Györgypál Kadocsa
Fotó: Kristó Róbert
Harminckét éve él Svédországban a csíkszeredai születésű Györgypál Kadocsa jégkorongedző, akinek egyik neveltje, a háromszoros Stanley Kupa-győztes Niklas Hjalmarsson újra hallatott magáról.
2020. június 18., 17:492020. június 18., 17:49
A 63 éves Györgypál Kadocsa, a csíkszeredai jégkorongsport egykori tehetséges, ifjúsági válogatott játékosa 32 éve települt ki Svédországba. Itthon ifjúságiként a Márton Áron Gimnázium híres csapatának, a Lyceumnak volt a tagja, felnőtt szintén egyetemi évei alatt a Kolozsvári Agronomia színeiben hokizott, majd miután mérnöki oklevelet szerzett, a Gyergyó játékosa volt, ezt követően kért politikai menedékjogot Skandináviában.
Tíz évvel ezelőtt cikkeztünk róla, akkor leírtuk, hogy Eksjö városában lakik, pszichopedagógusként dolgozik. A hokitól nem szakadt el egy percre sem, már első svédországi évei alatt edzői képesítést szerzett, és rendszeresen edzett gyermek- és ifjúsági csapatokat. Hosszú éveken át a HC Eksjö elismert edzője volt.
„A svédek nem erőszakosak, nem erőltetik rád azt, amit ők tudnak, de hagyják, hogy ellopd tőlük a tudást. Én mindig mindenkitől tanultam egy keveset. Szakmai szempontból az a mottóm, hogy mindig kell tanulnunk, fejlesztenünk magunkat. A jó pap is holtig tanul” – vallja. A székely edző szerénységét jellemzi, hogy amikor neves tanítványáról érdeklődtünk, azt mondta: „nem kell túlozni, én csak gyermekkorában, tizenöt éves koráig dolgoztam Hjalmarssonnal”.
– Utoljára tíz éve azt írta a Székelyhon, hogy Györgypál Kadocsának is szerepe volt Niklas Hjalmarsson karrierjében, 15 éves koráig nevelőedzője volt. Mi történt azóta Hjalmarssonal, milyen sikerekkel gazdagodott, milyen elismerésekben részesült?
– Niklas 2010 óta már háromszoros Stanley Kupa-győztes. Mindhárom győzelmet a Chicago Blackhawks színeiben érte el. Három éve eladták az Arizona Coyotes-nak, amit nagyon bánnak, mert azóta is lejtmenetben van a Chicago. Az utóbbi hetekben az NHL-es szakértők, újságírók, edzők, játékosok összeállították az ideális kapus, csatár és védő profilját – különböző kvalitások alapján.
Niklas Hjalmarsson. Amikor Stanley Kupát nyert, Györgypál Kadocsát is kitüntették Eksjőben
Fotó: sportsnet.ca
– Több más neves hokis elindításában is fontos szerepet játszott. Kik ők, és melyik csapatokban játszanak?
– Egy svéd statisztika szerint a kis egyesületekből tízévente kerül ki egy-egy SHL-/Allsvenskas-játékos. Egy kis klub, az Eksjö HC, ahol én dolgoztam, ezt messze felülmúlta. Tőlünk került ki a Jönköping, a Hv71 első számú kapusa, Jonas Gunnarson, aki szintén megjárta az NHL-t. Fiatalabb korában minden korosztályos válogatottban benne volt. Egy másik általunk kinevelt világszintű kapus a 20 éves Jesper Eliasson, aki a tavalyi U20-as vébén bronzérmet szerzett. Jespert a Växjö Lakers igazolta le.
A Detroit draftolta. Kitűnő fizikumú, jól olvassa a játékot, emlékszem, 14 éves koráig nem tudta eldönteni, hogy védő lesz-e vagy kapus, egy területi válogatottba kapusként hívták be, és ez döntötte el a sorsát. Fontos megemlíteni Linnea Anderssont, a Hv71 női csapatának védőjét, aki megjárt minden korosztályos válogatottat, és most már a felnőtt svéd női válogatott tagja. Hihetetlen munkabírás, komolyság és taktikai érettség jellemző rá. A számos tőlünk indult játékos közül még megemlíteném Jakob Bruggemant (svéd bajnok az U20-ban) és Felix Wermelint, aki az első osztályú Troja Ljungby játékosa. Szép jövő áll előttük.
– Három évvel ezelőtt arról olvashattunk, hogy részt vállalt a magyar hoki fellendítésében, mentor-edzői, előadói feladatokat vállalt el. Tart még ez a kapcsolat?
– Három évvel ezelőtt, 2017-ben egy rövid ideig mentor-edzőként dolgoztam a Magyar Jégkorongszövetség alkalmazásában.
Jelen pillanatban a Budapesti KSI U12-es és U14-es csapatának munkáját segítem.
– Követi a székelyföldi hokicsapatok szereplését az Erste Ligában? Az eltelt 30 év alatt kereste meg valaki Romániából, kérték ki szakmai véleményét erdélyi hokis berkekben?
– Rendszeresen követem az Erste Liga eredményeit, szorítok a székely csapatokért, minden szinten. Nem kérték ki a véleményem, de úgy gondolom, hogy nagyon sok jó és felkészült edzőnk van otthon is.
– Gazdag tapasztalata van az utánpótlás-nevelésben. Kiből lesz jó hokis?
– Nagyon összetett a válasz, hosszú a nevelési folyamat, és sok mindentől függ, hogy kiből lesz világszintű jégkorongozó. De mindig eszembe jut egy orosz hokis berkekben terjengett sztori. Az idősebb hokibarátok még emlékeznek a híres szovjet edzőre, Taraszovra. Ő az 1970-es évek elején ötven tízéves gyereket toborzott. Már az érkezésnél elosztotta őket két öltözőbe, és mondta segítőinek, hogy az 1-es öltözőbe került gyermekek simán legyőzik majd a 2-es öltöző csapatát. Erre rácsodálkozott mindenki, és kérdezték, hogy ezt honnan veszi, hisz nem is látta még őket játszani. Erre Taraszov azt mondta, hogy
Igaza volt Taraszovnak, az első meccsen 12-1-re nyert az 1-es öltöző csapata. Ez most sincs másképp.
Milyen a tökéletes NHL-bekk?
A világ egyik legnagyobb márkájának számító, sportműsorokat és sportközvetítéseket sugárzó amerikai tévécsatorna, az ESPN (Entertainment and Sports Programming Network) „összerakta” az Észak-Amerikai Profi Hokiliga (NHL) tökéletes hátvédjét, ehhez 16 tulajdonságra volt szükség. Ezek a következők. Sebesség: Cale Makar. Korcsolyázás: Quinn Hughes. Lövés: Shea Weber. Passz: John Carlson. Kapáslövés: Brent Burns. Térlátás: Erik Karlsson. Offenzív érzék: Roman Josi. Védekezés: Victor Hedman. Ütőkezelés: Jaccob Slavin. Kitartás: Victor Hedman. Tudatosság: Seth Jones. Defenzív érzék: Niklas Hjalmarsson. Fizikum: Radko Gudas. Blokkolás: Kris Russell. Fegyelem: Jaccob Slavin. Trash talk: Drew Doughty. A listán a svéd Hjalmarsson mellett egy másik, szintén a székelyföldi jégkoronghoz köthető név is szerepel: a cseh Radko Gudas a Csíkszeredai Sportklub korábbi sikeredzőjének, Leo Gudasnak a fia.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot június 16-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!