Negyven éve volt utoljára olimpián a romániai hokicsapat, amikor csoda történt a jégen

Antal Előd az 1980-as téli olimpia emlékkorongjával •  Fotó: Gábos Albin

Antal Előd az 1980-as téli olimpia emlékkorongjával

Fotó: Gábos Albin

Negyven esztendővel ezelőtt, február második felében zajlott az a téli olimpia, amelyen utoljára vett részt a romániai hokicsapat. A jégkorong történetének egyik legfantasztikusabb győzelme született 1980. februárjában Lake Placidben, amikor a házigazda Egyesült Államok csapata megverte a Szovjetuniót, majd megnyerte az olimpiát. Az akkori történésekről Antal Előd mesélt.

Dobos László

2020. február 18., 15:112020. február 18., 15:11

2020. február 19., 10:412020. február 19., 10:41

A 275-szörös román válogatott Antal Előd 1955-ben született Csíkszentkirályon, jégkorongozói pályafutásának első nemzetközi szereplése 1973-ban volt a gröningeni (Hollandia) U18-as Európa-bajnokságon. Válogatottként legjobb eredményeit az 1977-es A csoportos bécsi világbajnokságon, illetve az 1980-as, egyesült államokbeli téli olimpián elért 7. helyezése jelenti.

Csíkszereda a Ceaușescu-korszakban nem lehetett bajnok jégkorongban, így Antal Előd csak a Steauával lett aranyérmes az 1977–78-as idényben – amikor sorkatonai szolgálatát töltötte Bukarestben.

Hokis pályafutását követően nem szakadt el szeretett sportágától, edző lett, az ő vezetésével nyert először az 1989-es fordulat után bajnokságot Csíkszereda jégkorongcsapata (1996-ban). Jelenleg is követi a Sportklub mérkőzéseit, és hetente kétszer jégre lép az öregfiúkkal, túl a hatvanon is rendszeresen sportol.

Egy hokimeccs, amelyről film készült

A jégkorong történetének egyik legfantasztikusabb győzelme született 1980. február 22-én Lake Placidben, amikor a házigazdák legyőzték a Szovjetuniót. A meccs és az 1980-as torna abszolút esélyese a szovjet csapat volt, amely 1964-től addig minden olimpián aranyérmet szerzett. Lake Placidben is jól kezdtek, első öt meccsüket megnyerték. „Az 1980-as csapatban olyan fiatal zsenik játszottak, mint Fetyiszov, Kaszatanov, Makarov és Krutov, illetve olyan sztárok, mint Harlamov, Szkvorcov, Malcev és a kapus Tretyak” – meséli Antal.

Az amerikaiak csapatában csak főiskolások szerepeltek, NHL-esek nem, a torna kezdetén a négy közé jutást sem várták tőlük. Ezen a tornán azonban már a négyes döntő mezőnye sem a papírforma szerint alakult: a finnek, noha kikaptak a lengyelektől, Kanadát legyőzték, így a szovjetek után másodikként ők jutottak tovább. A másik csoportban a csehek buktak el, miután nemcsak a svédek verték őket, hanem az amerikaiak is, utóbbiak nagyon simán, 7–3-ra. Az aranyérmet a legjobb négy csapat egymás közötti meccsei döntötték el. A négy közé Malcevék két pontot hoztak (a finnek elleni 4–2-es győzelemnek köszönhetően), a svédek és az amerikaiak 1–1 pontot (ők 2–2-t játszottak a csoportban), a finnek nullát. A szovjetek tehát lényegében az első meccsen megnyerhették volna a tornát, ha győznek, és ha a másik mérkőzésen a finnek megverik a svédeket.

Ritka felvétel, amely az 1980-as téli olimpián részt vett romániai csapatot örökítette meg az elutazás előtt •  Fotó: Antal Előd gyűjteménye Galéria

Ritka felvétel, amely az 1980-as téli olimpián részt vett romániai csapatot örökítette meg az elutazás előtt

Fotó: Antal Előd gyűjteménye

De idézzük fel az amerikai–szovjet meccset a korabeli lapokból: „A tizedik percben Krutov góljával a Szovjetunió megszerezte a vezetést. És bár öt perccel később Schneider egyenlített, újabb két perc múlva Makarov visszavette az előnyt. Ami 19:59-ig meg is maradt, ekkor azonban Tretyak kapus elnézte Johnson könnyű lövését, így az első harmad végén 2–2 volt az állás. Tretyak, aki 8 lövésből két gólt kapott, vissza sem jött a szünet után, Miskin folytatta helyette a meccset. A statisztikája azonban neki sem lett jobb: a maradék negyven percben összesen tudtak annyiszor kapura lőni az amerikaiak, mint az első húszban – kétszer a második, hatszor a harmadik harmadban –, de ez is elég volt nekik még két gólra (miközben az amerikai kapus 36 lövésből kapott három gólt). Az első góljuk még csak egy újabb egyenlítést jelentett: miután Malcev harmadszor is vezetést szerzett, emberelőnyből, a 23. percben, a 49.-ben Johnson szintén emberfórból válaszolt. Majd 1 perc 21 másodperccel később Eruzione a meccs során először vezetéshez juttatta az amerikaiakat, akik a hátralévő tíz percet lényegében a saját harmadukban töltötték – de sikerrel.”

A meccs vezető hír lett a világ sportsajtójában, és hamar megkapta a csoda a jégen (Miracle on Ice) eposzi jelzőt.

Ehhez persze az is hozzájárult, hogy az amerikai csapat utolsó meccsén megtáltosodott, 4–2-re legyőzte a finneket is, így a szovjetek hiába lőttek kilencet a svédeknek, az aranyérem a házigazdáké lett. Az amerikai győzelmet a Sports Illustrated szavazásán a 20. század legjelentősebb sporteseményének választották. A mérkőzésről két mozifilm készült, az első már 1981-ben, a második pedig Kurt Russell főszereplésével 2004-ben.

Egy évig edzőtáboroztak

Utólag kiderült, hogy a hokicsodában rengeteg munka van, az amerikaiak roppant tudatosan készültek az 1980-as olimpiára. Herb Brooks szövetségi kapitány 1979 nyarán több edzőtábort is tartott, amelyeken kiválasztotta azt a húsz hokist, akik bekerültek a keretbe. Noha kivétel nélkül főiskolások, egyetemisták, illetve amatőrök voltak, egyben ígéretes tehetségek is, amit az olimpiai aranyérmen felül az is bizonyít, hogy később néhány kivételtől eltekintve az NHL-ben meghatározó emberekké váltak. A Team USA az ősz és a tél folyamán 61 meccset játszott, és bizakodva várta az olimpiát.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A találkozó előtt Brooks a következő szavakkal fordult fiaihoz: „Arra születtetek, hogy hokijátékosok legyetek. Nem véletlenül vagytok itt. Eljött a ti időtök.” Az amerikai–szovjet presztízsmeccset megelőző napon a New York Times publicistája úgy fogalmazott: „Ha csak a jég meg nem olvad, ha csak az Egyesült Államok csapata 1960-hoz hasonlón nem hajt végre újabb csodát, az oroszok könnyedén megnyerik az olimpiai aranyérmet. Önök hisznek a csodákban?” Hát innen ered a Csoda a jégen.

Az amerikaiak többsége nem hitt benne. Mint Antal Előd mesélte, a szurkolók nagy része nem is vásárolt időben belépőt a döntőre, a jégcsarnok előtt pedig a jegyüzérek a hihetetlennek tűnő 1000 dollárért árulták feketén a jegyeket erre a meccsre.

A romániai csapat tagjai az akkreditációs kártyákkal bemehettek, tanúi lehettek a jégkorongsport egyik legemlékezetesebb mérkőzésének.

Miután a szovjetek nem járultak hozzá, hogy a kezdési időpontot áttegyék délután ötről este nyolcra, az olimpiát sugárzó ABC tévétársaság nem tűzte élőben műsorra a mérkőzést. Akkor még nem volt internet, országos ünneplés csak az este felvételről leadott meccs végén robbant ki.

A szovjet jégkoronghatalom csak megrendült, de nem omlott össze. A válogatott egészen 1990-ig folytatta páratlan sikersorozatát. Megnyerte a következő két olimpiát, és csak két világbajnokságon, 1985-ben és 1987-ben szorult le az első helyről.

Hat székely a válogatottban

A negyven évvel ezelőtti olimpiai jégkorongtornára elutazott romániai keretnek hat székely tagja volt: Antal István, Antal Előd, Gál Sándor, Nagy Béla, Nagy Zoltán és Sólyom László.

Idézet
Az első meccsünk február 12-én délben 1 órakor volt a németekkel, és nagy meglepetésre megvertük őket 6–4-re. Az utolsó meccsünkön Norvégiával döntetlent játszottunk, így 3 ponttal zártuk az olimpiai tornát, és a 7. helyen végeztünk, ami minden idők legjobb romániai olimpiai szereplése jégkorongban.

Egy nagyszerű, összetartó csapat volt, egymásért küzdöttünk, nagyon sokat segítettünk egymásnak. Például Gál Sanyival ketten voltunk az első sorban a hátvédek, ha ő tévedett, én kijavítottam, ha én hibáztam, Sanyi segített. Jó volt a kapcsolat a játékosok és az edzők között, igazi barátok voltunk, és azok maradtunk a mai napig. Többször találkoztunk, és tervezünk újabb találkozókat” – folytatta.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Antal Előd kapásból vágja az akkori csapat sorait. „A kapusok Huțanu és Netedu voltak, az első sorban Gál Sanyi és én voltunk a hátvédek, a csatársort sort pedig Tureanu, Costea, Axinte alkotta. A második sorban Justianan és Moroșanu voltak a bekkek, Nagy Béla, Nagy Zoltán és Sólyom alkotta a csatártriót, míg a harmadik sorban Antal István és Berdilă voltak a hátvédek, a csatársorban pedig Hălăucă, Cazacu és Olenici szerepelt. Sajnos hárman már nincsenek közöttünk, Doru Tureanu, Gică Huțanu és Antal István” – emlékezett vissza Antal Előd.

„Feltétlenül hozzá kell fűzni, hogy abban az időben minden válogatottban csak három profi játékos vehetett részt az olimpián. Lehet vitatni, hogy ki volt akkor a profi és ki az amatőr. Jól ismertük azt a híres szovjet gárdát, hiszen minden évben tíz napot náluk edzőtáboroztunk, nagyon sokat tanultunk tőlük” – tette hozzá.

Egy győzelem, egy döntetlen és a 7. hely 

Románia eredményei az 1980-as téli olimpián: Románia–Német Szövetségi Köztársaság 6–4 (a romániai csapat gólszerzői Tureanu 3, Costea 2 és Olenici), Svédország–Románia 8–0, Csehország–Románia 7–2 (Cazacu 2), Egyesült Államok–Románia 7–2 (Tureanu és Hălăucă), Románia–Norvégia 3–3 (Tureanu, Costea és Gál Sándor).

Az 1980-as téli olimpia végeredménye: 1. Egyesült Államok, 2. Szovjetunió, 3. Svédország, 4. Finnország, 5. Csehszlovákia, 6. Kanada, 7–8. Románia és Lengyelország, 9–10. Hollandia és NSZK, 11–12. Norvégia és Japán.

Az olimpián a 12 csapatot két hatos csoportba sorsolták. A csoportokban körmérkőzések döntötték el a csoportok végeredményét, és az első két-két helyezett jutott a négyes döntőbe. A négyes döntőben a továbbjutott csapatok újabb körmérkőzéseket játszottak, de csak azok a válogatottak mérkőztek meg egymással, amelyek a csoportkörben nem találkoztak, a csoportkörben lejátszott eredményeiket magukkal vitték a továbbjutók. A csoportkör harmadik helyezettjei az 5. helyért játszhattak, a negyedik, ötödik és hatodik helyezettek számára pedig befejeződött a torna.

Antal Előd 20 évesen •  Fotó: Antal Előd gyűjteménye Galéria

Antal Előd 20 évesen

Fotó: Antal Előd gyűjteménye

Dúlt a hidegháború

Az 1970-es évek enyhülési folyamata után – 1972-ben a két német állam kölcsönösen elismerte egymást, ugyanebben az évben aláírták a SALT-1 szerződést, 1975-ben pedig a helsinki záróokmányt – a Szovjetunió 1979-es afganisztáni inváziójával új szakaszába lépett a hidegháború. A karácsonykor megindított hadművelet az Egyesült Államokban természetesen élénk tiltakozást váltott ki. Jimmy Carter elnök megszakította a nukleáris fegyverzet korlátozásáról szóló tárgyalásokat, január 20-án pedig egy hónapos ultimátumot adott a Szovjetuniónak csapatai kivonására. Brezsnyev persze nem rendelte vissza a szovjet alakulatokat – eme világpolitikai helyzetben kezdődtek meg az Egyesült Államokban 1980 februárjában a 13. téli olimpiai játékok.

Sokan arra számítottak, hogy a Szovjetunió távol marad az eseménytől, versenyzői azonban mégis megérkeztek Lake Placidbe. Mindez csak néhány napon múlt, hiszen február 9-én Cyrus Vance amerikai külügyminiszter a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ülésén már beszélt arról, hogy az Egyesült Államok bojkottálja a moszkvai nyári játékokat, amit Carter március 21-én hivatalosan is bejelentett. Érdekesség, hogy a téli ötkarikás játékok 1984-ben sem estek a hidegháború áldozatául, Szarajevóba mindkét tömb országai elutaztak, a Szovjetunió május 8-án közölte, hogy távol marad az 1984-es nyári Los Angeles-i olimpiától.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Mit fed a hidegháború?

A hidegháború sok nemzetközi feszültséggel járó korszak volt 1947 és 1991 között, amelyet a két szuperhatalom, az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti folytonos rivalizálás jellemzett. A szó szoros értelmében vett háború nem tört ki a két ország között – a hidegháború a második világháború két nyertes nagyhatalmának ideológiai, kulturális, társadalmi, gazdasági, politikai összecsapásából állt. Ebben az időszakban volt kézzelfogható a nukleáris fenyegetés, és ekkor indult a fegyverkezési verseny, valamint az űrverseny is, a propaganda mellett. A hidegháború fogalma Walter Lippmann amerikai politikustól, írótól származik – írja a Wikipédia.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot február 18-án.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba