Alázatos munkával és kitartással bekerült a Ferencváros kezdőcsapatába. Ő is magasba emelhette a Magyar Kupát
Fotó: Molnár Ádám
Pászka Lóránd közel 12 évvel ezelőtt költözött ki Kézdiszentkeresztről Magyarországra, hogy megvalósíthassa focikarrierjét. Februárban az NB II-es Soroksártól a Ferencvárosi TC-hez igazolt, a zöld-fehérekkel bajnok és Magyar Kupa-győztes lett. A 26 éves játékos nyártól a Bajnokok Ligája selejtezőjében is bizonyíthat, ehhez fűződő hozzáállásáról, külföldi karrierjéről, valamint az ottani életéről beszélgettünk.
2022. június 11., 14:392022. június 11., 14:39
2022. június 11., 17:082022. június 11., 17:08
A balhátvéd Pászka a Grosics Akadémián kezdte magyarországi pályafutását, majd 2013-ban a harmadosztályos Szeged csapatánál mutatkozott be. Ezután a Várfürdő-Gyulai Termál FC-nél folytatta karrierjét, ahonnan ismét visszatért az akkor már NBII-es Szegedhez. Soroksárra 2019-ben került, ahol a csapat egyik alapembere lett. Ezt követően idén februárban igazolt át a Ferencvároshoz.
– Ez az első szezonod a Ferencvárosban, hiszen februárban igazoltál át. Hogyan fogadtak a csapattársak, hogy érzed magad?
– Nagyon jól érzem magam a klubnál, a csapattársaim rövid időn belül teljes mértékben elfogadtak és befogadtak, ami igazán jólesik.
– Hogyan értékelnéd az idei szezonodat?
– Az idei szezon meseszerűen alakult számomra, hiszen megnyertük a bajnokságot és a Magyar Kupát.
– A szurkolóknak kiírt Facebook-szavazatok alapján bekerültél a 2021–2022-es szezon álomcsapatába. Mit gondolsz, ez minek köszönhető? Mennyire számítottál rá?
– Talán ez annak is köszönhető, hogy a szurkolók látták rajtam a mérkőzések során, mit jelent számomra a Ferencváros. Nagyon büszke vagyok rá, hogy ezt a mezt viselhetem, óriási megtiszteltetésnek tartom. Egyáltalán nem számítottam arra, hogy ilyen sokan szavaznak majd rám, de ezúton is szeretném megköszönni mindazoknak, akik mellettem döntöttek.
– Megnyertétek az idei bajnokságot és a Magyar Kupát is. Mit gondolsz, mennyire tudtad ebben segíteni a csapatodat?
– Többször hangoztattam már, hogy ezekben a sikerekben a csapattásaimnak nagyobb érdemük van. Én csak félévkor csatlakoztam a csapathoz, ezért csak pár meccsen kaptam lehetőséget a játékra. De azt gondolom, hogy amikor megkaptam az alkalmat, hogy játszhassak, akkor élni is tudtam vele és hozzá tudtam adni a játékhoz én is.
Fotó: Molnár Ádám
– A Soroksárnál végig kezdő voltál, ám miután átkerültél a Fradihoz, sokáig csak a kispadon kaptál helyet. A szezon végén sikerült beverekedned magad a kezdőbe. A bajnokságban négy gólpasszt osztottál ki, és az Újpest elleni örökderbin, amikor bajnok lett a Ferencváros, a győztes gólhoz te adtad a passzt. Ez milyen érzés volt?
– Amikor a Fradihoz kerültem, tisztában voltam vele, hogy hova kerülök. Azt is tudtam, hogy azok után, hogy Soroksáron végigjátszottam a szezonokat, a Ferencvarosnál ez másképp lesz, hiszen itt válogatott játékosok alkotják a keretet.
– 2011-ben költöztél ki Magyarországra a fejlődés érdekében. Játszottál már NB III-as, NB II-es csapatoknál is, most az élvonalban bizonyíthatsz. Milyen elvárásokkal vannak feléd?
– Egy bajnokcsapatról beszélünk, ahol az elvárások egyértelműen mindig nagyok. A maximumot várják el tőled, ezért úgy érzem, hogy minden eddiginél keményebben kell dolgoznom, hogy helyem legyen a csapatban.
– Miben különbözik a Fradi az eddigi csapataidtól, ahol már megfordultál?
– A Ferencváros egy teljesen más szint. Szerintem Magyarországon nincs ennél feljebb, ezt nem lehet összehasonlítani egyik eddigi csapatommal sem.
Fotó: Molnár Ádám
– A jövőt illetően milyen célokat fogalmaztál meg?
– Nagyon motiváltan vágok neki a következő szezonnak. Mindenekelőtt szeretnék egészséges maradni.
– Játszhatsz a Bajnokok Ligája selejtezőjében, ami – főleg ebből a régióból – nem sok játékosnak adatik meg. Hogyan éled meg mindezt?
– Eleve hatalmas megtiszteltetés, hogy idáig eljutottam és ott lehetek. Remélem, ezt minél hosszabb ideig megtehetem. Nem tudom, hogy a selejtezőkben mennyi szerepet szán nekem az edzői stáb, de örülnék és büszke volnék, ha Erdélyt tudnám képviselni ebben a sorozatban is.
– Mennyire találtad meg a helyedet Magyarországon? Szokott honvágyad lenni?
– Úgy érzem, hogy megtaláltam a helyemet, de honvágyam még mindig van. Amikor hazautazom, majd vissza Budapestre, mindig kell egy kis idő, amíg minden visszaáll a régi kerékvágásba.
Pászka Lóránd
A bal oldali hátvéd 1996. március 22-én született, mindössze tizenöt évesen került a Grosics Akadémiára, ahol végigjárta az utánpótlás-csapatokat. 17 évesen mutatkozott be felnőttcsapatban, az akkor NB III-as Szegedben. A Várfürdő-Gyulai Termál FC következett a sorban, majd visszatért az immár NB II-ben szereplő Szegedhez, ahol 2019 júliusáig játszott. Ez idő alatt alapemberévé vált az együttesnek, amit jól mutat, hogy 90 mérkőzésen számítottak rá. 2019-ben a Soroksárhoz került, ahol szintén meghatározó tagja lett a csapatnak. Összesen 77 alkalommal szerepelt Lipcsei Péter együttesében, és védő létére hat gólt is szerzett, míg az idei 22 NB II-es bajnokiján öt gólpasszal is jelentkezett. Idén február 14-étől a Ferencváros játékosa, április 16-án a Budapest Honvéd ellen 2–1-re megnyert idegenbeli mérkőzésen játszott először az NBI-ben. Eddig hét tétmeccset játszott az FTC-nél, ezeken négy gólpasszt osztott ki.
Csulak Noémi
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot június 7-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!