Kanyargós pályán. Az észak-erdélyi autópálya Magyarfenes határában
Fotó: Gazda Árpád
A közúti beruházásokért felelős országos társaság illetékese összefoglalóval szolgált mindazoknak, akik „kételkednek” abban, hogy belátható időn belül autópályán lehet végigautózni Románián. Alább ismertetjük az Erdélyt – Székelyföldön keresztül – Moldvával összekötő A8-as, illetve az észak-erdélyi A3-as sztráda valamennyi szakaszának helyzetét: éppen milyen munkafázisban vannak.
2024. június 04., 18:382024. június 04., 18:38
Cătălin Urtoi, a közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) volt vezérigazgatója, végrehajtó bizottságának tagja nemrég közzétett Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, sok olyan hozzászólással szembesült a közelmúltban, melyek szerint az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as sztráda „sohasem lesz meg”, nem készül el 2030-ig sem az egyesülésről is elnevezett korszerű, biztonságos út.
Vagy ha meg is építik a tervek szerint – keletről nézve – a Moldovai Köztársaság határán található Ungheni községből induló, Marosvásárhelyig húzódó aszfaltcsíkot, úgy sem tudnak Borsig, azaz a Nyugat kapuját jelentő magyar határig pályán végigautózni a moldvaiak, mert az A3-as észak-erdélyi sztráda sem készül el teljes egészében Marosvásárhely és a Bihar megyei határátkelő között.
Emlékeztetett: a borsi és az ungheni-i határátkelő közötti közlekedési folyosó összesen 572,8 kilométert tesz ki. Ebből 93,27 km a megvalósíthatósági tanulmány tervezési-előkészítési szakaszában van, 118,8 km közvetlenül a végleges tervezés-kivitelezés versenytárgyalásának kiírása előtti fázisban vár előrelépésre, 68,54 km esetében már kiírták a licitet, 181,48 km-nek már megvan a nyertese, végső tervezés vagy kivitelezés alatt áll, 118,32 km pedig már meg van nyitva a forgalom előtt.
Van min dolgozni. Több száz kilométer még hiányzik a magyart a moldvai határral összekötő sztrádahálózatból
Fotó: Haáz Vince
Az első, legkezdetlegesebb szakaszban a Székelyföldet is érintő A8-as legkeletibb moldvai része, a 93,27 km-es Ungheni–Leţcani–Moţca-aszfaltcsík van: itt a megvalósíthatósági tanulmány elkészülte után év végére várják a gazdasági-műszaki mutatók elfogadását, majd a versenytárgyalás kiírását, a kivitelezés leghamarabb 2025 első felében kezdődhet el.
Fotó: Haáz Vince
Egyébként a nyilvánosságot tájékoztató Cătălin Urtoi március óta nem a CNIR igazgatója, miután nem hosszabbították meg ideiglenes kinevezését, Gabriel Budescu váltotta a tisztségben. A végrehajtó bizottság tagjaként tovább dolgozó Urtoi leváltását megelőzően többször is bírálta a hasonló tevékenységi körben érdekelt hatóság, a közúti infrastruktúrát és sztrádahálózatot kezelő országos társaság (CNAIR) munkáját, legfőképpen az A8-as autópálya moldvai szakaszai esetében tapasztalható „totojázás” miatt.
A CNIR-t azzal a céllal hozták létre, hogy külön hatóság irányítsa a tervezett sztrádaépítéseket, a CNAIR-nek pedig a már meglévő hálózat ügykezelői szerepét szánnák a jövőben, ám egyelőre összemosódnak a hatáskörök és teendők.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!