Újabb tiltakozásokat helyeztek kilátásba a fuvarozók (archív felvétel)
Fotó: YouTube
A romániai fuvarozóknak nem tetszik az üzemanyagok jövedéki adójának emelése – szerintük ezzel a kormány a magyar és az osztrák sztrádák építését finanszírozza.
2017. augusztus 09., 17:042017. augusztus 09., 17:04
2017. augusztus 09., 17:162017. augusztus 09., 17:16
Drágításokkal és tiltakozással fenyegetnek a romániai közúti fuvarozók amiatt, hogy a kormány szeptember elsejétől növelni készül az üzemanyagok jövedéki adóját, és azt mondják, a Tudose-kabinet ezzel az intézkedéssel nem tesz mást, mint támogatja az ausztriai és a magyarországi autópályaépítéseket.
„Nagyon csúnya következmények lesznek.
– kongatta meg a vészharangot a News.ro hírügynökség megkeresésére Constantin Isac, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) alelnöke.
Hozzátette: így tulajdonképpen a román kormány közvetve a két ország sztrádaépítését támogatja, hiszen ott a jövedéki adó egy részét nagy infrastrukturális beruházásokra fordítják. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy például Magyarországon a jövedéki adó egy részének a visszatérítése is gyors, 30 nap alatt megtörténik.
Az érintettek szerint a kormány által tervezett módosítás
hiszen a megváltozott körülmények között a kereskedők is kénytelenek lesznek emelni a fogyasztói árakat. „A szállító cégek mintegy 5 százaléka nem fogja túlélni, őket már a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás tavalyi emelése is sújtotta” – fűzte hozzá Constantin Isac.
Drágításokat helyezett kilátásba a Mediafax hírügynökség kérdésére Vasile Ştefănescu, a Hivatásos Fuvarozók Szövetségének (COTAR) elnöke is. „A drágább gázolaj visszatükröződik majd a jegyárakban is, mint ahogy megnövekednek az áruszállítás díjszabásai is, ami valamennyi szállításra szoruló termék drágulásához fog vezetni.
„Egyelőre úgy gondoljuk, hogy a jövedéki adó emelésére irányuló törvénytervezet egy rossz vicc a kormány részéről, de
– szögezte le a COTAR elnöke. Ő is emlékeztetett ugyanakkor, hogy amikor a Ponta-kormány kivetette az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adóját, akkor nagyon sok fuvarozó kezdett el külföldön tankolni.
Amint arról beszámoltunk, a Tudose-kabinet nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta szintén szociáldemokrata (PSD) kormánya által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni az üzemanyagok jövedéki adóját. Egy liter üzemanyag így 40-45 banival kerülhet többe szeptembertől, amikortól már hatályba is léptetnék az új intézkedést.
Nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta által vezetett szociáldemokrata (PSD) kormány által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!