Dumitru Costin szakszervezeti vezető
Két szakszervezet szerint mintegy 30-50 ezer közalkalmazottnak csökkent a bére januártól azt követően, hogy hatályba léptek az új bértörvény idei rendelkezései és a bukaresti kormány áthárította az alkalmazottakra a társadalombiztosítási járulékok fizetésének kötelezettségét.
2018. február 06., 19:552018. február 06., 19:55
2018. február 06., 19:562018. február 06., 19:56
Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke szerint pontosan márciusban fogják tudni a közalkalmazottak, hogy csökkent vagy sem a nettó fizetésük, de becslése szerint a bértörvény alapján a fizetések új kategóriák szerinti besorolása miatt 30-50 ezer közalkalmazott nettó jövedelme csökkenhet. Romániában több mint 1,2 millió közalkalmazott van.
A szakszervezetek tüntetések szervezését és általános munkabeszüntetést helyeztek kilátásba. Közben Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter kedden egy sajtótájékoztatón elmondta: a tavaly nyáron hatályba lépett bértörvény új alapokra helyezte a közalkalmazottak fizetését úgy, hogy a legmagasabb bér ne legyen több mint tizenkétszer nagyobb a legkisebb fizetéshez mérten. „Hatalmas aránytalanságok vannak a közszférában a különböző bérek között, és a jogszabály szerint több lépcsőben, 2022-re alakul ki teljes mértékben a méltányos egyensúly” – idézte az MTI a minisztert.
A tárcavezető szerint már tavaly tudni lehetett, hogy a közalkalmazottak körülbelül 3 százaléka kevesebbet fog keresni januártól, de szerinte csak a nagyon nagy fizetéssel rendelkezők kerültek ilyen helyzetbe. A román kormány január 1-től hárította át a társadalombiztosítási járulékok fizetését az alkalmazottakra, így mind a nyugdíj-, mind az egészségügyi járulékot a dolgozóknak kell fizetniük. Ennek érdekében a munkáltatóknak mintegy 20 százalékkal meg kellett emelniük a dolgozók bérét ahhoz, hogy a nettó jövedelmük ne csökkenjen. Ez a bruttó 20 százalékos béremelés azonban a legtöbb közalkalmazott esetében lényegében ugyanazt a nettó jövedelmet jelenti.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!