fotó: Ilie Bolojan/Facebook
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot Ilie Bolojan.
2025. május 13., 15:052025. május 13., 15:05
„Gyakorlatilag költségvetési válságban vagyunk, mert Románia évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Nagy a hiányunk, tavaly körülbelül 9 százalékos volt. Ahhoz, hogy fedezni tudjuk az ország bevételei és a sokkal magasabb kiadásaink közötti szakadékot, kölcsönöket kell felvennünk, és gyakorlatilag hetente körülbelül 1 milliárd eurót veszünk fel, ami miatt Románia adóssága az elmúlt években elég gyorsan nőtt. Ami azt jelenti, hogy minden évben magasabb kamatokat fizetünk, sokkal nagyobb összegeket fizetünk, hogy fedezzük ezeket a kamatokat, ami azt fogja jelenteni, hogy egy-két éven belül, ha nem korrigáljuk a dolgokat, olyan helyzetbe kerülünk, hogy a kormány egy kifizető ügynökséggé válik, és már nem fog tudni semmit sem tenni a fejlődésért” – adott hangot borúlátásának Ilie Bolojan a Rock FM keddi műsorában.
Úgy fogalmazott: Románia számára fontos kihívást jelent, hogy ezeket a nagyon nagy összegű hiteleket finanszírozni tudja.
Ez egy fontos kihívás. A másik fontos kihívás az ország minősítésének fenntartása, hogy biztonságos országnak minősüljünk, mert ez azt jelenti, hogy azok, akik kölcsönt adnak nekünk, akik megvásárolják az állampapírjainkat, akik befektetnek a gazdaságunkba, bizonyos bizalommal vannak Románia iránt” – fejtette ki a News.ro szerint Bolojan, emlékeztetve egyúttal, hogy minél alacsonyabb ez a bizalom az ország iránt, annál magasabbak a hitelfelvételi költségek, a kamatlábak, annál nagyobb az ország kockázata, és ez kihívást jelent.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
– Éppen ezért – tette hozzá – „Romániának stabil kormányra van szüksége, mert akár tetszik, akár nem, a kormány az, amelyik kezeli az ország gazdasági ügyeit”.
Bolojan szerint ugyanakkor „az elnök nemcsak a személyét hozza az elnöki tisztségbe, hanem a megítélését is”.
Jelezte továbbá, hogy „a következő kormány, a következő államfő személye és a két hatalom együttműködése olyan tényezők, amelyek segíthetnek megoldani a költségvetési válságot, de ronthatják is azt”.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
„A válság súlyosbodása tulajdonképpen azt a kockázatot jelenti, hogy ha nem csökkentjük az állami kiadásokat, hogy hatékonyabb államunk legyen, ha nem szedjük be az állami költségvetésben meghatározott adókat, mert csak részben hajtjuk be, ha nem sikerül európai pénzeket lehívni, hogy a beruházásaink folytatódjanak, akkor ez azt jelenti,
A dolgok olyan területre kerülhetnek, ahol a román állampolgárok, akiknek bankhitelük van, akiknek törlesztőrészleteik vannak, elsőként fizetik meg ezt a politikai instabilitást, mert ez inflációt jelent, ez a megélhetési költségek növekedését, a kamatok emelkedését jelenti” – hangsúlyozta Ilie Bolojan.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!