Kényszerszünet után terítéken a munkaerőhiány a vendéglátásban

Munka már lenne, csak nincs, ki elvégezze. A hirdetési vagy közösségi oldalakat böngészve
is észlelhető a munkaerőhiány •  Fotó: Jakab Mónika

Munka már lenne, csak nincs, ki elvégezze. A hirdetési vagy közösségi oldalakat böngészve is észlelhető a munkaerőhiány

Fotó: Jakab Mónika

Padlón van a romániai vendéglátóipar, és az ágazatban tevékenykedők szerint legalább három évre van szükség a talpra álláshoz. Az viszont nem okoz gondot, hogy a bukaresti kormány júliustól már nem pótol bele a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak fizetésébe, hiszen nagyjából mindenhol újraindult a tevékenység. Annál nagyobb problémát jelent a munkaerőhiány.

Bíró Blanka

2021. július 05., 14:082021. július 05., 14:08

Július 1-től nem folyósítja az állam a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak után járó támogatást, viszont a kényszerszabadság intézménye nem szűnt meg, a cégek állják ennek a költségeit – derül ki az ONV LAW jogi tanácsadó cég elemzéséből. Felidézik, hogy az állam eddig megtérítette a kényszerszabadságon levő munkavállalók bérét, az intézkedést tavaly a járvány kitörése után vezették be, majd ennek érvényességét több ízben is hosszabbították, viszont a 2020/211-es sürgősségi kormányhatározatban

a legutolsó terminus, ameddig folyósítják a cégeknek ezt a támogatást, 2021. június 30. volt.

A jogi tanácsadó cég elemzésében az áll, továbbra is érvényben maradnak a munkatörvénykönyv általános előírásai, tehát a munkaadó továbbra is élhet a kényszerszabadság intézményével, viszont az ilyen esetben járó, az alapbér 75 százalékának megfelelő juttatást már közvetlenül a munkaadó fizeti.

A járványidőszak viszont a munkatörvénykönyvben is hozott kedvező módosításokat: a tavaly elfogadott 2020/298-as törvény kimondja, szükségállapotban vagy veszélyhelyzetben azok az alkalmazottak, akiknek munkáját felfüggesztik, vagy a munkaidejét csökkentik, megkapják állami támogatásként az alapfizetésük 75 százalékát, de nem többet, mint az országos bruttó átlagbér 75 százaléka.

Másrészt a munkaadó nem bocsáthatja el a korábban kényszerszabadságra küldött alkalmazottat, fenn kell tartania a munkaviszonyát legalább annyi ideig, ameddig az állami támogatást kapta. Az idei állami költségvetés vitáján kiderült, hogy erre az évre a kormány 798 millió lejt irányzott elő a kényszerszabadság intézményének állami támogatására. A pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az év első öt hónapjára a koronavírus-járvány szociális és gazdasági hatásainak enyhítésére az állam 1,16 milliárd lejt fizetett ki.

Kevesebben vannak kényszerszabadságon

Bár a járványügyi korlátozásokon sokat enyhítettek, a gazdasági tevékenység lassan helyreáll, még mindig élnek a kényszerszabadság lehetőségével – tudtuk meg Ördög Lajostól, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség igazgatójától. Mint kérdésünkre kifejtette, a munkaszerződés ideiglenes felfüggesztését nem kell jelenteniük a cégeknek, csak bevezetik az alkalmazottak elektronikus nyilvántartási rendszerébe (REVISAL), mint ahogy annak a megszüntetését is.

Általában a vendéglátóiparban, a rendezvényszervezésben tevé­kenykedő cégek, valamint az elő­adó­­művészek hosszabbították meg a kényszerszabadságot. Tiberiu Pă­­nescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója kifejtette, a vendéglátóipari cégek csak az alkalmazottaik egy részét tartották az utóbbi hónapokban kényszerszabadságon. A teraszokon ugyanis már fogadhatták a vendégeket, a belterekben azonban csak korlátozott kapacitással működhettek, így sok esetben az a megoldás született, hogy az alkalmazottak egy részét visszahívták, egy töredékét pedig kényszerszabadságon tartották, hogy amíg nem tudnak munkát biztosítani számukra, ne keressenek más állást, ne menjenek el külföldre.

Az ügynökség szigorúan ellenőrizte, hogy a munkaadók betartják-e a szabályokat, hiszen ahogy lazultak a korlátozások, már nem volt indokolt ötvenből húsz alkalmazottat kényszerszabadságon tartani.

Idézet
„Figyeltük, hogy ne történhessenek visszaélések, ne forduljon elő, hogy a cég megkapja a kényszerszabadságon levő alkalmazott után az állami támogatást, és közben visszahívja dolgozni”

– részletezte az igazgató.

Arra is kitért, hogy egyelőre nincsenek pontos adataik arról, hogy hányan vannak még kényszerszabadságon, mert a munkaadónak a hónap végén kell jelentenie az előző hónapban kényszerszabadságon levők számát, és akkor kéri az utánuk járó állami támogatást. Így csak július végén derül ki, hogy júniusban, az újabb lazítások után, hányan éltek ezzel a lehetőséggel.

Az egyéni vállalkozók körében is megcsappant azoknak a száma, akik még mindig kényszerszabadságon vannak. Támpa Ödön, a szociális kifizetési és felügyeleti ügynökség Kovászna megyei igazgatója lapunknak elmondta, a tavalyi szükségállapothoz képest tizedére csökkent a kényszerszabadságon levők száma, de azért folyamatosan vannak, akik még igénylik ezt a támogatást.

Semmire nem elég. A vendéglátóiparban havi 970–1500 lejt kaptak azok, akik kényszerszabadságon voltak, ezért sokan váltottak •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Semmire nem elég. A vendéglátóiparban havi 970–1500 lejt kaptak azok, akik kényszerszabadságon voltak, ezért sokan váltottak

Fotó: Jakab Mónika

A kényszerszabadság ellenére sokan váltottak

„A jelenlegi helyzetben a kényszerszabadság intézményének egyetlen előnye, hogy a cég maga mellett tarthatja az alkalmazottait, akkor is, ha éppen nem tud munkát biztosítani számukra” – szögezte le megkeresésünkre Debreczeni János adószakértő. Ez a lehetőség a járvány előtt is szerepelt a munkatörvénykönyvben. Ilyen esetben a munkavállaló otthon marad, megkapja az alapfizetése 75 százalékát, de a munkaadó rendelkezésére áll, bármikor behívható.

Idézet
A cégeknek még akkor is megérheti a kényszerszabadság intézménye, ha fizetniük kell az alapbér 75 százalékát, mert nem veszítik el a munkaerőt, nem megy el más munkahelyre vagy éppen külföldre”

– részletezte az adótanácsadó.

Ugyanakkor rámutatott, a visszajelzések szerint így is sokan váltottak, tehát akkor sem sikerült minden esetben megtartani az alkalmazottakat, amikor az állam folyósította a támogatást. „A vendéglátóiparban általában alacsonyak az alapbérek, így a 75 százalékból nehéz volt megélni, sokan váltottak” – részletezte Debreczeni János.

Hasonlóképpen nyilatkozott la­punknak Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park szálloda és étterem tulajdonosa, aki elmondta, a vendéglátóiparban a cégeknek jelen pillanatban nem a kényszerszabadság állami támogatására van szükségük, hanem inkább szakemberhiánnyal küzdenek. „Most végre megengedték, hogy dolgozzunk, nincs abban semmi logika, hogy elküldjem az alkalmazottakat kényszerszabadságra, és még én fizessem a költségeket. Örülünk, hogy nyithatunk, és ha van emberünk” – részletezte a vállalkozó. Hozzátette, a vendéglátóiparban havi 970–1500 lejt kaptak, akik kényszerszabadságon voltak, ennyi pénzből nehezen lehet megélni, ezért sokan váltottak. Elmentek az építőiparba, taxizni, külföldre, a lazítások után száz ilyen szakember közül kettő-három tért vissza, akik nagyon szeretik a szakmát.

Kovács István aláhúzta: munkavállaló van ugyan, csak a tapasztalt, jó szakember kevés. Azok a fiatalok, akik másfél éven keresztül a „kanapéról tanulták” a szakmát, a felszolgálást, a levesfőzést, nem rendelkeznek semmilyen gyakorlati tudással, hiányosak az ismereteik.

„Jelenleg ebből a szempontból a vendéglátás padlón van, kell legalább három év, amíg újraépítik az ágazatot, felnevelik, megtanítják az alkalmazottakat” – fogalmazott a vállalkozó. Aki szerint a kényszerszabadság intézményére jelenleg nincs nagy szükség, az abban az esetben kerülhet újra napirendre, ha egy esetleges negyedik járványhullám miatt újabb korlátozásokat vezetnek be. Ő maga azt reméli, erre nem kerül sor.

Romániában az idei első öt hónapban 31,9 százalékkal, 4,715 millióra nőtt a vendégéjszakák száma a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által nyilvánosságra hozott adatsorokból. A belföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák száma csaknem 50 százalékkal nőtt, míg a külföldiek által eltöltött vendégéjszakáké csaknem 53 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. A kereskedelmi szálláshelyekre érkezett turisták száma is 36 százalékkal, 2,468 millióra emelkedett. A belföldön utazók száma 53 százalékkal nőtt, míg a külföldieké csaknem 56 százalékkal, 126 300-ra csökkent. Májusban 19,6-szor több vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek, akiknek száma 17,6-szor volt nagyobb a tavalyi ötödik hónaphoz mérten. Az exponenciális növekedés azzal magyarázható, hogy tavaly májusban a koronavírus-járvány miatt elrendelt vesztegzár nyomán az idegenforgalom leállt. Tavaly amúgy egész évben 51,6 százalékkal, 14,444 millióra csökkent a romániai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az előző évhez mérten a koronavírus-járvány miatt. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező turisták száma is 52,3 százalékkal 6,335 millióra apadt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly
2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát
2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések