Fotó: Krónika
2007. november 02., 00:002007. november 02., 00:00
Az Enterprise Investors által működtetett lengyel alap alelnöke, Cristian Nacu még a nyáron bejelentette az Artimától való megválási szándékát. Emellett a PEF V, amely Romániában mintegy 80 millió eurót fektetett be, korábban 78 milliós nyereséggel kilépett a Mobil Rom-Orange cégből, és a Siveco számítástechnikai vállalatból való kiszállását is előkészítette. Az Artima-hálózat jelenleg 21 bevásárlóközpontból áll, és 2007 első harmadévében 19 millió eurós forgalmat bonyolított le. A tavalyi év végén a vállalat 78 millió eurós forgalom mellett 1,4 millió adózott jövedelmet jegyzett. A forgalom tekintetében ez 40 százalékkal több mint az előző évben, viszont a nyereség szempontjából 37 százalékos visszaesést jelentett. A PEF V 2005-ben vette át az Artima Retail Investment Companyt mintegy 17 millió euróért, amiből négymilliót a különböző tartozások tettek ki. A tulajdonosváltáson átesett vállalatot 2001-ben alapította és terjesztette ki Florentin Banu temesvári üzletember, aki egyben a Joe nápolyi „atyja” is, amelynek gyártási jogait utólag eladta a svájci Nestlé vállalatnak. Az Artimába 2002-ben és 2004-ben fektettek be jelentősebb összegeket német és amerikai pénzügyi intézetek, ennek révén sikerült kiépíteni és megerősíteni a hálózatot. Végül a korlátozott pénzügyi források miatt, amelyek nem tették lehetővé a terjeszkedést, úgy döntöttek, eladják a céget a lengyel befektetési alapnak. A PEF V a kereskedelemben birtokolt piaci részesedés növelését remélte a tranzakciótól, amely akkor mintegy 15 százalékos volt. A friss francia tulajdonos, a Carrefour jelenleg tíz hipermarkettel van jelen a romániai piacon, a tavaly pedig 609 millió eurós forgalmat regisztrált, amit idén legkevesebb tíz százalékkal szándékszanak bővíteni. A Carrefour 2001-ben jelent meg a román piacon, és mostanig több mint 250 millió eurót fektetett be a hálózat kiépítésébe. A franciák négy vetélytárssal állnak versenyben, ezek a Cora, a Real, az Auchan és a Kaufland. Ami a szupermarketeket illeti, a piacon olyan szereplők osztoznak, mint a Billa, a Mega Image, az Artima, a La Fourmi és a Spar, de ugyanitt jelen vannak a diszkont jellegű szereplők is, mint a Plus Discount, a Profi, a Penny Market, illetve a helyi alapítású, kisebb üzletláncok. Az Artima átvételét megelőzően az idei legjelentősebb tranzakciót a szupermarketek piacán az Albinuţa-lánc Profi általi megvétele jelentette. A Profi tízmillió eurót fizetett akkor. A PEF V-t birtokló Enterprise Investors ugyanakkor tárgyalásokat folytat három másik vállalat átadását illetően, amelyeknek mindegyike 25 millió euró feletti eladásokat jegyzett a tavaly. A piackutató intézetek felmérése szerint az alapvető fogyasztási cikkek piaca idén várhatóan eléri a 40 millió eurós értéket, ami 17 százalékos növekedést jelent 2006-hoz képest, a korszerű kereskedelmi üzlethálózatok pedig év végéig mintegy 40 százalékát fogják uralni ennek a piacnak.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.