A legálisan szerzett pénzek esetében elviekben nem kell aggódni a 70 százalékos büntetőadó miatt – szögezik le az illetékesek
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Adóhatóság (ANAF) rászállt a rokonok által egymásnak adott, utalt pénzösszegekre, amelyekre 70 százalékos adót vetne ki azzal az indoklással, hogy nem lehet dokumentumokkal bizonyítani, miszerint után már kifizettek minden szükséges adót és illetéket – kongatta meg a vészharangot a bukaresti sajtó. Most az ANAF tiszta vizet öntött a pohárba, és sietett csillapítani a kedélyeket Tánczos Barna pénzügyminiszter is.
2025. március 12., 16:502025. március 12., 16:50
2025. március 12., 17:142025. március 12., 17:14
Egy vállalkozó a jutalékából pénzt adott a lányának, az ANAF pedig most 70 százalékos adóval akarja sújtani az összeget – adta hírül kedden a Hotnews.ro hírportál Luisiana Dobrinescu bukaresti ügyvédre hivatkozva. A cikk szerint az adóellenőrök
A hír hallatán sokan összerezzentek, hiszen ma már bevált szokás, hogy a szülők pénzt utalnak gyerekeik bankszámlájára, illetve más (családi) ügyekben is gyakori, hogy rokonok különböző okból pénzt utalnak egymásnak.
Az ANAF szerdán közleményben sietett megnyugtatni a kedélyeket, hangsúlyozva, a rokonok között egymásnak adott-utalt pénz általában nem adóköteles. Hozzáteszik: ha megállapítást nyer, hogy az ellenőrzési eljárás során benyújtott adóbevallások, dokumentumok és információk helytelenek, hiányosak vagy hamisak, az adóhatóság megállapítja a jövedelemadó korrigált adóalapját és kibocsátja az adófizetést elrendelő határozatot. „A »rokonok között adott összegek« megadóztatásával kapcsolatban a nyilvánosságban megjelent információk nyomán a következőket pontosítjuk: az adótörvénykönyvről szóló 227/2015. sz. törvény 61. és 62. cikkelye meghatározza az adóköteles és nem adóköteles jövedelmek kategóriáit.
Amely kiemeli továbbá, hogy a különböző családi események (esküvők/keresztelők) alkalmával kapott összegek, amelyekről az adófizető nem köteles nyilatkozni, szintén nem adóköteles jövedelemnek minősülnek. „Az egyes személyek adóbefizetésének ellenőrzésére irányuló eljárás keretében az ANAF megvizsgálja a pénzeszközök be- és kiáramlásával kapcsolatos, az ellenőrzés alá vont személy tevékenységére vonatkozó dokumentumokat vagy információkat, figyelembe véve az adótörvénykönyv rendelkezéseit. Ugyanezen jogszabály 117. cikkelye szerint minden olyan, az adóhatóság által felfedezett jövedelemre, amelynek forrását nem azonosították, a korrigált adóalapra alkalmazott 70 százalékos adót rónak ki. Így a 70 százalékos adókulcs nem vonatkozik a 61. és 62. cikkelyben meghatározott azonosított forrásokra” – hangsúlyozza a román adóhatóság közleménye.
„Ha megállapítást nyer, hogy
az adóhatóság megállapítja a jövedelemadó korrigált adóalapját és kiadja az adófizetést elrendelő határozatot” – összegez közleményében az ANAF.
Az elmúlt öt évben jelentősen megnövekedett a természetes személyeknél végzett adóhatósági ellenőrzések száma, csupán 2023 első három negyedévében több mint 80 százalékos volt a növekedés az előző évhez képest – derül ki a Deloitte elemzéséből.
Megszólalt szerdán a témában Tánczos Barna pénzügyminiszter is.
Az adóhatóságok célja az adóelkerülés visszaszorítása, nem pedig azok megbüntetése, akik családtagjaiktól pénzt kaptak. Ugyanakkor fontos, hogy az érintett személyek együttműködjenek a hatóságokkal, ha egy esetleges ellenőrzés során erre felkérést kapnak” – írta Facebook-oldalán közzétett, kétnyelvű bejegyzésében az RMDSZ-es tárcavezető.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!