Szárnyaló bérek. A Tarom pilótáinak sikerült közel 7500 lejes fizetésemelést kialkudniuk
Fotó: Facebook/Tarom
Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.
2024. július 10., 20:172024. július 10., 20:17
Az értesülések szerijt a pénzt több részletben kapják meg, ugyanakkor – miközben a romániai fizetésekhez képest már így is csillagászati összeget keresnek – javadalmazásuk még mindig elmarad más légitársaságok pilótáiétól.
A Libertatea szerint a különbség több ezer euró, legalábbis erről beszélt a lapnak Marius Popescu, a Romániai Légitársaságok Szövetségének (ACAR) elnöke.
Mint kifejtette,
„A Tarom-pilóták alapfizetése alacsony, 2000 euró körül van, de ehhez hozzájönnek még a napidíjak, a kiküldetési és egyéb pótlékok. Ha például egy kapitány Madridba repül, akkor most 240 euróval növelik a fizetését, míg korábban 160 euró volt a kapitány és 120 euró a pilóta pótléka. De még így is furcsa a számítás, mert más dolog Madridba repülni, ami 3 órát vesz igénybe, és más Bécsbe repülni, ahol ugyanannyit kapunk. Összességében egy kapitány körülbelül 5000 eurót keres havonta a Taromnál” – mondta Popescu a Libertateának.
Külön e-mail címet hozott létre a TAROM légitársaság a hétfői járattörlések miatt esedékes kártérítések igénylésére.
Ehhez az összeghez hozzáadódik a munkabeszüntetés utáni tárgyalásokon kialkudott 1500 euró, így a fizetések összesen 6500 eurót tesznek ki havonta.
Ám ezzel még mindig messze vannak a többi légitársaságtól.
„A Wizz Airnél ugyanez a kapitány 11 000-12 000 eurót kereshet havonta, míg az Etihadnál, az Emirates-nél vagy a Turkish Airlines-nál 15 000-16 000 eurót. Nyugaton, az Air France-nál vagy a KLM-nél, amelyek ugyanahhoz a csoporthoz tartoznak, egy 30 éves szolgálati idővel rendelkező kapitány 30 000 eurót kereshet a nyári hónapokban” – tette hozzá Popescu.
A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.
Mint arról beszámoltunk, a Tarom hétfőn tíz bel- és külföldi járatát törölte „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt.
A romániai pilóták szakszervezete (SPLR) közölte, hogy
A tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is.
Azt írták,
Az Agrepres felidézi: Sorin Grindeanu közlekedési miniszter ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a vállalatnak ki kell majd fizetnie a kártérítéseket az utasoknak. Hozzátette: ő a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka értesült arról, hogy a légitársaság pilótáinak mintegy 20 százaléka átmenetileg „repülésre alkalmatlannak” nyilvánította magát.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!