Méhkaptárok. A szorgos bogarak növekvő veszélyforrásnak vannak kitéve
Fotó: Thomas Campean
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
2023. szeptember 14., 11:402023. szeptember 14., 11:40
A világszervezet a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumhoz intézett felhívásában arra szólítja fel a romániai hatóságokat, hogy kezdeményezzenek tudományos párbeszédet a méhek életterének csökkenéséről, illetve azokról az intézkedésekről, amelyek a méhek pusztulását előidéző helyzetet meg tudják állítani.
Az online petíció szövegében többek között az olvasható, hogy a méhek beporzásukkal évente mintegy 15 milliárd euró hasznot hoznak Európa mezőgazdaságának. A méhállományok pusztulása miatt veszélybe kerül az élelmiszerellátás biztonsága, ezen túlmenően azonban a méhek ökoszisztémánk életfontosságú alkotóelemei. Beporzásuk nem csak a mezőgazdaság területén megkerülhetetlen, hanem a vadon termő növények fennmaradása szempontjából is létfontosságú.
A méhészek gyakran panaszkodnak a pusztuló méhek miatt
Fotó: Csákány Attila
A World Wildlife Fund Románia tudományos kimutatásokra hivatkozva azt állítja, hogy
A Természetvédelmi Világalap a méhpusztulás főbb okai között a méhlegelők folyamatos csökkenését, a természetes gyepterületek felszántását, a gyomirtó és rovarölő szerek túlzott használatát és az éghajlatváltozást emeli ki.
Az Európai Unióban 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több országban nagy számban pusztulnak a méhek.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!