Újabb tiltakozásokat helyeztek kilátásba a fuvarozók (archív felvétel)
Fotó: YouTube
A romániai fuvarozóknak nem tetszik az üzemanyagok jövedéki adójának emelése – szerintük ezzel a kormány a magyar és az osztrák sztrádák építését finanszírozza.
2017. augusztus 09., 17:042017. augusztus 09., 17:04
2017. augusztus 09., 17:162017. augusztus 09., 17:16
Drágításokkal és tiltakozással fenyegetnek a romániai közúti fuvarozók amiatt, hogy a kormány szeptember elsejétől növelni készül az üzemanyagok jövedéki adóját, és azt mondják, a Tudose-kabinet ezzel az intézkedéssel nem tesz mást, mint támogatja az ausztriai és a magyarországi autópályaépítéseket.
„Nagyon csúnya következmények lesznek.
– kongatta meg a vészharangot a News.ro hírügynökség megkeresésére Constantin Isac, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) alelnöke.
Hozzátette: így tulajdonképpen a román kormány közvetve a két ország sztrádaépítését támogatja, hiszen ott a jövedéki adó egy részét nagy infrastrukturális beruházásokra fordítják. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy például Magyarországon a jövedéki adó egy részének a visszatérítése is gyors, 30 nap alatt megtörténik.
Az érintettek szerint a kormány által tervezett módosítás
hiszen a megváltozott körülmények között a kereskedők is kénytelenek lesznek emelni a fogyasztói árakat. „A szállító cégek mintegy 5 százaléka nem fogja túlélni, őket már a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás tavalyi emelése is sújtotta” – fűzte hozzá Constantin Isac.
Drágításokat helyezett kilátásba a Mediafax hírügynökség kérdésére Vasile Ştefănescu, a Hivatásos Fuvarozók Szövetségének (COTAR) elnöke is. „A drágább gázolaj visszatükröződik majd a jegyárakban is, mint ahogy megnövekednek az áruszállítás díjszabásai is, ami valamennyi szállításra szoruló termék drágulásához fog vezetni.
„Egyelőre úgy gondoljuk, hogy a jövedéki adó emelésére irányuló törvénytervezet egy rossz vicc a kormány részéről, de
– szögezte le a COTAR elnöke. Ő is emlékeztetett ugyanakkor, hogy amikor a Ponta-kormány kivetette az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adóját, akkor nagyon sok fuvarozó kezdett el külföldön tankolni.
Amint arról beszámoltunk, a Tudose-kabinet nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta szintén szociáldemokrata (PSD) kormánya által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni az üzemanyagok jövedéki adóját. Egy liter üzemanyag így 40-45 banival kerülhet többe szeptembertől, amikortól már hatályba is léptetnék az új intézkedést.
Nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta által vezetett szociáldemokrata (PSD) kormány által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját.
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Románia folyó fizetési mérleghiánya januárban 1,646 milliárd eurót ért el, éves összevetésben 15,9 százalékkal nőtt – közölte hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR).
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!