Szárnyaló bérek. A Tarom pilótáinak sikerült közel 7500 lejes fizetésemelést kialkudniuk
Fotó: Facebook/Tarom
Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.
2024. július 10., 20:172024. július 10., 20:17
Az értesülések szerijt a pénzt több részletben kapják meg, ugyanakkor – miközben a romániai fizetésekhez képest már így is csillagászati összeget keresnek – javadalmazásuk még mindig elmarad más légitársaságok pilótáiétól.
A Libertatea szerint a különbség több ezer euró, legalábbis erről beszélt a lapnak Marius Popescu, a Romániai Légitársaságok Szövetségének (ACAR) elnöke.
Mint kifejtette,
„A Tarom-pilóták alapfizetése alacsony, 2000 euró körül van, de ehhez hozzájönnek még a napidíjak, a kiküldetési és egyéb pótlékok. Ha például egy kapitány Madridba repül, akkor most 240 euróval növelik a fizetését, míg korábban 160 euró volt a kapitány és 120 euró a pilóta pótléka. De még így is furcsa a számítás, mert más dolog Madridba repülni, ami 3 órát vesz igénybe, és más Bécsbe repülni, ahol ugyanannyit kapunk. Összességében egy kapitány körülbelül 5000 eurót keres havonta a Taromnál” – mondta Popescu a Libertateának.
Külön e-mail címet hozott létre a TAROM légitársaság a hétfői járattörlések miatt esedékes kártérítések igénylésére.
Ehhez az összeghez hozzáadódik a munkabeszüntetés utáni tárgyalásokon kialkudott 1500 euró, így a fizetések összesen 6500 eurót tesznek ki havonta.
Ám ezzel még mindig messze vannak a többi légitársaságtól.
„A Wizz Airnél ugyanez a kapitány 11 000-12 000 eurót kereshet havonta, míg az Etihadnál, az Emirates-nél vagy a Turkish Airlines-nál 15 000-16 000 eurót. Nyugaton, az Air France-nál vagy a KLM-nél, amelyek ugyanahhoz a csoporthoz tartoznak, egy 30 éves szolgálati idővel rendelkező kapitány 30 000 eurót kereshet a nyári hónapokban” – tette hozzá Popescu.
A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.
Mint arról beszámoltunk, a Tarom hétfőn tíz bel- és külföldi járatát törölte „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt.
A romániai pilóták szakszervezete (SPLR) közölte, hogy
A tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is.
Azt írták,
Az Agrepres felidézi: Sorin Grindeanu közlekedési miniszter ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a vállalatnak ki kell majd fizetnie a kártérítéseket az utasoknak. Hozzátette: ő a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka értesült arról, hogy a légitársaság pilótáinak mintegy 20 százaléka átmenetileg „repülésre alkalmatlannak” nyilvánította magát.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!