Szárnyaló bérek. A Tarom pilótáinak sikerült közel 7500 lejes fizetésemelést kialkudniuk
Fotó: Facebook/Tarom
Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.
2024. július 10., 20:172024. július 10., 20:17
Az értesülések szerijt a pénzt több részletben kapják meg, ugyanakkor – miközben a romániai fizetésekhez képest már így is csillagászati összeget keresnek – javadalmazásuk még mindig elmarad más légitársaságok pilótáiétól.
A Libertatea szerint a különbség több ezer euró, legalábbis erről beszélt a lapnak Marius Popescu, a Romániai Légitársaságok Szövetségének (ACAR) elnöke.
Mint kifejtette,
„A Tarom-pilóták alapfizetése alacsony, 2000 euró körül van, de ehhez hozzájönnek még a napidíjak, a kiküldetési és egyéb pótlékok. Ha például egy kapitány Madridba repül, akkor most 240 euróval növelik a fizetését, míg korábban 160 euró volt a kapitány és 120 euró a pilóta pótléka. De még így is furcsa a számítás, mert más dolog Madridba repülni, ami 3 órát vesz igénybe, és más Bécsbe repülni, ahol ugyanannyit kapunk. Összességében egy kapitány körülbelül 5000 eurót keres havonta a Taromnál” – mondta Popescu a Libertateának.
Külön e-mail címet hozott létre a TAROM légitársaság a hétfői járattörlések miatt esedékes kártérítések igénylésére.
Ehhez az összeghez hozzáadódik a munkabeszüntetés utáni tárgyalásokon kialkudott 1500 euró, így a fizetések összesen 6500 eurót tesznek ki havonta.
Ám ezzel még mindig messze vannak a többi légitársaságtól.
„A Wizz Airnél ugyanez a kapitány 11 000-12 000 eurót kereshet havonta, míg az Etihadnál, az Emirates-nél vagy a Turkish Airlines-nál 15 000-16 000 eurót. Nyugaton, az Air France-nál vagy a KLM-nél, amelyek ugyanahhoz a csoporthoz tartoznak, egy 30 éves szolgálati idővel rendelkező kapitány 30 000 eurót kereshet a nyári hónapokban” – tette hozzá Popescu.
A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.
Mint arról beszámoltunk, a Tarom hétfőn tíz bel- és külföldi járatát törölte „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt.
A romániai pilóták szakszervezete (SPLR) közölte, hogy
A tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is.
Azt írták,
Az Agrepres felidézi: Sorin Grindeanu közlekedési miniszter ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a vállalatnak ki kell majd fizetnie a kártérítéseket az utasoknak. Hozzátette: ő a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka értesült arról, hogy a légitársaság pilótáinak mintegy 20 százaléka átmenetileg „repülésre alkalmatlannak” nyilvánította magát.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!