Fotó: Pethő Melánia
Októbertől mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk a közműszámlák kifizetéséhez. A 2017-es esztendő a drágulások éveként fog bevonulni a történelembe.
2017. szeptember 05., 11:412017. szeptember 05., 11:41
Miközben az elmúlt években – többnyire a piaci mozgásoknak köszönhetően – egyre csökkentek az energiaárak, idén ez a trend megfordult, és a 2017-es esztendő a drágulások éveként fog bevonulni a történelembe.
Az év – mint ismeretes – még árcsökkenéssel kezdődött: az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adójának eltörlésével olcsóbb lett az üzemanyag a töltőállomásoknál. Mihai Tudose kormányfő ugyan azzal indokolja az extra jövedéki adó visszatérését, hogy nem így történt, a statisztikai adatok alátámasztják az árcsökkenést.
ami miatt egyetlen hónap leforgása alatt literenként 38 banival drágulnak az üzemanyagok, hacsak a veszteséget nem vállalják magukra az olajipari vállalatok.
Amennyiben viszont a fogyasztókra hárítják az adóemelést, úgy összességében 9 százalékkal fizetünk majd többet tankoláskor.
A villanyáram ára az elmúlt három évben folyamatosan, összességében mintegy 25 százalékkal csökkent a kedvező piaci mozgásoknak köszönhetően, ám az időjárási viszonyok és egyes vállalatok menedzsmentje által meghozott rossz döntések miatt idén ez a trend megfordult.
Mivel az árak legutóbbi szabályozása óta számottevően megnőttek a földgázszolgáltatók költségei, Niculae Havrileţ, az ANRE elnöke nemrég úgy nyilatkozott, hogy október elsejétől 6-7 százalékos áremelkedés jöhet.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!