Szárnyaló bérek. A Tarom pilótáinak sikerült közel 7500 lejes fizetésemelést kialkudniuk
Fotó: Facebook/Tarom
Megérte hétfőn csoportosan „beteget jelenteni” a Tarom román légitársaság pilótáinak: a cég vezetésével folytatott tárgyalásokat követően 1500 euróval – mintegy 7460 lej – nő a fizetésük.
2024. július 10., 20:172024. július 10., 20:17
Az értesülések szerijt a pénzt több részletben kapják meg, ugyanakkor – miközben a romániai fizetésekhez képest már így is csillagászati összeget keresnek – javadalmazásuk még mindig elmarad más légitársaságok pilótáiétól.
A Libertatea szerint a különbség több ezer euró, legalábbis erről beszélt a lapnak Marius Popescu, a Romániai Légitársaságok Szövetségének (ACAR) elnöke.
Mint kifejtette,
„A Tarom-pilóták alapfizetése alacsony, 2000 euró körül van, de ehhez hozzájönnek még a napidíjak, a kiküldetési és egyéb pótlékok. Ha például egy kapitány Madridba repül, akkor most 240 euróval növelik a fizetését, míg korábban 160 euró volt a kapitány és 120 euró a pilóta pótléka. De még így is furcsa a számítás, mert más dolog Madridba repülni, ami 3 órát vesz igénybe, és más Bécsbe repülni, ahol ugyanannyit kapunk. Összességében egy kapitány körülbelül 5000 eurót keres havonta a Taromnál” – mondta Popescu a Libertateának.
Külön e-mail címet hozott létre a TAROM légitársaság a hétfői járattörlések miatt esedékes kártérítések igénylésére.
Ehhez az összeghez hozzáadódik a munkabeszüntetés utáni tárgyalásokon kialkudott 1500 euró, így a fizetések összesen 6500 eurót tesznek ki havonta.
Ám ezzel még mindig messze vannak a többi légitársaságtól.
„A Wizz Airnél ugyanez a kapitány 11 000-12 000 eurót kereshet havonta, míg az Etihadnál, az Emirates-nél vagy a Turkish Airlines-nál 15 000-16 000 eurót. Nyugaton, az Air France-nál vagy a KLM-nél, amelyek ugyanahhoz a csoporthoz tartoznak, egy 30 éves szolgálati idővel rendelkező kapitány 30 000 eurót kereshet a nyári hónapokban” – tette hozzá Popescu.
A Tarom vezetősége párbeszédet folytatott és megállapodott a repülőszemélyzettel, így kedd reggel már mind a belföldi, mind a nemzetközi járatok a menetrend szerint közlekednek – tájékoztatott kedden a légitársaság.
Mint arról beszámoltunk, a Tarom hétfőn tíz bel- és külföldi járatát törölte „a repülőszemélyzet tagjainak ideiglenes elérhetetlensége” miatt.
A romániai pilóták szakszervezete (SPLR) közölte, hogy
A tájékoztatás szerint akciójukkal vészharangot kongattak, mivel a vállalat vezetősége hosszú ideje mellőz számos „kritikus tényezőt”, köztük az utasbiztonságot is.
Azt írták,
Az Agrepres felidézi: Sorin Grindeanu közlekedési miniszter ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a vállalatnak ki kell majd fizetnie a kártérítéseket az utasoknak. Hozzátette: ő a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka értesült arról, hogy a légitársaság pilótáinak mintegy 20 százaléka átmenetileg „repülésre alkalmatlannak” nyilvánította magát.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!