Abban kell jónak lenni, amit csak az ember tud – A jövő munkaerőpiacán is átrendeződéseket eredményez a járvány

Nem csoda, hogy fejtörést okoz. A jövő munkaerőpiacán már más játékszabályok lesznek jellemzőek •  Fotó: Pixabay

Nem csoda, hogy fejtörést okoz. A jövő munkaerőpiacán már más játékszabályok lesznek jellemzőek

Fotó: Pixabay

A távmunka, az online munkavégzés az elmúlt évben még inkább felpörgette a negyedik ipari forradalomra jellemző automatizációs folyamatokat, jelentősen átrendezve a jövő munkaerőpiacát. A Krónikának nyilatkozó szakember az online munkavégzéssel járó változások következményeit ismertette, felvázolva, mire számíthatnak a munkaerőpiac legfrissebb játékosai: azok, akik pályakezdés előtt állnak.

Oláh Eszter

2021. március 13., 20:282021. március 13., 20:28

A fizikai távolságtartás keltette kihívások közel egy éve itatják át mindennapjainkat, gyökeresen átrendezve életünk minden szegmensét. A járványügyi szabályoknak megfelelően a megváltozott munkavégzési szokásokkal együtt magánéleti berendezkedésünk is átalakult, pontosabban azonos térbe került.

Az online munkavégzés – az időbeosztás rugalmasságán túl – a helyhez kötöttséget és a személyes jellegű társas interakciók minimalizálását is maga után vonta.

Bár a technológiai cégeknél közel egy évtizedes hagyománnyal bír a távmunka lehetősége, számos iparágnak egyik napról a másikra kellett alkalmassá válnia a fizikai infrastruktúra átalakítására, valamint a közös munkát működtető láthatatlan rendszerek online térben való átültetésére.

„A személyes jelenléttel zajló megbeszélések, egyeztetések felszámolása nyomán nagy kihívást jelentett megtanulni, hogyan tudunk úgy együtt dolgozni, hogy nagy távolságokra vagyunk egymástól. A munkavégzés hatékonysága szempontjából fontos, hogyan reagálnak azok a szervezetek, amelyeknél a távmunka a járvány előtt nem volt bejáratott” – mutatott rá megkeresésünkre Megye­ri Mirtill, a magyarországi pályakezdők számára létrehozott Zyntern nevű állásportál társalapítója. Véleménye szerint

2021-re egyre megfelelőbben sikerül alkalmazkodnunk a megváltozott munkakörülmények keltette nehézségekhez, ugyanakkor elindult a vezetők részéről egyfajta bizalom, felhatalmazás a munkavállalók felé, ami korábban kevésbé volt jellemző.

A munkáltatók megtanulták képernyőn keresztül koordinálni az alkalmazottakat, tökéletesíteni a munkavégzési folyamatok hatékonyságát anélkül, hogy folyamatosan ellenőriznék beosztottjaikat. Ugyanakkor a munkavállalókra sem jellemző a rájuk zúduló feladatok miatti kezdeti szorongás és tehetetlenség, mert megtanulták beosztani az idejüket és teendőiket – véli a pályaorientációs és munkakeresési tanácsadó.

Bővül az online végezhető munkák köre

A kényszerhelyzet lehetőségeinek felismerése révén jogosan merül fel a kérdés, vajon melyek azok a foglalkozások, amelyek – felszámolva a személyes jelenlétet – továbbra is online zajlanak majd, ha már kilábaltunk a járványból. Megyeri Mirtill szerint meg kell vizsgálni, hogy a termelői iparágakon, az orvosi ellátáson és az oktatáson kívül melyek azok a munkakörök, amelyek továbbra sem nélkülözhetik a fizikai jelenlétet.

„A legtöbb esetben ugyanis nincs szükség arra, hogy egy helyen legyenek az emberek, és ezt most már egyre többen belátják, beleértve a közigazgatási szerveket is, ahol az ügyintézéshez szintén nem szükséges, hogy a felek közös térben tartózkodjanak” – tette hozzá a szakember. A technológiai és a kommunikációs területek a járvány előtt is tudtak távmunkában működni,

mostanra azonban a különböző szolgáltatások biztosítása, a tanácsadás, a nyelvoktatás, az ügyfélszolgálatok, a kutatócsoportok, az emberek fejlesztéséhez kapcsolódó tevékenységek átálltak online üzemmódra.

Az elmúlt év óriási innovációt és fejlődést hozott az információs és a kommunikációs technológiák ipari alkalmazását illetően, még inkább felgyorsítva a negyedik ipari forradalomban zajló, természetes folyamatokat.

Megyeri Mirtill pályaorientációs és munkakeresési tanácsadó: egyre értékesebb lesz az, ami emberré tesz minket •  Fotó: Facebook/Mirtill Megyeri Galéria

Megyeri Mirtill pályaorientációs és munkakeresési tanácsadó: egyre értékesebb lesz az, ami emberré tesz minket

Fotó: Facebook/Mirtill Megyeri

Eltűnnek szakmák, megjelennek újak

A harmadik ipari forradalom legjelentősebb innovációjaként az automatizáció felgyorsította a termelési folyamatokat, precízebb, gyorsabb és erősebb munkaerőre cserélve az emberi munkaerőt. „Már a járvány megjelenése előtt tudtuk, hogy a könnyű fizikai munkák fokozottan érintve lesznek az automatizációs hullámok, illetve a negyedik ipari forradalom hatására. A Covid megjelenése azonban felpörgette az automatizációs folyamatokat, az online, illetve a helyfüggetlen munkavégzést, jelentősen felgyorsítva bizonyos munkakörök eltűnését és újabbak felbukkanását” – magyarázta a szakember. Elmondása szerint

a könnyű fizikai munkák terén már most látható, mennyire megváltoztatta a járvány a munkavégzést, de a nehéz fizikai munkák sem maradnak ki a sorból.

Eljuthatunk oda, hogy a szállítmányozás logisztikáját drónok és önvezető járművek végezzék helyettünk. Várhatóan a tanácsadó cégek szolgáltatásai is átrendeződnek: azokat a számításokat, amelyeket aktuáriusok (a kockázatok pénzügyi hatásait elemző szakemberek) és könyvelők végeznek, néhány évtizeden belül a mesterséges intelligencia és különböző okos megoldások fognak helyettesíteni. A gépekkel ugyan nem vehetjük fel a versenyt, de a szakember véleménye szerint erősítenünk kell azokat az emberi képességeket, amelyeket a gépek nem tudnak pótolni. A Világgazdasági Fórum szerint ugyanis

a jövő munkaerőpiacán azokra az alapvető emberi képességekre lesz szükség, amelyek a kommunikációhoz, a társas interakciókhoz, a problémamegoldáshoz, a kritikus gondolkodáshoz és az információk integrálásához kapcsolódnak.

„Az, ami emberré tesz minket, egyre értékesebb lesz” – tette hozzá.

A munkapiaci átrendeződés így az átképzés, az átszakosodás szükségességét is maga után vonhatja. A munkaadónak biztosítania kellene az átképzés lehetőségét, ha a beosztott más munkakörben szeretne dolgozni. Ugyanakkor felelőssége, ha a pályakezdőben látja az adott területen szükséges, kiváló képességeket, segítse őt a megfelelő tudás megszerzésében – vélekedik a szakember. „Mielőtt azonban teljesen áthárítanánk a feladatot a munkaadónkra, fontos, hogy a munkavállaló is mindent megtegyen az ismeret- és tudásbővítés érdekében. YouTube-videókból, más iparágakból érkező szakemberektől, saját erőből is sokat lehet tanulni” – hívta fel a figyelmet. Saját tapasztalatából kiindulva úgy gondolja, már az egyetemi évek alatt érdemes élni a lehetőségekkel, és minél több mindent kipróbálni.

Új játékszabályok a pályaválasztás terén

Az átalakuló munkaerőpiaci trendek a pályaválasztás előtt állókat érintik leginkább, ezért a szakember úgy véli, a tájékoztatás ezen a szinten is nagy jelentőséggel bír. Arra buzdítja a fiatalokat, hogy lássanak túl a szüleiktől kapott mintákon, merjenek a „dobozon kívül gondolkodni”, hiszen a világ már csak az utóbbi két generáció alatt is rengeteget változott.

Idézet
„Fontos beszélni arról, hogyan tudnak felkészülni a jövő munkaerőpiacára, hiszen abban már nem azok a játékszabályok lesznek jellemzőek, amelyek mentén az ő szüleik vagy nagyszüleik annak idején építeni kezdték a karrierjüket”

– tette hozzá Megyeri Mirtill. Egyre több szakterület, amelyről korábban sem közép-, sem felsőoktatásban nem hallottunk, egyik napról a másikra fog megjelenni, rengeteg lehetőséget biztosítva a munkavállalóknak. Számos munkakör, amely korábban nem létezett, ma már a legjellemzőbb és legvágyottabb munkaterületnek számít egyes iparágakon belül.

„A mai napig nincs szociálismédiamenedzser-képzés az egyetemeken, pedig jelenleg a marketingkommunikáció területen dolgozók jelentős része szociálismédia-platformokat menedzsel és szociálismédia-kampányokat üzemeltet” – vázolta a szakember. Hozzátette, a klasszikus hivatások esetében még mindig érvényes az eddigi tudásátadás, de számos területen a felsőoktatás nem a valódi munkaerőpiaci igényekre készít fel.

A Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint a most érettségiző fiatalok várhatóan tízszer fognak különböző munkakörökben dolgozni életük során.

Amellett, hogy a fiatalokban él a változásra való érzékenység és kíváncsiság, a szakember szerint a jelenség leginkább a világ és a munkaerőpiac változásának gyorsaságával magyarázható.
A szakember a generációk közötti együttműködés gondolatát szorgalmazza, hangsúlyozva, a tanároknak és a munkaadóknak is nagyobb megértéssel kell fordulniuk azokhoz a „digitális bennszülött” fiatalokhoz, akik már a legújabb technológiákkal együtt nőttek fel, hozzászokva, hogy bármilyen információhoz azonnal hozzájutnak.

Erre a generációra jellemző a „multitasking”, a többfeladatosság, és hogy könnyen sajátítják el a különböző új technológiákat. „Úgy gondolom, meg kell néznünk, hogyan tudjuk a leghatékonyabban egymás tudását és képességeit kihasználni úgy, hogy fejlesztjük egymást. Segítenünk kell a fiatalokat abban, hogy megismerjék, milyen lehetőségek várnak rájuk a jövő munkaerőpiacán, hogy nyitottak legyenek azok az utak, amelyen elindulnak” – összegzett a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?