Fotó: Pethő Melánia
Októbertől mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk a közműszámlák kifizetéséhez. A 2017-es esztendő a drágulások éveként fog bevonulni a történelembe.
2017. szeptember 05., 11:412017. szeptember 05., 11:41
Miközben az elmúlt években – többnyire a piaci mozgásoknak köszönhetően – egyre csökkentek az energiaárak, idén ez a trend megfordult, és a 2017-es esztendő a drágulások éveként fog bevonulni a történelembe.
Az év – mint ismeretes – még árcsökkenéssel kezdődött: az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adójának eltörlésével olcsóbb lett az üzemanyag a töltőállomásoknál. Mihai Tudose kormányfő ugyan azzal indokolja az extra jövedéki adó visszatérését, hogy nem így történt, a statisztikai adatok alátámasztják az árcsökkenést.
ami miatt egyetlen hónap leforgása alatt literenként 38 banival drágulnak az üzemanyagok, hacsak a veszteséget nem vállalják magukra az olajipari vállalatok.
Amennyiben viszont a fogyasztókra hárítják az adóemelést, úgy összességében 9 százalékkal fizetünk majd többet tankoláskor.
A villanyáram ára az elmúlt három évben folyamatosan, összességében mintegy 25 százalékkal csökkent a kedvező piaci mozgásoknak köszönhetően, ám az időjárási viszonyok és egyes vállalatok menedzsmentje által meghozott rossz döntések miatt idén ez a trend megfordult.
Mivel az árak legutóbbi szabályozása óta számottevően megnőttek a földgázszolgáltatók költségei, Niculae Havrileţ, az ANRE elnöke nemrég úgy nyilatkozott, hogy október elsejétől 6-7 százalékos áremelkedés jöhet.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!