A miniszterelnök szerint Románia sokat veszített a fekete-tengeri földgáz kitermelésének késlekedése miatt
Fotó: E-nergia.ro
Ludovic Orban új román liberális miniszterelnök szerdán azt ígérte, hogy az általa vezetett kabinet prioritásnak tekinti a fekete-tengeri földgázkitermelési projektek és egyéb energiaberuházások elmozdítását a holtpontról.
2019. november 06., 18:542019. november 06., 18:54
2019. november 06., 18:552019. november 06., 18:55
Orban részt vett a gazdasági és energetikai minisztériumban Virgil Popescu új tárcavezető beiktatási ünnepségén. Ebből az alkalomból elmondta, hogy az új kabinet gyors megoldásokat keres a különböző tervezett beruházások felgyorsítására, és
Jelezte: folyamatos párbeszédre törekszenek az üzleti szférával a különböző jogi szabályozások tekintetében is, mert csak ez biztosíthat stabilitást és kiszámíthatóságot, valamint így bizonyíthatják a beruházóknak, hogy Románia olyan ország, amelyben érdemes befektetni. Orban szerint az állam minden komoly befektető számára partner kell legyen.
Úgy vélte, hogy az elmúlt három évben Románia „több száz milliót, de lehet, több milliárd eurót is veszített” azáltal, hogy befektetési lehetőségek meghiúsultak a szociáldemokrata kormányok magatartása miatt, amelyek többször váratlan jogi szabályozásokat hoztak, amivel ellehetetlenítették a befektetők üzleti tervét, s ezzel Románia elveszítette a befektetők bizalmát.
Példaként említette a fekete-tengeri földgázkitermelés késleltetését, ami Orban szerint negatívan hat ki a román gazdaság fejlődésére. „Ami minket illet, a lehető leggyorsabban cselekszünk, hogy megoldást találjunk és elmozdítsuk a holtpontról ezeket az ország számára fontos projekteket” – mondta Orban. Hozzátette:
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt. A román parlament már tavaly októberben elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket nem tartanak elég vonzónak a befektetők, ezért az osztrák OMV-Petrom és az amerikai ExxonMobil egyelőre elhalasztotta a nyersanyag kitermelését.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!