Fazék, bogrács, üst, katlan: visszasírt egyiptomi húsos fazekak és más üstös történetek a Szentírásból

Fazék, bogrács, üst, katlan: visszasírt egyiptomi húsos fazekak és más üstös történetek a Szentírásból

Jelképként, üzenetként egyaránt jelen van a Szentírásban eme nélkülözhetetlen főzőedény

Fotó: Veres Nándor

Ha az üst „egyházi felhasználására” gondolunk, elsőnek a pokol nagy katlanjai jutnak eszünkbe, melyekben a kárhozott lelkeket főzik – hol szurokban, hol pedig olajban. Ezt a szadista szörnyűséget a történelem rettenetes eszköztárából vették. A túlvilági ítélet tüze és a szenvedés kapcsán nem olvasunk konyhafelszerelésről. Ám az emberiség nagy találmányait a konyha környékén ajánlatos keresnünk. Ezek jobban megváltoztatták a világot, mint számos más, fontos eszköze életünknek. Hogyan tükrözi mindezt a Biblia? Jelenbe hozzuk.

Molnár Melinda

2020. szeptember 13., 15:102020. szeptember 13., 15:10

A fazék, amely először törékeny cserépből készült, kimutathatóan megváltoztatta az ember életminőségét. A fémből készült üst és kistestvére, a bogrács hordozhatóvá és megbízhatóbbá tette. Valójában feltalálták vele a „mesterséges hasat”, melynek öblében megfőhet, összeérhet a zúzott, darabolt, megdarált élelem. Nem volt szükség a fogak pótolhatatlan koptatására, sok energiára a nyerseség és keménység puhítására, az emészthetőség szervezeten belüli létrehozására. Sok élelemfajta jórészt elérhetetlen volt, mert hiába állt rendelkezésre, a fogyasztás nehézkessége és feldolgozásának belső energiaigénye élvezhetetlenné tette.

Gyenge minőségű étel feljavítható volt benne. Az ízek összeértek, az inak megpuhultak, a fertőzött, talán romlásnak indult hús is sterilizálódott a zubogó főzésben, egyes méreganyagok elbomlottak. A fűszerek jótékonyan eltakarták az egyhangú ízeket, a zsírozó a legsivárabb levesnek vagy kásának is megadta a zamatát.

Nem kell bizonygatni, hogy nincs jobb, mint a nagy adagban megfőzött, megrotyogtatott étel! Teljesen más minőség és más szint a gasztronómiában.

Mózes népének húsos fazekai

Mennyire tükröződik vajon mindez a Bibliában? Érdekes elgondolkodni, hiszen ennek a hasznos edénycsoportnak az említése rámutat civilizációs szerepére. Persze arra is, hogy az ember örökké ember volt, természete nem sokat változott.

Mint említettük, a túlvilági ítélet tüze és a szenvedés kapcsán nem olvasunk konyhafelszerelésről. Noha a parázs, a tűz és Isten emésztő haragja van, amikor közel kerül egymáshoz. A parázshordó üstöcskét, melyben az eleven szenet viszik az áldozat tüzéhez, az öreg Ábrahám – az éles késsel együtt – saját kezűleg vitte, hogy meg ne égesse, sebezze a fiatal és sokszor a veszélyről megfeledkező Izsákot.

A tüzes lelkű, ítéletet hirdető próféták a Szent Várost olykor fazékhoz hasonlítják, a benne „fövőket” az ostromló ellenség tüzétől szenvedő lakossághoz. A cserép törékenységével utaltak a falak, a megtartó keret romlására; amikor ércüsttel vonnak párhuzamot, akkor a körülvevő veszedelem széttörhetetlenségére utalnak. De hagyjuk Ezékiel és Mikeás látomásait, és térjünk rá a konkrét felhasználás bibliai alkalmaira!

Az üst első említése az egyik mózesi történetben jelenik meg.

A zsidók, egy Kánaán földjén bolyongó kis törzsecske Egyiptomba települ, majd ott felszaporodik. Kezdetben állattartók, bizonyos függetlenséget élveznek, szabad emberek, majd „rendszerváltás” következik be. Egymást követő fáraók kemény, központi diktatúrát építenek, az egekig pörgetik a személyi kultuszt. Nem egyszerre áll be a szolgaság, mely végül a rabszolgaság szintjéig süllyed, hanem fokozatosan. A férfiakat közmunkákra, építkezésekre, majd kényszermunkára hajtják. A fáraó gondoskodik értékes, ingyen munkásainak táplálásáról.

Hogy ne kelljen a lakosságnak a munkaidejét az élelem megfőzésével, beszerzésével töltenie, bevezetik a kantin- és csajkarendszert. Nem a gulágé a licenc!

Az ételt nagy üstökben, húsos fazékban főzik. Amikor ételszünet volt, mindenki szépen sorba állt edényével, és megkapta az adagját. Lehet, hogy egyhangú volt, szidták az ételt ízéért, változatlanságért, de nem kellett gondolkodni, és nem kellett félni az éhezéstől vagy az éhenhalástól.

Amikor eljött a szabadság és Mózes vezetésével kijutottak a pusztába, gyakran éheztek; bizonytalanná vált az ellátmány, nekik maguknak kellett előteremteniük a szükségeseket – nagyon szűk forrásokból. Összehasonlították a függetlenség bizonytalanságát a függőség szerény, de megfogható, megehető biztonságával. Visszasírták az egyiptomi húsos fazekakat. (4 Móz 11, 8)

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Mannaeledel

Hányszor nyűgöltek egyesek „a május elsejei miccseket” felemlegetve! Arra már nem emlékeztek, hogy nem volt ingyen és nem volt minden hétvégén, mint a bográcsfesztiválozás „ezekben a szűk időkben”. Érdekes, hogy a nagy sírás-rívás megoldása az Úristen közvetlen közbejárására és az üst segítségével történik.

Manna hull az égből minden reggel a pusztaságban, kimennek, és szednek belőle. Napi adagra valót, mert romlandó. Akármi is volt, mennyei gyártmány vagy szél hordta növénymag, nem lehetett azonnal fogyasztani. „A nép körüljárt, felszedte, megőrölte a kézi malmon, vagy megtörte a mozsárban, aztán megfőzte a fazékban, s kalácsot készített belőle, olyan ízűt, mint az olajos lepény. (4 Móz 11, 8)
Az ércfazékban, mint a túlélés eszközében, főzhették meg a madarakat is, melyeket fölös számban küldött az Úr, amikor hús után epedeztek és panaszkodtak a vegetáriánus étrend miatt.

„Vallásos turizmus”

Sámuel első könyve, a királyi korszak kezdete is egy üstös történettel kezdődik. Ebből két fontos következtetést is levonhatunk. Először, hogy

a bográcsozós-piknikezős vallásos turizmus évezredes hagyományra tekint vissza, úgyszintén a hivatali hatalommal való visszaélés gyakorlata is.

Évszázadokon keresztül a Szent Sátor, a zsidók kultikus helye egy Siló nevű helyen állott, szép természeti környezetben, a semmi közepén, távol nagyvárosoktól, zsúfolt útvonalaktól. Kedvelt úti célja volt a hagyományőrző és/vagy őszintén vallásos családoknak. Ünnepekkor, de máskor is felkerekedett egy-egy csoport (rokonok, ismerősök, barátok), felmentek a kegyhelyre, ahol az állandó tüzű oltár állt. Itt a szokás és hagyomány szerint állatáldozatot vittek, melyet a léviták és papok szabályszerűen bemutattak.

A törvény szerint volt rész, amit teljesen el kellett égetni – ez volt Isten része. Másik, meghatározott rész a lévitákat és a papokat illette, azaz az egyházi szolgálattevőket. Ez a gyengébb, szerényebb rész volt. A javát visszaadták az áldozatot felajánló családnak. Üstök álltak erre a célra a közelben, melyben megfőzhették és elfogyaszthatták. Nagy mulatságok kerekedtek ebből, nem volt ritka az illuminált állapotú vallásgyakorló.

Hofni és Fineás, a két fiatal és lendületes áldozár pap „újítást” vezetett be. Kevesellték az előírt szerény „díjazást”, és egy nagy villával körbelátogatták az üstöket. Udvariasan nézték, majd ráutaló felhívást tettek. „Jaj de szép húsdarab! Nem kaphatnám meg?” Hogyne! Savanyúan nézték sokan, ahogy a legjobb falatokat kihalásszák. Később már nem is kértek, csak beledöfködtek, és vitték a javát. Hiába ejnyebejnyézett a jámbor Lévi, aki elméletileg a főnök volt, nem tudott ellene tenni semmit.

Az Úristen megfordítja a történetet, engedi megszületni a kis Sámuelt, aki a kultuszt visszavezeti tiszta spirituális gyökereihez. A történet a mának is üzen: Vigyázz csak a bográcsozásra és hova nyúlkálsz! Persze ez vonatkozik minden húsos fazék körül tolakodóra is!

Halál és élet a fazékban

Érdekes történetet olvasunk Elizeus prófétáról és haszontalan szolgájáról, Géháziról. Nagy éhínség volt Gilgál vidékén, és a remete életmódot élő „prófétanoncok”-at a szükség oda gyűjtötte szellemi atyjuk köré. A próféta megparancsolta szolgájának, hogy készítse elő a legnagyobb fazekat és főzzön valamit mindannyiuk számára. Az kiment, hogy valamilyen ehető zöldséget, paréjt keressen és megfőzze, és tudatlanságában (kényelmében?) valami vad indákról ígéretesnek látszó „sártököt” (sárga vadtököt) szedett, azt vágta bele az edénybe. Amikor a társaság megkóstolta az ételt, panaszosan felkiáltottak: „Halál van a fazékban, Isten embere!” Az egy marék lisztet szórt a főzelékbe, és az ehetővé, fogyaszthatóvá vált. Jó étvággyal kikanalazták.

Most tűnődhetünk, hogy Elizeus szent emberi minőségében tette-e a csodát, vagy jó szakácsként ismert minden fogást, amellyel az ehetetlennek tűnő ételből valamilyen trükkel fogyaszthatót tudott varázsolni.

Lehet, mindkettő hozzájárult sikeréhez. De hiszem, hogy nem utolsósorban a nagy fazék csodás képessége is…

Testamentum
Ezentúl havonta jelentkeznek az Erdélyi Gasztróban Bibliai éléstár-olvasnivalókkal, amelyek szaktanácsadója Szász Tibor András felsősófalvi református lelkipásztor.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot szeptember 9-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba