A szójatejben átlagosan hét adalékanyag található. A növényi eredetű pástétom címkéjén is érdemes megszámolni az E betűket
Fotó: Haáz Vince
Az átlagosnál több adalékanyagot tartalmaznak az üzletek polcain lévő böjtös termékek, de az sem ritka, hogy állati eredetű alapanyag is van bennünk. Érdemes alaposan átolvasni a termékek címkéjét, és tájékozottan dönteni arról, hogy mit vásárolunk, mit fogyasztunk a böjtölésünk alatt (is).
2020. november 30., 09:492020. november 30., 09:49
A fogyasztók érdekeit képviselő InfoCons Egyesület szakemberei nemrég megvizsgálták a nagyáruházak polcain lévő böjtös termékeket, és közzétették az ellenőrzés eredményeit.
Mint ismert, a boltokban külön helyre teszik a böjtös termékeket, hogy a vásárló könnyebben tudjon választani, ne kelljen keresgélnie a többi termék között. Az Info Cons Egyesület elnöke, Sorin Mierlea szerint több szempontból is fontos, hogy vásárlás előtt megnézzük, mit tartalmaz az adott termék. Nem ritka, hogy a böjtös termékekben tojáspor vagy tej, tejtermék van, holott ezekben teljesen mellőzni kellene az állati eredetű alapanyagokat.
Mierla szerint egészségünk érdekében azt is fontos tudnunk, hogy a böjtös termékek az átlagosnál több adalékanyagot tartalmaznak. Az uniós és hazai törvénykezés még a bio termékek esetében is megengedi, hogy gyártásukkor legalább három adalékanyagot használjanak, a más besorolású termékekben pedig valósággal hemzsegnek az E betűvel jelzett adalékanyagok.
Fotó: Haáz Vince
A fogyasztóvédő egyesület felmérése szerint az üzletben található böjtös szendvicsben akár 30-féle adalékanyag is található, hiszen már eleve ötnél több van a hónapokig frissen maradó előrecsomagolt kenyérben, de legalább ennyi a margarinban, a növényi virsliben, a tofuban, mustárban is.
Az egyesület szakembereinek termékvizsgálatából kiderül, hogy
egyebek mellett az E472A, ami tulajdonképpen egy stabilizátor, de ott van mellette az E508-cal jelzett kálium-klorid ízfokozó, aminek túlzott bevitele a vesebetegek számára káros lehet. A megvizsgált böjtös pástétomban volt még az E407-tel jelzett tömegnövelő szerből is, ami a csecsemők számára káros lehet.
Az üzletek polcain található margarinban színezőanyagok, stabilizátorok vannak, de szinte mindenikben megtalálható az E202, kálium-szorbát tartósítószer, amely az arra érzékeny embereknél allergiás reakciót válthat ki. A megvizsgált, hosszú ideig frissen maradó kenyérben 7 adalékanyagot találtak a fogyasztóvédők, egyebek mellett E472 emulgeálószert, ami számos nemkívánatos anyag felszívódását segítheti elő, de van benne citromsav (E330) és tejsav (E270) is.
De a szójatej sem mentes az adalékanyagoktól, legkevesebb hét található benne, egyebek mellett E551, ami tulajdonképpen szilícium-dioxid, és csomósodást gátló anyag. A vegetáriánusok, vegánok és a böjtölők körében is igen kedvelt, szójababból készült tofu sem mentes az adalékanyagoktól. A fogyasztóvédők ezért azt ajánlják, hogy mielőtt tofut teszünk a kosarunkba, nézzük meg a gyártási és a szavatossági idejét, és
A böjtös termékek között szinte mindig megtalálható a halva is, amiben három adalékanyagot találtak a fogyasztóvédők.
Fontos tudni, hogy az E160, E170, E200, E223, E262, E270, E300, E472, E475 vagy E481-es számmal jelölt adalékanyagokat tartalmazó termékekből a csecsemőknek és kisgyermekeknek nem ajánlott adni – figyelmeztetnek a szakemberek.
Fotó: Haáz Vince
Sorin Mierlea emlékeztet, hogy a böjtölésnek, az állati eredetű termékek mellőzésének az egyházi szokáson vagy a meggyőződésen túl az is célja, hogy kevesebb és könnyen emészthető élelmiszert együnk meg, így mentesítsük a gyomrunkat a túlterheléstől.
Az egyesület elnöke azt javasolja, hogy lehetőségeink szerint vásároljunk megbízható házias termékeket, és minél többször otthon elkészített élelmiszereket fogyasszunk a böjti időszakban is.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
1 hozzászólás