A rozék a meleg hónapok, a szabadtéri tevékenységek elengedhetetlen kellékei. Jobb fiatalon fogyasztani
Fotó: Pinti Attila
Ahogy hosszabbodnak és melegednek a délutánok, egyre több időt töltünk a kertben, erkélyen, parkban. Miért esik jól a rozé ebben a környezetben? A rózsaszín melyik árnyalata trendibb? Mit mond a szín a beltartalomról? Ismerkedjük meg közelebbről a világ egyik legkedveltebb borkategóriájával, a rozé borokkal!
2022. május 01., 13:422022. május 01., 13:42
A rozék a tavaszi-nyári időszak, a napsütés, a kerti partik vagy éppen a tengerparti nyaralások elengedhetetlen kellékei, könnyedek, játékosak, egyszerűek. Ezért szeretjük őket, de ugyanez az oka annak is, hogy sokan nem vesszük eléggé komolyan. A rozépiac azonban nem nézi ezt tétlenül, nem várta meg, hogy elfoglalja más a piacvezető szerepét. Képes folyamatosan megújulni, és ennek mi, fogyasztók csak örülhetünk.
Egyre kisebb a hangsúly ugyanakkor – akár kommunikációban is – a szezonalitáson, a komolytalan, bár kétségtelenül szerethető tulajdonságokon. A rozé borokat már egész évben fogyasztják szerte a világon, és az elmúlt évtized egyik verhetetlen kedvence lett, illetve úgy tűnik, az is marad. Miért? Mert elérhető, friss, nagyon könnyen megkedvelhető és ezerarcú. Ez a rövid magyarázata a lassan két évtizede tartó rozéőrületnek.
Az egyik rozé borokkal kapcsolatos tévhit szerint egy bornak fehérnek vagy vörösnek kell lennie, a rozé határozatlan. Érdemes megjegyezni azonban, hogy a rozé bor egy stílus, nem egy szín. A rozék nagy része gyümölcsös, megnyerő, friss, játékos, könnyű ivású, könnyen megszerethető bor, feszes savakkal, tele energiával. Jobb fiatalon fogyasztani, mert hamar elveszíti feszességét.
Ez utóbbi kategóriát azonban nem az alsó polcos árfekvésben kell keresni. Ha közelíteni kell a fehér vagy a vörös kategóriához, ízvilágban mindenképpen a vöröshöz húz, mivel azonos szőlőfajtából készülnek, frissességben, üdeségben pedig a fehérekhez közelít. Ha másért nem, a változatosság kedvéért is fogyaszthatjuk és azért, mert rozét inni jó. Jó rozét inni jó.
Alkoholtartalma gyakran vetekszik a vörösborokéval, azaz akár a 13 fokot is meghaladhatja, tehát tud ártani, bár nem ezért szeretjük, sőt. Halvány színe a borkészítési eljárásból adódik: nem hagynak időt a szőlő héjában lévő színanyagoknak, hogy kiázzanak, azaz rövid macerációval készül, ahogy a fehérborok. Ezért halványabb a színe, könnyedebb az íze, ritkán csersavas. Ha tehát a rozé kontyalávaló, akkor a vöröseket is oda kell sorolni.
A testesebb rozék a most induló grillezős kerti partikon készülő roston sült húsokhoz is találnak
Fotó: Pinti Attila
Egy olyan tévhit is létezik továbbá, amely szerint ciki rózsaszín pohárral üldögélni.
Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a rózsaszínnek megannyi árnyalata létezik a melegebb lazacszíntől a lilásabb pinkes árnyalatig, a rozé borok pedig az elmúlt húsz évben, provance-i hatásra, egyre halványabb, szinte már fehér színűek, ezáltal egyszerre elegánsak, sikkesek és fényűzők.
A rozé borok színe a nagyon halvány lazactól a mély pink árnyalatokig terjed, lehet nagyon halvány hagymahéj szín, élénk rózsaszín, narancssárgás árnyalat. A szín mélysége és árnyalata nem a minőség fokmérője, inkább a borkészítés módjáról, a borász preferenciáiról és nem utolsósorban a divatról árulkodik. Ízben a piros bogyós gyümölcsök, citrusok, virágos beütések a jellemzők.
Gyakran nem tüntetik fel a címkén, milyen fajtából készül, ebben az esetben valószínűleg több szőlőfajta házasításával van dolgunk, ami a legtöbb esetben a bor javára válik és komplexebb, gazdagabb ízélményt nyújt. Árban legtöbbször barátságos kategóriában mozognak, kivéve azt a néhány, fentebb említett tételt, ami hosszabb érlelést követően került a polcokra. Ha vörösborban szeretjük a merlot-t, kékfrankost, pinot noirt, válasszuk kedvenc fajtánkat rozéból is. Ízvilágban, aromákban biztosan felfedezzük majd a hasonlóságokat és természetesen a különbségeket is.
A rozé bor szinte bármilyen fogáshoz illik
Fotó: Pinti Attila
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy milyen bor illik az ételhez, amit terveztünk, a rozé bor egy valóságos jolly joker. Szinte nincs olyan fogás, amit elronthatna egy rozé, és fordítva, kevés olyan rozé van, amit az ételünk nagyon elrontana. Savassága egyszerre támogatja a savas ételeket, mint a tavaszi saláták, savanyú levesek, és a zsírosabb fogásokat is, amikből bőven találunk példákat a hagyományos erdélyi konyhában. Testesebb rozék akár a most induló grillezős kerti partikon készülő roston sült vörös húsok, pikáns mártások mellett is megállják a helyüket.
A pezsgők és gyöngyöző borok (nem ugyanaz a kettő) megérdemelnek egy külön anyagot, a rozékkal kapcsolatban annyit emelnénk ki, hogy a bor szénsavtartalma, ami minőségi bor esetében nem a hozzáadott szén-dioxidot jelent, mindazt a játékosságot, frissességet emeli ki, amiért szeretjük a rozét. A buborékok még élénkebbé teszik a bort ízben és illatban egyaránt. A saját erjedésből származó szén-dioxidot tartalmazó gyöngyöző borok ugyanakkor alacsonyabb alkoholtartalommal rendelkeznek, ami a nemzetközi trendekhez és az előttünk álló meleg évszakhoz egyaránt remekül illik.
Negele Enikő borszakértő
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot április 27-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!