Nem mond le a sztrájkról a Légiforgalom-irányító Szolgálatok Szakszervezete (ATSR): kedden reggel 9 órától meghatározatlan időre felfüggesztik a munkát, így a repülőgépek alig egyharmada száll fel. Ezt hétfőn jelentették be, miután nem érték el a várt eredményt a kormány képviselőivel folytatott egyeztetéseken.
2017. május 29., 17:492017. május 29., 17:49
A szakszervezeti képviselők különben a tárgyalások előtt fontosnak tartották kiemelni, hogy ők
Mint hangsúlyozták, a ROMATSA „csődjének megelőzését szolgáló dokumentumokat” az ATSR korábban a közösségi médiában közzétett tájékoztatása szerint június 5-éig kell elküldeni az Európai Bizottságnak. Mivel azonban június 1–5. között hosszú hétvége lesz, a szakszervezeti vezetők szerint az iratokat május 31-ig be kell nyújtani.
„Az összes dokumentumot a ROMATSA állítja ki, az igazgatótanács jóváhagyja, aztán átkerülnek a Román Polgári Repülési Hatósághoz (AACR) láttamozásra, majd végül a közlekedésügyi minisztériumhoz küldik őket. Az AACR a polgári repülési igazgató, illetve a közlekedésügyi miniszter aláírásával továbbítja azokat az Európai Bizottsághoz” – magyarázta a folyamatot Gabriel Tudorache szakszervezeti vezető.
A légiforgalom-irányítók ugyanakkor továbbra is bíznak abban, hogy a helyzet rendeződik.
– mondta Florin Diaconu, a ROMATSA szakszervezeti vezetője. Tudorache tájékoztatása szerint a keddi sztrájk tarthat egy-két órát, vagy akár korlátlan ideig is elhúzódhat, ha az újabb tárgyalási fordulóban sem jutnak egyezségre. „Ma nehéz megmondani, hogy melyik repülő száll fel holnap (kedden – szerk. megj.), és melyik nem. A döntés az Eurocontrol (Európai Szervezet a Légi Közlekedés Biztonságáért – szerk. megj.) kezében van” – jegyezte meg Tudorache.
Ezt Alin Burcea, az Utazási Irodák Országos Egyesületének (ANAT) elnöke közölte a Mediafax hírügynökség érdeklődésére. „Felelőtlen dolog, a romániai polgárok semmibe vétele. Épp a pünkösdi hosszú hétvége előtt vagyunk.
Mi például csak kedden reggel fogjuk megtudni, hogy mely járatok indulnak el, mivel ugyebár egyharmaduk elindul. De az már biztos, hogy felfüggesztették az összes keddi charterjáratot. Nagyon feszült a helyzet. Én személy szerint úgy gondolom, hogy a ROMATSA-t katonai jellegű szervezetté kellene alakítani, mert a katonák nem sztrájkolhatnak” – fejtette ki Burcea. Hozzátette: a keddre tervezett járatok egy későbbi időpontban indulnak el.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
szóljon hozzá!