Különleges földbe, különleges magvak felhasználásával termeszti a mikrozöldeket Horváth Levente. A szuperélelmiszerre egyre nagyobb a kereslet
Fotó: Haáz Vince
Aprók, ízletesek, frissek, és képesek feldobni a közönséges szendvicset, az unalmas vajas kenyeret, a salátákat, de őszintén megvallom, én önmagukban is szeretek csipegetni belőlük. Különösen a napraforgómagból kikelt növénykét szeretem, mert jól érződik az olajos mag- és a zöld íz együtt. Érdemes megismerkednünk a mikrozöldekkel.
2018. december 12., 20:582018. december 12., 20:58
Horváth Levente Budapesten élt, amikor először találkozott a mikrozöldségekkel vagy más néven mikrozöldekkel, és beléjük szeretett. Amikor a mikrozöld meghatározásról kérdezzük, inkább körülírja a kis növényeket. Mint mondja, a mikrozöld már nem csíra, amivel a nagyáruházak polcain is találkozhatunk, de még nem bébizöld, mint a salátákhoz használható apró levelű bébispenót vagy rukkola (borsmustár). A kettő közötti növekedési folyamatban lévő növényeket nevezik mikrozöldeknek.
Levente nyolc évet töltött a magyar fővárosban, és már ott elhatározta, hogy ha hazajön, mikrozöldségek termesztésével fog foglalkozni. Tavaly költözött haza, s mosolyogva meséli, hogy érdekes és mozgalmas másfél évet tud maga mögött. Elképzelése, miszerint kisebb és nagyobb vendéglőknek fog majd mikrozöldeket termeszteni, nem vált be, de nem panaszkodik, hiszen hetente gyarapodik a magánmegrendelők száma.
Fotó: Haáz Vince
„Meglepő volt, hogy a magánszemélyek milyen nyitottak a mikrozöldek kipróbálására és milyen jól fogadják az újdonságokat. Egyre többen kérik őket, vásárokban megismernek, interneten felfedeznek és rendelnek, Marosvásárhelyen házhoz is szállítjuk hetente kétszer.
Egy-két vegetáriánus vendéglő, illetve egy országos szinten elismert vendéglő kérte, hogy legyek a beszállítójuk. Mikrozöldeket lehet kapni a nagyobb áruházakban is, de az általam kivitt friss, aznap szedem le, amikor kiszállítom, sőt, ha kell, földestől adjuk vásárlóinknak.” Sokféle növénykét lehet rendelni és megkóstolni: vöröskáposztát, háromféle retket, tökmagot, rukkolát, háromféle mustárt, céklát, mángoldot, répát, brokollit.
Fotó: Haáz Vince
Levente fontosnak tartja, hogy a mag, valamint a tőzeg, amibe beleteszi, és a víz, amivel öntözi, minden organikus legyen. Ezért belföldről és külföldről is rendel magot és tőzeget, hogy biztos legyen benne, hogy minden organikus. A mikrozöld ugyan megteremne tiszta, vegyszermentes, rohadó falevelekkel dúsított erdei földben is, Horváth Levente szerint viszont az már érintkezett a levegővel és mikroorganizmusokkal, így teljes tisztasága nem garantált. A termelő az öntözésre használt víznek méri a Ph-értékét, hogy megfelelő legyen a magoknak. Leventétől megtudtuk, hogy
Azt is megosztotta velünk, hogy a kis zöldek mesterséges fényt kibocsátó lámpa alatt nőnek, amíg el nem érik a megfelelő méretet.
Díszítésként, salátába vagycsak színes, ízes feltétként ishasználhatjuk a mikrozöldeket
Fotó: Haáz Vince
Mindent, amit a mikrozöldekről és termesztésükről megtanult, saját tapasztalatából tudja, hiszen szakirodalom vajmi kevés van, újabban videókban beszélnek erről azok, akik már próbálták. „Néha végig kell nézned egy bő tíz perces videót, hogy meghalld azt a pár másodpercnyi szöveget, ami téged érdekel vagy számodra fontos.
Megtörtént, hogy nem volt megfelelő a mag vagy nem keltek ki egyenletesen, ezért nem tudtam szép mikrozöldeket vinni a megrendelőnek. De szeretek tanulni, fejlődni, és sokféle tervem van, egyebek mellett a mikrozöldtermelés bővítése, gyógynövények termesztése.”
Fotó: Haáz Vince
Ha már a tervekről beszéltünk, Horváth Levente azt is elmondta, hogy nagy az igény a fine dining-vendéglők részéről, ezért tavasztól szeretne ehető virágokat is termeszteni. Ilyen például az árvácska is, amelynek virágai nemcsak szépek, hanem fogyasztásra is alkalmasak.
Szuperélelmiszerek
Amerikai kutatók szuperélelmiszereknek nevezték a mikrozöldeket, miután kimutatták, hogy legtöbbjükben nagy mennyiségű C- és E-vitamin van, valamint béta-karotin, amelyek fontosak a nyálkahártyák egészségéhez, a jó látáshoz, valamint hasznosak a daganatos betegségek megelőzésében is. Ezek a növénykék igazi vitaminbombák: a vörös káposzta mikrozöldben a kifejlett káposztához képest 40-szer több E-vitamin, 6-szor több C-vitamin és 69-szer több K-vitamin van. A mikroretek is gazdagabb E-vitaminban az érettnél, a mikrosalátában több az antioxidáns. A mikrokoriander háromszor annyi béta-karotint tartalmaz, mint a kifejlett. Minél színesebb a mikrozöld, annál nagyobb a tápanyagtartalma.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
1 hozzászólás