Megtöri a betonrengeteg szürkeségét, csillapítja az épület energiaéhségét, hasznosítja az esővizet, és tisztítja a levegőt. A zöldtetőnek csak haszna van
Fotó: Pixabay.com
A növényzettel betelepített ingatlantetők nagy népszerűségnek örvendenek tőlünk nyugatabbra, Romániában azonban legfeljebb saját esztétikai és ökológiai igényeinket tudjuk kielégíteni azzal, ha növényeket telepítünk a magán- és tömbházak, irodaházak legmagasabb pontjára, hiszen ez jogi és adminisztratív szempontból egyáltalán nincs szabályozva. Holott a zöldtetőknek köszönhetően ki lehetne terjeszteni a városi zöldterületeket, ami különösen az agglomerációkban (lenne) létfontosságú, nem mellesleg pedig esztétikailag is javítanának a tömbháznegyedek betonszürke egyhangúságán. Erdélyi műemlékvédelmi építésszel, tájépítésszel és parlamenti képviselővel jártuk körül a zöldtetőt – egyelőre csak gondolatban.
2020. július 14., 11:222020. július 14., 11:22
A legideálisabb eset az, ha már egy épület tervezésénél számolunk a tető „zöldítésével”, növényekkel való beültetésével, de nem lehetetlen küldetés a már meglévő épületekre sem zöldtetőt telepíteni – vélik egyhangúlag a témában kiadványunknak nyilatkozó szakemberek. Guttmann Szabolcs kolozsvári építész, műemlékvédelmi szakember szerint minden további nélkül elképzelhető, hogy egy hetvenes-nyolcvanas években épült tömbház tetejére tervezzünk zöldfelületet, hiszen látjuk, hogy ezek a tömbházak sok esetben még egy pluszemeletet is kibírtak, és ott a hasznos terhelés jóval nagyobb, mint egy zöldtetős kialakításnál.
– hívta fel a figyelmet a szakember. Hiszen nem szabad elfelejteni, hogy egy tömbház esetében közös felületről van szó, az igényesebb megoldást jelentő zöldtető pedig idővel egyre több gondozást igényel. Guttmann hangsúlyozta: számos kertészeti tényezővel kellene foglalkozni, például több odafigyelést igényelne a csapadék elfolyatása, hiszen a csatornarendszerek most is sokszor eldugulnak a befújt falevelek, por miatt, így el lehet képzelni, hogy egy zöldtető mennyivel komolyabb gondozást igényelne.
– magyarázta az építész. Számolni kell például azzal, hogy egy zöldövezet vastagabb réteget jelent, mint a hagyományos tetőzet, és ezt összhangba kell hozni a meglévő infrastruktúrával is, így például meg kell tervezni, hogy a lépcsőházból, padlásról miként jutunk a zöldtetőre, de mindez persze utólag is kialakítható. Kérdés, hogy ez a csatlakozás funkcionálisan mennyire hatékony, mennyire tudja kihasználni az épület.
A szakember kifejtette: mindenekelőtt át kell nézni az épület teljes statikai vázát, és a szakvélemény alapján megbecsülni a pluszterhet, így kiderül, hogy az ingatlan megbírja-e a pluszsúlyt vagy meg kell erősíteni a statikai vázat. Elképzelhető, hogy a gépészet terén is módosításra van szükség, például a csapadékvíz-elvezető rendszerben, és azt is meg kell vizsgálni, hogy elegendő-e a természet adta mennyiség vagy mesterséges öntözés szükséges.
Guttmann Szabolcs maga is tervezett zöldtetőt a nagyszebeni Thália – volt barokk – színház felújításánál, de a tulajdonos végül megriadt a gondozással járó plusztehertől, ezért a terv nem valósult meg. „Itt az új szárnyak mind terasztetősek, hogy ne versengjenek a barokktetős főszárnnyal, tíz év után pedig szükségessé vált a felújítás. Akkor ajánlottuk ezt a zöldtetős megoldást, mert ez bizonyos fokig a hőszigetelést is pótolná, és nem utolsósorban jobban illeszkedne ebben a táji viszonyokhoz is” – fejtette ki.
Guttmann Szabolcs egyébként a terasztetők esetében a visszafogottságra törekedett, és azt is figyelembe vette, hogy ezekre a helyszínekre többnyire azok mennek fel, akik ott dolgoznak, közönségbejárás legfeljebb a koncertek szünetében lenne, tehát arra lehetett számítani, hogy egyhamar nem tapossák ki a növényeket. A tulajdonos végül kőre cserélte, mert azt egyszerűbb karbantartani, másfelől most azért is előnyösebb, mert ott lehet előadásokat, kisebb koncerteket is tartani – idézte fel Guttmann Szabolcs, aki korábban Nagyszeben főépítésze volt.
Sokat tárgyaltak a kolozsvári Szent Mihály-templomról is, hogy bizonyos helyeken a kő vagy a fű lenne az ideális. „Az építészeti és urbanisztikai koncepciónak alávetve fontos az a kérdés, hogy mire akarjuk használni az adott területet” – hangsúlyozta a szakember.
Eseményközpontú, tehát lehetetlenség lett volna megtartani a parkot és a füvet, mert akkor az események hátterében valami más épület jelenik meg, és valami más szimbolizálná Kolozsvárt. Ilyen egyszerűen változhat egy járófelület szimbolikája az épület, a várostér kialakításában.
Mindig több szemszögből kell megvizsgálni, hogy hol előnyös, ha egy kis zöldfelületet vissza tudunk varázsolni az aszfaltozott városba. Ezt az ötödik, silány homlokzatot a modernizmus úgy alakította ki, hogy csak a funkcionalitásra gondolt, és a legolcsóbb, nem bejárható terasztetőkkel „rendezte le” a tömbházak legmagasabb pontját. A városok egyébként akár közpénzt is fordíthatnának ilyen jellegű beruházásokra, illetve urbanisztikai döntésekkel segíthetnék az ez irányú karbantartási munkálatokat.
„Ehhez biztosítani kell a nyitott tornyokat, hogy a turisták felmehessenek, szétnézhessenek, és rácsodálkozzanak erre a látványos egységre. Kolozsváron is egy-két éven belül megnyílik a Szent Mihály-templom tornya, de onnan már a központ is kérdőjeles képet mutat, hiszen a századfordulón sok bádogfedelet használtak, aztán terasztetős megoldásokat is látunk, és rengeteg tűzfalat” – vázolta a „magaslati” helyzetet az építész.
A növénnyel beültetett tetőzetek ehhez képest hasznosak lennének, látványosak, és nem mellékesen a levegőminőségen is javítanának.
Akár egy új rendelkezés formájában, mint amikor a történelem során egyszer csak azt mondták, hogy mostantól ezt a típusú cserepet használhatod, mert ez elégíti ki a kor igényeit. Például Szebenben mai napig mereven betartják azt, hogy pikkelycserepes háztetők legyenek, hogy egységes képet adjon a belváros. De olyan településen, ahol már száz éve más és más tetőt használtak, körül kell nézni, milyen típusú bádogtetők vannak, hogy az mondjuk ne csillogjon, hanem legyen matt, és így akár együtt lehetne használni a zöldtetős megoldással” – vázolta fel Guttmann Szabolcs.
Variációk egy témára. A tető parkosítása élő lakóközösségi térré varázsolhatja a kihasználatlan épületfelületet
Fotó: Pixabay.com
A zöldtető kialakításához építkezési engedély szükséges, mivel másfajta terhelést, más anyaghasználatot feltételez, így nem olyan munkálatnak minősül, mint egy általános karbantartás, ami egyébként a lakóközösség kötelessége. Inkább ahhoz hasonlít, mint amikor a tömbházat hőszigetelik, abban az esetben is ki kell váltani az építkezési engedélyt. Hőszigetelés szempontjából a zöldtető a vízszintes felület szigetelésébe tud bekapcsolódni, és ha pontosan végezték a műszaki számításokat, akkor a homlokzati hőszigeteléssel együtt egy másik kategóriába emeli az épületet.
Guttmann Szabolcs azt is megemlítette, hogy amikor hőszigetelésről beszélünk, nem elég csak a homlokzatokat szigetelni, hanem az európai elvárásoknak megfelelően a pincétől a padlásig mindent figyelembe kell venni. „Nálunk nem annyira tisztázott még, hogy egy bizonyos kategóriába tartozó épület mennyit veszít vagy nyer piaci értékéből, ha kevesebb vagy több energiát fogyaszt, de
Ez esetben szükséges, hogy építkezési engedély fémjelezze azt, hogy miután megvalósították a zöldtetőt, ez az épület már jobb kategóriába tartozik, egy kortárs energetikai megoldásban részesült” – magyarázta az építész.
Egy zöldtetőnél az is lényeges szempont lehet, hogy pótolja az épület által elvett zöldfelületet, ugyanakkor a vízgazdálkodási kritérium sem mellékes, hiszen egy ilyen felület hosszabb ideig tartalékolja a nedvességet, ami vissza is vezethető a környezetbe, miközben a hagyományos tetőről a csapadék egyszerűen lefolyik a csatornán – hívta fel a figyelmet Simpf Rajmond tájépítész. Rajmond a Sapientia EMTE marosvásárhelyi karának kertészmérnöki szakán végzett, négy éve dolgozik tájépítészként Budapesten, és maga is tervezett már zöldtetőket.
– magyarázta a szakember. „A környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve Budapesten sok irodaházat már eleve így építenek, mintegy nyolcvan százalékukat már úgy tervezik meg, hogy a tetőn zöld növényzetet alakítanak ki. Az itt élő, irodaházban dolgozó emberek kevés zöldterületet látnak, így a zöldtető azt az érzést kelti bennük, hogy közelebb vannak a természethez” – tudtuk meg.
Míg előbbinél a kertet az aktív használati igényekhez formáljuk, az extenzívnél a helyi ökológiai adottságok figyelembevételével alakítjuk ki a vegetációt, itt elsősorban a növényzet a lényeg, és nem aktív használatra tervezik. A rétegvastagságtól függ, hogy milyen a termőközeg, ami hasznosítható, ez a tervezéstől függ, és még az elején dönteni kell, hogy aktívan vagy passzívan akarjuk-e használni – magyarázza a tájépítész.
Ha a passzív mellett voksolunk, vékonyabb lesz a termőközeg, ez kisebb súlyt jelent, és erre pozsgás, azaz szárazságtűrő növényeket szoktak telepíteni, ez nem is igényel akkora gondozást. Csak ültetéskor kell alaposabban foglalkozni velük, amíg be nem gyökereznek, „amíg be nem áll a kert”, ez intenzív locsolást jelent pár hónapig, egy évig.
„Van arra példa Magyarországon, hogy magánszemélyek is kifejezetten zöldtetőt kértek, és így terveztették meg az épületet. A legújabb zöldtetőket úgy alakítják ki, mint egyfajta tartályt.
Ebben tároljuk a vizet, a tárolt víz pedig párologtatás útján visszakerül a felső részbe, a növényekhez, amelyek így táplálkoznak. Visszaforgatásos, önellátó rendszernek nevezzük, többletcsapadék esetén pedig van egy elfolyó rendszer, ami a csatornába vezeti a vizet, de bizonyos mennyiségű csapadék megtartására is alkalmas, ami a tető felmelegedése esetén ismét párologni kezd”– részletezte a zöldtető „életét” a szakember.
Romániában egyelőre sajnos semmiféle ösztönző rendszer, határozat, program, stratégia nem létezik a zöldtetők kialakítására vonatkozóan. „Ez egy nem létező téma, legfeljebb önkéntes alapon bevállalt projektként érvényesülhet” – fogalmazott kiadványunknak Korodi Attila Hargita megyei parlamenti képviselő, volt környezetvédelmi miniszter. Mint megtudtuk,
Ezt például szigeteléssel, a fűtésrendszer átalakításával, a tetőszerkezet feljavításával lehet elérni, és igazolni, hogy az adott beruházásoktól az épület valóban hatékonyabbá vált energetikai szempontból.
Hőháztartás szempontjából sokat jelenthet a zöldtető, de Korodi elmondása szerint a témával külön nem foglalkoztak, hiszen figyelembe véve, hogy az építkezésekkel kapcsolatban olyan „alapszükségletek” vannak napirenden, mint a lakhatóság vagy az irodaház-fejlesztések, a növényzettel beültetett tetőzetek marginális témának számítanak.
Az európai normák szerint egyébként az egy főre eső zöldövezetnek 26 négyzetméternek kell lennie, ráadásul ez a hazai szabályozásban is szerepel. A törvényes keret azonban nem tér ki az épületek tetején lévő zöld felületekre, kifejezetten az alapfelületekre vonatkozik. Korodi Attila rámutatott: a környezetvédelmi minisztérium sajnos nem is igazán figyel erre a kérdésre, korábban ugyan voltak zöldövezetesítési programok, sok településen pedig eleget is tesznek az előírásoknak, de a nagyvárosi agglomerációkban messzemenően nem teljesülnek ezek a számok, és ez komoly gondot jelent.
„Nem tekinti prioritásnak a szaktárca, pedig a légszennyezés szempontjából ez az egyik legfontosabb kérdés. A városok folyamatosan terjeszkednek, állandóan külterületek minősülnek át belterületekké, az arányokat viszont meg kell tartani. Fontos, hogy egy zöldövezet hasznosítása miként történik: egy erdős vidéken fekvő, közepes méretű városnál ez kevesebb gondot jelent, de a nagyvárosokban, ahol gyorsan történik a település terjeszkedése, meghatározó” – hívta fel a figyelmet Korodi Attila.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot július 13-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!