A legálisan szerzett pénzek esetében elviekben nem kell aggódni a 70 százalékos büntetőadó miatt – szögezik le az illetékesek
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Adóhatóság (ANAF) rászállt a rokonok által egymásnak adott, utalt pénzösszegekre, amelyekre 70 százalékos adót vetne ki azzal az indoklással, hogy nem lehet dokumentumokkal bizonyítani, miszerint után már kifizettek minden szükséges adót és illetéket – kongatta meg a vészharangot a bukaresti sajtó. Most az ANAF tiszta vizet öntött a pohárba, és sietett csillapítani a kedélyeket Tánczos Barna pénzügyminiszter is.
2025. március 12., 16:502025. március 12., 16:50
2025. március 12., 17:142025. március 12., 17:14
Egy vállalkozó a jutalékából pénzt adott a lányának, az ANAF pedig most 70 százalékos adóval akarja sújtani az összeget – adta hírül kedden a Hotnews.ro hírportál Luisiana Dobrinescu bukaresti ügyvédre hivatkozva. A cikk szerint az adóellenőrök
A hír hallatán sokan összerezzentek, hiszen ma már bevált szokás, hogy a szülők pénzt utalnak gyerekeik bankszámlájára, illetve más (családi) ügyekben is gyakori, hogy rokonok különböző okból pénzt utalnak egymásnak.
Az ANAF szerdán közleményben sietett megnyugtatni a kedélyeket, hangsúlyozva, a rokonok között egymásnak adott-utalt pénz általában nem adóköteles. Hozzáteszik: ha megállapítást nyer, hogy az ellenőrzési eljárás során benyújtott adóbevallások, dokumentumok és információk helytelenek, hiányosak vagy hamisak, az adóhatóság megállapítja a jövedelemadó korrigált adóalapját és kibocsátja az adófizetést elrendelő határozatot. „A »rokonok között adott összegek« megadóztatásával kapcsolatban a nyilvánosságban megjelent információk nyomán a következőket pontosítjuk: az adótörvénykönyvről szóló 227/2015. sz. törvény 61. és 62. cikkelye meghatározza az adóköteles és nem adóköteles jövedelmek kategóriáit.
Amely kiemeli továbbá, hogy a különböző családi események (esküvők/keresztelők) alkalmával kapott összegek, amelyekről az adófizető nem köteles nyilatkozni, szintén nem adóköteles jövedelemnek minősülnek. „Az egyes személyek adóbefizetésének ellenőrzésére irányuló eljárás keretében az ANAF megvizsgálja a pénzeszközök be- és kiáramlásával kapcsolatos, az ellenőrzés alá vont személy tevékenységére vonatkozó dokumentumokat vagy információkat, figyelembe véve az adótörvénykönyv rendelkezéseit. Ugyanezen jogszabály 117. cikkelye szerint minden olyan, az adóhatóság által felfedezett jövedelemre, amelynek forrását nem azonosították, a korrigált adóalapra alkalmazott 70 százalékos adót rónak ki. Így a 70 százalékos adókulcs nem vonatkozik a 61. és 62. cikkelyben meghatározott azonosított forrásokra” – hangsúlyozza a román adóhatóság közleménye.
„Ha megállapítást nyer, hogy
az adóhatóság megállapítja a jövedelemadó korrigált adóalapját és kiadja az adófizetést elrendelő határozatot” – összegez közleményében az ANAF.
Az elmúlt öt évben jelentősen megnövekedett a természetes személyeknél végzett adóhatósági ellenőrzések száma, csupán 2023 első három negyedévében több mint 80 százalékos volt a növekedés az előző évhez képest – derül ki a Deloitte elemzéséből.
Megszólalt szerdán a témában Tánczos Barna pénzügyminiszter is.
Az adóhatóságok célja az adóelkerülés visszaszorítása, nem pedig azok megbüntetése, akik családtagjaiktól pénzt kaptak. Ugyanakkor fontos, hogy az érintett személyek együttműködjenek a hatóságokkal, ha egy esetleges ellenőrzés során erre felkérést kapnak” – írta Facebook-oldalán közzétett, kétnyelvű bejegyzésében az RMDSZ-es tárcavezető.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!