Zabkiszi: csak nyelni kell, rágni nem szokás

Böjtidőben elővehetjük nagyanyáink recepteskönyvéből a kiszit •  Fotó: András Tamás

Böjtidőben elővehetjük nagyanyáink recepteskönyvéből a kiszit

Fotó: András Tamás

A zabkiszi igen régi étel. Azt hihetnénk, hogy még az alapját jelölő szó, a zabtócs is kikopott nyelvünkből. Hogy ez mennyire nem így van, bizonyítja a Régi ételeink nyomában című, tavaly ősszel napvilágot látott receptgyűjtemény. 

Molnár Melinda

2020. március 01., 15:412020. március 01., 15:41

2020. március 01., 15:422020. március 01., 15:42

A homoródkarácsonyfalvi, akkor 95 éves Benedek Ilka néni elmondása szerint régen sokszor készített kiszit. Alma- vagy szilvalével a családja nagyon szerette. Másutt kovásszal is megkelették, és úgy főzték, mint a kását. Igazi hamvazószerdai fogást, és mellé néhány böjti erénygyakorlatot kínálunk.

A népi táplálkozás térképén a kiszi, kiszej, kiszil Székelyföldtől Gömörön, Kelet-Szlovákián, Ukrajnán át a karintiai Alpok német falvaiig fellelhető. A kiszi néhol savanyú böjti levest jelent.

Zabliszt

Fogalomtáramban a zabkása, ahogy öreg dajkánk emlegette, egyenértékű volt a szegénységgel.

A zabkenyeret és mindenféle más, zabból készült élelmiszert a háborúval hozott összefüggésbe a mi szép emlékű Jula nénink. Így hát szerintem békeidőben nem is volt helye a konyhánkban.

Pedig ha nem is tudományos magyarázattal fűszerezve, de nagyon jól tudták a régiek, mi jó a szervezetnek. Ma már bizonyított, hogy a zabliszt szénhidráttartalma alacsonyabb a búzaliszténél. Nem emeli meg a vércukorszintet, mert lassabban szívódik fel. Beilleszthetik étrendjükbe a cukorbetegek és inzulenrezisztenciások is. Jótékonyan hat a bélműködésre, a koleszterinszintre, és támogatja az immunrendszert. Hozzátehetjük azt is, hogy egészséges alapanyagként gazdagítja táplálkozásunk palettáját, nem csak nagyböjtben. Kriza János feljegyezte: a kiszit „csak nyelni kell, rágni nem szokás”.

Cebere vajda és Konc király

A Magyar Néprajzi Lexikonban olvashatjuk: „A kemencében szárított zabot malomban őrletik, a héjrészeket kirostálják. A lisztet meleg vízzel híg péppé keverve néhány napig magában erjedni hagyják, Más változat szerint a lisztet forrázzák, kihűlve kovászmaggal kenyérszerűen bekovászolják, amikor megkel, langyos vízzel elegyítik. Csak a tetejére felszálló fehér lét főzik.”

És már ott is vagyunk a néhány évvel korábban jobbára csak a népmesékből ismert, ma egyre divatosabbá váló ciberénél vagy cibrénél. Nem is kell tovább keresnünk, hogy elmondhassuk:

értjük már a régi böjti időszakok jelképeinek, Konc királynak és Cibere vajdának – akik harcban állnak ilyenkor – a jelentését.

Nagyböjt mint erénygyakorlat

A szent negyven napot, azaz a nagyböjtöt érdemes úgy megélni, mint egy negyven hétköznapon át tartó erénygyakorlatot. Aminek csak egyik része a lemondás: például a traktákról. Lényege a mértékletesség és a jó cselekedetek gyakorlása, amelyek nemcsak a testet, de a lelket is felkészítik a kereszténység legnagyobb ünnepére, a húsvétra.

Érdemes lenne idén az eleink nyomdokába lépve böjtölni: nem vásárolgatni, ami a kezünk ügyébe kerül, hanem az évszakra jellemző alapanyagokat előnyben részesíteni.

Gondolok itt a hüvelyesek, gyökérzöldségek, olajos magvak, gabonafélék, aszalt gyümölcsök észszerű felhasználására. A húsmentességet egyetlen nagyböjti napra korlátozza a mai böjti rendtartás, és ez a hamvazószerda (a nagypéntek mint szigorú böjtös nap már a húsvéti szent három nap része).
A bűnbánat témája lehet idén a pazarlás is. Gyakorolhatnánk a régi gazdasszonyok szokását, akik kinyitották a kamra ajtaját, megnézték, mi van ott, és azokból az alapanyagokból főztek.

Zablisztet és ne zabpelyhet használjunk a kiszi elkészítéséhez •  Fotó: András Tamás Galéria

Zablisztet és ne zabpelyhet használjunk a kiszi elkészítéséhez

Fotó: András Tamás

„Böjtölésedet ne az emberek lássák”

Már Jézus is felhívta tanítványai figyelmét a jókedvű, önkéntesen vállalt, Istennek tetsző böjtölésre. „Amikor böjtöltök, ne nézzetek komoran, mint a képmutatók, akik eltorzítják arcukat, hogy lássák az emberek böjtölésüket. Bizony, mondom néktek: megkapták jutalmukat. Amikor pedig te böjtölsz, kend meg a fejedet, és mosd meg az arcodat, hogy böjtölésedet ne az emberek lássák, hanem Atyád, aki rejtve van; és Atyád, aki látja, ami titokban történik, megfizet neked.” (Mt 6, 16–18)

Kezdjük tehát szívből jövő örömmel a nagyböjtöt!

Aminek fontos része a szeretet cselekedeteinek gyakorlása. Legyen benne örömszerzés, szabad elhatározásból vállalt többlet, olyan, ami nem csupán a testünket, hanem szellemi és lelki életünket is szolgálja – tiszta gondolatokkal, önmagunk és mások felé történő megbocsátással, kiengesztelődéssel.

Megfontoltabban

A fenti gondolatok foglalkoztattak, mintegy nagyböjti előkészületül, míg a kiszihez kapcsolódó tartalmakat olvasgattam.

Jó lenne meglepni egy adag kiszivel olyan idős ismerőseimet, akik ismerték, kedvelték egykor. Megpróbálhatnám az alábbi receptet kelesztve, figyelve a kovász szemnek láthatatlan, de annál fontosabb ténykedését. Nem száradnának a konyhapulton az almák se, ha a kihűlt kiszi mellé feltálalnám főtt levüket avagy az almapürét. És nem utolsósorban lelkemben kiengesztelném Jula nénit, amiért kislányként ócsároltam a zabkiszit, pedig milyen szeretettel ajánlgatta, kínálta.

Könnyed, frissítő fogás

Az alábbi receptet elsősorban Benedek Ilka néninek köszönjük, aki megtanította készítőjének, az oklándi Frunzea Annamáriának, valamint a térség régi ételeit felkutató Homoród–Küküllő LEADER Egyesületnek, illetve a Régi ételeink nyomában című, falvaink népi táplálkozásából ízelítőt nyújtó gasztrokiadvány létrehozóinak, Lázár László elnöknek és Török Imrének.

Hozzávalók: 10 dkg zabliszt, annyi forró víz, amennyit a liszt felvesz, aszalt szilva vagy aszalt alma leve. (Az aszalt gyümölcsöket megfőzzük, és azok levével tálaljuk a kiszit.)

Elkészítés: ha a zablisztben sok lenne a korpa, előbb fátyolszitával átszitáljuk, és azután forrázzuk le a vízzel. Addig kavargatjuk, amíg megkocsonyásodik. Ha kihűl, felkockázzuk, és aszalt szilva vagy alma levével kínáljuk. Frunzea Annamária az ételkóstoláshoz aszalt áfonyát tálalt vendégeinek, akik vallják: „a zabkása íze és az aszalt gyümölcs tökéletesen harmonizált egymással”. Egy könnyed és frissítő falatozásban volt részük.

Kívánjuk, legyen részünk nekünk is belőle ebben a nagyböjtben!

Tipp: kínálhatunk a kiszi mellé tejet, mézes vagy cukros vizet, esetleg lekvárt is.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot február 26-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba