Kanyargós pályán. Az észak-erdélyi autópálya Magyarfenes határában
Fotó: Gazda Árpád
A közúti beruházásokért felelős országos társaság illetékese összefoglalóval szolgált mindazoknak, akik „kételkednek” abban, hogy belátható időn belül autópályán lehet végigautózni Románián. Alább ismertetjük az Erdélyt – Székelyföldön keresztül – Moldvával összekötő A8-as, illetve az észak-erdélyi A3-as sztráda valamennyi szakaszának helyzetét: éppen milyen munkafázisban vannak.
2024. június 04., 18:382024. június 04., 18:38
Cătălin Urtoi, a közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) volt vezérigazgatója, végrehajtó bizottságának tagja nemrég közzétett Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, sok olyan hozzászólással szembesült a közelmúltban, melyek szerint az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as sztráda „sohasem lesz meg”, nem készül el 2030-ig sem az egyesülésről is elnevezett korszerű, biztonságos út.
Vagy ha meg is építik a tervek szerint – keletről nézve – a Moldovai Köztársaság határán található Ungheni községből induló, Marosvásárhelyig húzódó aszfaltcsíkot, úgy sem tudnak Borsig, azaz a Nyugat kapuját jelentő magyar határig pályán végigautózni a moldvaiak, mert az A3-as észak-erdélyi sztráda sem készül el teljes egészében Marosvásárhely és a Bihar megyei határátkelő között.
Emlékeztetett: a borsi és az ungheni-i határátkelő közötti közlekedési folyosó összesen 572,8 kilométert tesz ki. Ebből 93,27 km a megvalósíthatósági tanulmány tervezési-előkészítési szakaszában van, 118,8 km közvetlenül a végleges tervezés-kivitelezés versenytárgyalásának kiírása előtti fázisban vár előrelépésre, 68,54 km esetében már kiírták a licitet, 181,48 km-nek már megvan a nyertese, végső tervezés vagy kivitelezés alatt áll, 118,32 km pedig már meg van nyitva a forgalom előtt.
Van min dolgozni. Több száz kilométer még hiányzik a magyart a moldvai határral összekötő sztrádahálózatból
Fotó: Haáz Vince
Az első, legkezdetlegesebb szakaszban a Székelyföldet is érintő A8-as legkeletibb moldvai része, a 93,27 km-es Ungheni–Leţcani–Moţca-aszfaltcsík van: itt a megvalósíthatósági tanulmány elkészülte után év végére várják a gazdasági-műszaki mutatók elfogadását, majd a versenytárgyalás kiírását, a kivitelezés leghamarabb 2025 első felében kezdődhet el.
Fotó: Haáz Vince
Egyébként a nyilvánosságot tájékoztató Cătălin Urtoi március óta nem a CNIR igazgatója, miután nem hosszabbították meg ideiglenes kinevezését, Gabriel Budescu váltotta a tisztségben. A végrehajtó bizottság tagjaként tovább dolgozó Urtoi leváltását megelőzően többször is bírálta a hasonló tevékenységi körben érdekelt hatóság, a közúti infrastruktúrát és sztrádahálózatot kezelő országos társaság (CNAIR) munkáját, legfőképpen az A8-as autópálya moldvai szakaszai esetében tapasztalható „totojázás” miatt.
A CNIR-t azzal a céllal hozták létre, hogy külön hatóság irányítsa a tervezett sztrádaépítéseket, a CNAIR-nek pedig a már meglévő hálózat ügykezelői szerepét szánnák a jövőben, ám egyelőre összemosódnak a hatáskörök és teendők.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!