A járvány „kiitta vagyonukból” az erdélyi kézműves sörfőzdéket, de bíznak a tavaszi teraszerőben

Egyedül nem olyan finom. A kézműves sörfőzdék tulajdonosai remélik, hogy tavasztól ismét teraszokon, társaságban fogyaszthatják termékeiket •  Fotó: Facebook/Bere à la Cluj

Egyedül nem olyan finom. A kézműves sörfőzdék tulajdonosai remélik, hogy tavasztól ismét teraszokon, társaságban fogyaszthatják termékeiket

Fotó: Facebook/Bere à la Cluj

Két-három éve Erdélyben is virágkorukat élik a kézműves, kisüzemi sörök, a világjárvány tavaly márciusi kitöréséig egyre-másra nyíltak a kis sörfőzdék. A kézműves söröket hamar megszerette az amúgy is sörkedvelő romániai lakosság – évi 94,1 liter sör/fővel világszinten hetedik helyen áll az ország a malátából készült ital fogyasztásában. A legtöbb kézműves sörfőzde tavalyig főként vendéglőkben, sörözőkben értékesítette termékeit, ám a járvány ezt lehetetlenné tette. Utánajártunk, hogy az erdélyi kézműves sörfőzdék hogyan próbálják átvészelni a válsághelyzetet.

Tóth Gödri Iringó

2021. január 17., 19:222021. január 17., 19:22

A kézműves sörök főként azért népszerűek, mert izgalmasabb, összetettebb az ízviláguk, mint nagyüzemi társaiknak. Egyesek azért teszik le mellettük a voksukat, mert egészségesebbek, hiszen nem tartalmaznak ismeretlen eredetű, mesterséges adalékokat, illetve olyan fogyasztók is akadnak, akik ezáltal igyekeznek a helyi kisvállalkozókat támogatni a nemzetközi cégek helyett. Ennek ellenére a Wall-street.ro portál tavaly év végi cikke szerint,

bár körülbelül félszáz kézműves sörfőzde működik az országban, termékeik csupán a sörfogyasztásunk 0,3 százalékát fedezték 2019-ben.

Tény, hogy még az ország legjobban menő, legnagyobb kézműves sörfőzdéi is csupán 40–50 ezer liter sört készítenek évente, hiszen a mennyiség helyett a minőségre fektetik a hangsúlyt.

Kézműves sör elvitelre

A kolozsvári székhelyű sörfőzde, a Bere à la Cluj, melyet Vigh Ferencz alapított, sok társához hasonlóan úgynevezett „gipsy brewinggel” indult, azaz a saját recept alapján, gondosan kiválasztott alapanyagokból készülő sört egy olyan üzemben készítették el, amely már rendelkezett a kezdők számára túl költséges eszközökkel, gépekkel. 2018-ban nyitották meg saját sörfőzdéjüket. A járvány előtt a legtöbb kézműves sörhöz hasonlóan termékeiket az úgynevezett HoReCa-láncban (a szállodák, vendéglők, kávézók-kocsmák összesítő román megnevezése) értékesítették, illetve kaphatóak voltak néhány kézműves sörökre szakosodott boltban.

Vigh Ferencz, a cég alapítója és vezetője a Krónikának elmondta, hogy a márciusi lezáráskor eléggé megijedtek, kilátástalannak tűnt a helyzet, de az sokat segített, hogy nyáron a teraszok nyitva lehettek. Egy másik nagyon hatékony értékesítési mód a „beer to go”, azaz a sör elvitelre volt: országszerte több cég is kínált, kínál elvitelre csapolt kézműves söröket, amelyeket műanyag palackban vihet haza a vásárló.

Az online értékesítés kapcsán Vigh Ferencz elmondta, hogy bár az internetes eladások száma nőtt az elmúlt évben, számukra egyelőre nem éri meg saját honlapot fenntartani: igyekeztek csökkenteni az online eladások járulékos költségeit, így a kézműves sörökkel vagy helyi termékekkel foglalkozó gyűjtőoldalakon (például Madeincluj.ro) lehet megtalálni termékeiket. Természetesen a weboldalukat sem akarják mellőzni, de az idei 20–30 százalékos visszaesés mellett nem ezt látták a legfontosabbnak, mivel

úgy érzik, hogy egy sörfőzde nem tud csak online eladásokból megélni.

•  Fotó: Facebook/Bere à la Cluj Galéria

Fotó: Facebook/Bere à la Cluj

Vigh Ferenc kiemelte azt is, hogy a járvány miatt kicsit változtattak a termelési politikán. „Az alapsörökön kívül próbáltunk mindenféle érdekesebb söröket elkészíteni. Reméltük, hogy az emberek ezekre jobban felfigyelnek, reméltük, hogy szívesebben próbálják ki az újdonságokat, mint a már ismert termékeket” – idézte fel a cég alapítója.

Vigh Ferencz hangsúlyozta, elmúlt években azt tapasztalták, hogy nagyon megnőtt az érdeklődés a kézműves sörök iránt. Sok ember „elkötelezte” magát mellettük, és bár a világjárvány anyagi nehézségeket is hozott, sokan megmaradtak a már megszeretett nedűknél, hiszen a kézművessör-fogyasztás nem egy mennyiségi kérdés, hanem az emberek valami mást, valami egészségesebbet szeretnének.

A jövő tekintetében is optimisták: remélik, hogy az oltással kicsit javul a helyzet, illetve hogy tavasszal újra kinyithatnak legalább a teraszok, és az embereknek lesz lehetőségük a napsütésben meginni egy jó sört.

Mostohagyermek a kézművessör-ipar

A szintén kolozsvári székhelyű Kutuma jelentős visszaesést tapasztalt tavaly: több mint 50 százalékkal csökkentek az eladásaik a korábbi évhez képest. A céget képviselő Tatár Zsolt szerint vállalkozásuk megszenvedte, megszenvedi a járványt, lassan a csődeljárás peremére kerülnek. Az anyagiak kapcsán kifejtette, hogy a kézművessör-gyártás kissé mostohagyereknek számít, mivel

bár egy nagy munkával, figyelemmel, kézzel készített termékről van szó, nem pályázhatnak meg támogatásokat, mert alkoholtartalmú ital a végeredmény, sok kiírásnál esélyük sincs.

Továbbá szintén az alkoholtartalom miatt két helyre is adóznak, annak ellenére, hogy bevételeik és lehetőségeik jóval szerényebbek, mint nagyüzemi vetélytársaiknak.

•  Fotó: Facebook/Kutuma Galéria

Fotó: Facebook/Kutuma

A Kutuma termékeket szintén csak szaküzletekben és vendéglátóipari egységekben értékesítik, de már a járvány előtt is adtak el online is sört. Internetes rendeléseik száma érezhetően megnőtt március óta, illetve a járvány és a korlátozások legszigorúbb időszakában az eladásaik 100 százaléka az online térben történt. Ugyanakkor ezek a 2019-es a rendelések körülbelül 5-6 százalékát tették ki az akkor még a Facebookon keresztül megejtett online rendelések).

Tatár Zsolt szerint az online szerepe a járvány után is legalább ilyen jelentős marad vagy nőni fog, szerinte ez a tendencia nem feltétlenül függ össze a vírushelyzettel.

Azt is hangsúlyozta, hogy az ár is az online vásárlás mellett szól, hiszen a „gyártótól” sokkal olcsóbban lehet beszerezni azokat a termékeket, amelyekre egy vendéglő akár 200 százalékot is rátehet.

•  Fotó: Facebook/Kutuma Galéria

Fotó: Facebook/Kutuma

„Másfelől a kézműves sörök esetében fontos tényező a frissesség is. A gyártótól vásárolt sör mindig frissebb. Aki egyszer ráérez arra, hogy milyen a friss sör, az mindig a gyártótól fog sört venni” – jelentette ki Tatár Zsolt. A vállalkozó nem túl optimista: szerinte a szakadék szélén állnak, és nagy változásokat nem remél. Lehet, hogy a Kutuma hamarosan arra a sorsra jut, mint néhány másik kis főzde 2020 második felében, és be kell zárniuk (mint például a bukaresti Perfektum esetében).

Székelyföldön előre tekintenek

A székelyszenttamási Aranykakas megalapításának gondolata még 2014-ben merült fel, Borsos Tamás Magyarországon ismerte és szerette meg a zamatosabb, élményszámba menő kézműves söröket. Ők is gipsy brewinggel, avagy bérfőzéssel kezdték 2018-ban – mivel bizonytalanok voltak, hogy a saját, otthoni környezetük mennyire fogja értékelni a söreiket –, sőt a mai napig így készülnek termékeik.

Az eddigi sikereket látva már körvonalazódott a saját sörfőzde terve, de a járvány közbeszólt.

•  Fotó: Facebook/Szenttamasi Aranykakas Galéria

Fotó: Facebook/Szenttamasi Aranykakas

A cég szintén főként a HoReCa-láncban értékesít (elsősorban Maros, Hargita és Kovászna megyében), de nem csak: termékeik több székelyföldi üzletlánc boltjaiban is megtalálhatóak. Természetesen ők is hamar felismerték az online értékesítés jelentőségét, készítettek honlapot, regisztráltak gyűjtőoldalakra.

Borsos Tamás úgy látja, hogy nemcsak ideiglenesen alakultak át a fogyasztási szokások, szerint megtörténhet, hogy még jó ideig online fogunk rendelni. Az Aranykakas alapítója azt is kiemelte, hogy szerinte

nagy a konkurencia, Romániában nagyon jó söröket főznek.

„Minden sörfőzdének van egy saját közössége, illetve minden vásárlónak megvan a kedvenc sörfőzdéje. Idén az online által az emberek kipróbálhattak többféle sört is, kipróbálhattak más sörfőzdék söreit, de alapvetően van egy jól bevált kedvencük” – véli a szakember.

•  Fotó: Facebook/Szenttamasi Aranykakas Galéria

Fotó: Facebook/Szenttamasi Aranykakas

A jövő kapcsán derűlátóak az Aranykakas képviselői: remélik, hogy a 2021-es év jobb lesz, mint a tavalyi. Hobbiként kezdték a sörfőzést – elismerve, hogy ez egy drága hobbi –, de reménykednek. Borsos Attila kitért az időfaktor fontosságára is, hiszen a kézműves söröknek gyakran nem jó, ha túl sokat állnak.

Idézet
Ezen a piacon nyitottnak kell lenni, kell informálni, tanítani a fogyasztót, illetve megkérdezni, kikérni a véleményét, hiszen a kézműves sörök fogyasztói gyakran mélyednek el a témában”

– osztotta meg Borsos Attila. Nyitottságukat bizonyítja, hogy hamarosan két sörpárlatot dobnak piacra, amelyeket egy pálinkafőzdével közösen készítettek, remélve, hogy ezáltal is felkeltik a potenciális vásárlók figyelmét, illetve szeretnék minél több és több sörfajtával, sörkülönlegességgel megismertetni az embereket.

Helyi és különleges

A nagyváradi Addictive Brewing egy kis családi vállalkozás, mely hosszas álmodozás után, támogatóknak köszönhetően 2018-ban indult be. Boltokban, vendéglőkben és a La100deberi.ro gyűjtőoldalon árulták, árulják termékeiket, illetve a világjárvány következtében elindították saját honlapjukat is. A tulajdonosok nem szeretnék a mások által kitaposott utat járni a kézműves sörfőzésben:

egy igazi hazai sörfőzdét szeretnének, amely hazai termelőkkel dolgozik. Jelenleg is helyi, bihari gyümölcsöket használnak, hordóikat bihari borászoktól vették.

Szeretnek kísérletezni, akkor is, ha ez sokszor időigényes. A járványhoz is úgy próbáltak hozzáállni, hogy akkor idén több idő van a kísérletezésre.

•  Fotó: Facebook/Addictive Brewing Galéria

Fotó: Facebook/Addictive Brewing

Ciocan Hajnal szerint azt tapasztalták, hogy nőtt az online eladások száma, de nem őrületesen: szerinte a kézműves sörfőzdék számára az online nem a jövő, képtelenek lennének csak internetes rendelésekből megélni. Tény, hogy

vannak előnyei annak, ha az ember egyenesen a gyártótól vásárol, hiszen a sör két legnagyobb ellensége a fény és a nem megfelelő hőmérséklet. A gyártó ezt megfelelőn kontrollálja, de a viszonteladó lehet, hogy nem törődik vele, így a sör fogyaszthatatlan löttyé válik.

•  Fotó: Facebook/Addictive Brewing Galéria

Fotó: Facebook/Addictive Brewing

Ciocan Hajnal emlékeztetett, a sörfogyasztás társaságban az igazi, amikor meg lehet beszélni, hogy milyen az elfogyasztott ital, vagy épp az ital lehet az apropó a találkozásokra.

Idézet
Az emberek türelmetlenek. Én is az vagyok. Szerintem ahogy megoldódik ez a helyzet, az emberek ki fognak robbanni. A vendéglők, a kocsmák fénykorukat fogják élni”

– fejtette ki a szakember. A nagyváradi sörfőzde tulajdonosai bizakodóak, hiszik, hogy átvészelik a járványt. Új típusokon, ízeken dolgoznak, és további terveket szőnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 18., vasárnap

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben

A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben
2024. augusztus 17., szombat

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban

2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban
2024. augusztus 17., szombat

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől

Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől
2024. augusztus 16., péntek

Még négy napig igényelhető aszálykár miatti kártérítés

A mezőgazdasági minisztérium augusztus 19-éig hosszabbította meg az aszálykár miatti kártérítés igénylésének határidejét. A gazdák a helyi polgármesteri hivatalokhoz fordulhatnak kártérítési igényükkel.

Még négy napig igényelhető aszálykár miatti kártérítés
2024. augusztus 16., péntek

Kevesebb külföldi alapított céget Romániában az első félévben, mint egy évvel korábban

Az idei év első hat hónapjában 3382 külföldi tulajdonú vállalatot hoztak létre Romániában, 3,2 százalékkal kevesebbet, mint 2023 hasonló időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) pénteken közzétett adataiból.

Kevesebb külföldi alapított céget Romániában az első félévben, mint egy évvel korábban
2024. augusztus 16., péntek

Kézbesítési nagyüzem: sokan már meg is kapták az újraszámolt nyugdíjról szóló végzést

Elkezdte pénteken a Román Posta az újraszámolt nyugdíjakról szóló végzések kézbesítését – tájékoztatott az állami vállalat.

Kézbesítési nagyüzem: sokan már meg is kapták az újraszámolt nyugdíjról szóló végzést
2024. augusztus 16., péntek

Miközben tombol a kánikula, javában telnek a gáztározók: a telítettség már 90 százalékhoz közelít

Románia jelenleg 2,8 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 88 százalékos, ami meghaladja az európai irányelvekben szeptember elsejére előírt 85 százalékos szintet – jelentette be pénteken az energiaügyi tárca.

Miközben tombol a kánikula, javában telnek a gáztározók: a telítettség már 90 százalékhoz közelít
2024. augusztus 15., csütörtök

Nyugdíj-újraszámítás: már pénteken csengethet a postás; lesz, akit 3000 lejnél is nagyobb emelésről értesítenek

Kinek kisebb, kinek nagyobb örömet, másoknak pedig a jelenlegi állapot megerősítését hozza el a nyugdíjak újraszámítása. Mutatjuk, hogy mi a teendő, illetve milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik elégedetlenek az újraszámolt nyugdíjuk összegével.

Nyugdíj-újraszámítás: már pénteken csengethet a postás; lesz, akit 3000 lejnél is nagyobb emelésről értesítenek
2024. augusztus 15., csütörtök

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik

Rekordméretű kártérítést kell fizetnie az aszálykárt szenvedett gazdák számára a bukaresti mezőgazdasági minisztériumnak. Egy bukaresti konferencián a szakemberek új agrárstratégiát követeltek a szaktárcától.

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik
2024. augusztus 14., szerda

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program

Augusztus 19-én, hétfőn indul a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz (Rabla Plus) program újabb szakasza – közölte szerdán a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program